Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«На дрова!»

Аудитори Рахункової палати зазначають, що лісгоспи порушують правила митного оформлення експортних документів
27 листопада, 2018 - 10:26

Управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України (ГПУ) здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно посадових осіб державних лісогосподарських підприємств, які під виглядом паливних дров реалізовували підприємцям технологічну сировину, яке в подальшому перепродавалося за завищеними цінами. Про це повідомляє офіційний сайт ГПУ.

«Генеральна прокуратура продовжує протидіяти незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів за межі України. Встановлено, що службові особи державних лісогосподарських підприємств з метою надання протиправних переваг компаніям, які протягом 2018 року закуповували у цих підприємств необроблену деревину. При реалізації деревини, порушуючи процедури її продажу, вони відзначали в документації неправдиві відомості про її вигляді», — наголошується в повідомленні.

Зокрема, в договорах, товарно-транспортних та видаткових накладних зазначається, що державні лісогосподарські підприємства реалізують зазначеним компаніям «дрова», «дрова паливні» і т. п., при цьому відзначаючи технологічні характеристики, які відповідають технологічному сировині, в результаті чого було завдано значної шкоди державі.

При цьому встановлено, що зазначені компанії в спеціалізованих торгах участі не брали, власного плитного, фанерного та целюлозно-паперового виробництва не мають, а тільки закуповували технологічну сировину з порушенням відповідної процедури у державних лісгоспів за заниженою вартістю з метою подальшого його перепродажу за ринковою ціною.

В ході обшуку було виявлено сім вагонів, в яких містяться дрова, дрова паливні і технологічна сировина. В ході досудового розслідування встановлено, що одна з компаній купувала у державних лісогосподарських підприємств виключно дрова і дрова паливні. Однак у зазначених вагонах міститься разом з паливними дровами також технологічна сировина.

Крім того, управлінням з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Головного слідчого управління здійснюється досудове розслідування у відношенні посадових осіб ДФС України та Держлісагентства України. Під час досудового розслідування встановлюються обставини вивезення за межі держави, всупереч законодавству України, необроблених лісоматеріалів.

Так, наприкінці липня 2018 року слідчими прокуратури спільно з працівниками митниці та Держлісагентства здійснено огляд залізничних вагонів з лісопродукцією, яка призначалася для експорту в країни ЄС. За результатами виявлено факти заниження обсягів деревини і спробу експортувати необроблені лісоматеріали. Зазначені лісоматеріали вилучено і судом на них накладено арешт.

Протягом трьох кварталів 2018 року Україна експортувала 1,57 млн т паливної деревини, пише EtCetera з посиланням на Держстат. Загальна вартість вивезеного лісу склала $115,7 млн. Це майже на 6% в натуральному вираженні і на 41% у грошовому вище обсягу експорту за той же період 2017 року. Найбільше паливної деревини — 77% експорту — Україна відправила в країни Західної Європи. Ліс, що залишився, пішов до Туреччини.

При цьому через поганий контроль ДФС за її територіальними органами ГУ ДФС у Хмельницькій та Чернівецькій областях бюджет країни недоотримав від лісового господарства доходів на суму 50 млн грн, повідомляє Рахункова палата України.

Аудитори Рахункової палати зазначають, що лісгоспи порушують правила митного оформлення експортних документів, занижують асортиментний склад при реалізації техсировини, з якого потім експортери виготовляють пиломатеріали високої якості. Втрати доходів таких підприємств — понад 20 млн грн, бюджету — 17 млн грн.

Незаконний експорт української деревини перевищив показники експорту лісу із країн Африки, Південно-Східної Азії та Латинської Америки разом узятих. Про це, як писав «День», повідомила організація Earthsight, яка вивчає проблему незаконної вирубки лісів по всьому світу.

За даними Earthsight, за останні 4 роки експорт української деревини до країн ЄС зріс на 75%, і в 2017 році оцінюється в 1 мільярд євро. Більше половини вирубки лісу здійснюється під надуманим приводом санітарної вирубки. Експерти стверджують, що до 78% такої вирубки — невиправдано, а значить, є незаконною. Хоча не виключено, що цифри можуть бути завищені. Адже екстенсивне господарювання виявилося вкрай згубним для українських лісів. Жук-короїд масово знищує дерева на Волині. Комаха, кажуть лісники, стрімко розмножується, за один сезон вона може тричі переходити з одного дерева на інше; заражені дерева врятувати ніяк не можливо, лише усувати.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: