Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На кордоні ажіотаж

Юрист — про те, хто має право на знижені акцизи на розмитнення авто і як ним скористатися
3 листопада, 2016 - 11:20
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Лише за півтора місяця дії знижених ставок акцизного збору на розмитнення б/в автомобілів в Україну було ввезено понад 6 тисяч імпортних авто. Сьогодні це число, припускають експерти, вже подвоїлось. Українці хочуть встигнути купити собі іномарку і скористатися правом на отримання «податкових пільг».

Нагадаємо, знижені ставки акцизу на митне оформлення ввізних б/в автомобілів почали діяти з 1 серпня 2016 року. І продовжаться ці пільги до 31 грудня 2018 року. Розмір акцизу, який повинен буде заплатити новий власник іномарки при перетині українського кордону, залежить від об’єму двигуна ввізного автомобіля. Наприклад, як уже писав «День», для розмитнення автомобіля з однолітровим двигуном треба буде заплатити 63 євро акцизного податку замість 1761, для оформлення дволітрового авто — 534 замість 4882 євро.

«Право на отримання пільг, тобто сплату акцизного податку згідно зі зниженими ставками при ввезенні уживаних автомобілів, не залежить від суб’єкта ввезення, ним може бути як фізична особа, так і підприємство. Єдині обмеження — таке ввезення має бути першим за останній рік, а автомобіль має бути випущений не раніше 1 січня 2010 року. Закон також не поширюється на автомобілі, випущені або ввезені з території держави-агресора або тимчасово окупованої території України», — пояснює старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Інна РУДНИК.

До речі, за словами юриста, ввезти автомобіль можна як особисто, так і уповноважити іншу особу шляхом видачі їй доручення від свого імені.

«Наприклад, ви не знаєтесь на автомобілях, але бажаєте придбати вже використовуване авто у Польщі. Ваш друг, автомеханік, їде до Польщі, купує авто на вас за дорученням і ввозить його на територію України. Покупцем є ви. І обмеження на покупку не більше одного автомобіля на рік діє й для вас. Проте закон прописаний таким чином, що й «автомеханік за дорученням» більше не зможе ввезти авто для себе або інших осіб упродовж цього самого року. Таким чином законодавець унеможливлює розвиток ринку посередників», — говорить Рудник.

При цьому, якщо українець вирішить продати авто, ввезене за зниженими акцизами, упродовж року з моменту його покупки, йому доведеться доплатити акциз за звичайними ставками.

Рудник попереджає потенційних покупців іномарок, що при перетині кордону України громадянин може мати при собі гроші в еквіваленті не більше 10 000 євро. Якщо автомобіль коштує, наприклад, 15 000 євро, при виїзді необхідно задекларувати всю суму (15 000) і надати документи, які підтверджують зняття з рахунків у банках суми, що перевищує встановлену, тобто 5 000 євро. Крім того, в країні продавця можуть діяти свої обмеження щодо ввезення валютних коштів, про які слід дізнатися заздалегідь. Зазвичай така інформація розміщена на сайтах посольств, тому з доступом до неї проблем бути не повинно.

Юрист також підкреслює, що жодних додаткових документів при перетині кордону для отримання пільги надавати не потрібно. Ставки податку діють автоматично, якщо автомобіль підходить під вищеописані критерії (вік, перша покупка за рік, країна-виробник). Таким чином уся необхідна інформація повинна підтверджуватися наданими митникам документами. Так, документом, що підтверджує країну походження, може бути сертифікат про походження товару або, наприклад, нотаріально завірений договір купівлі-продажу, що містить письмову заяву продавця про країну-виробника.

«Розмитнити автомобіль необхідно упродовж 10 днів. На 11-й день уже доведеться заплатити штраф у розмірі 170 грн, з 12-го по 20-й день (розмитнення упродовж 30 днів) — 3400 грн, якщо зволікати ще довше, штраф становитиме 8500 грн. Упродовж 10 днів від моменту розмитнення автомобіль слід поставити на облік. Недотримання цього правила призводить до накладення штрафу у розмірі 170 грн, при повторному порушенні — 255 грн або 30-40 годин громадських робіт. Крім того, на цей час транспортний засіб може бути вилучено. Наявність поважних причин, наприклад, хвороба, не впливають на наявність правопорушення, але можуть пом’якшити застосовану санкцію», — підкреслює Рудник.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: