Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На порозі світових ринків

Названо черговий термін вступу України до СОТ
7 лютого, 2006 - 00:00

Україна розраховує вступити до СОТ до кінця 2006 року. Такий новий рубіж, озвучений днями заступником міністра економіки Валерієм П’ятницьким. Характеризуючи вже пройдений країною відрізок шляху до СОТ, фахівець відзначив позитивні зміни, що відбулися останнім часом в економіці та регуляторному середовищі, підвищення конкурентоспроможності багатьох українських підприємств. Гірші справи з якістю продукції: вона часто не дотягає до високих міжнародних стандартів. За словами П’ятницького, вступ до СОТ відкриє перед українським бізнесом нові ринки. Але при цьому держава повинна взяти на себе частину витрат, пов’язаних із адаптацією малого та середнього бізнесу до роботи в умовах членства України у СОТ.

На користь приєднання України до цієї організації тепер з’явився ще один аргумент: українсько-російські переговори про заборону на ввезення української тваринницької продукції відбувалися б зовсім інакше, якби Україна входила до СОТ. На думку П’ятницького, подібні обмежувальні заходи до членів СОТ не застосовуються, а виниклі спори регулюються в рамках цієї організації.

Тим часом у переговорному процесі Україна — СОТ зберігається чимало проблем. Як повідомив наприкінці минулого року прем’єр-міністр України Юрій Єхануров, Україна підписала двосторонні протоколи про взаємний доступ на ринки товарів і послуг практично з усіма членами СОТ, за винятком США, Австралії та Китаю. Крім того, за словами прем’єра, незавершеною залишається робота з адаптації національного законодавства до правил СОТ. Серед неприйнятих Верховною Радою законопроектів — «Про внесення змін до Закону України «Про банки та банківську діяльність» (стосується філіалів іноземних банків)», «Про скасування заборони експорту (вивозу) брухту легованих чорних металів, брухту кольорових металів і напівфабрикатів із їх використанням», «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів», «Про внесення змін до Закону України «Про вивізне (експортне) мито на живу худобу та шкіряну сировину».

Іншим проблемним питанням на переговорах залишається узгодження рівня державної підтримки агропромислового комплексу при вступі України до СОТ. Тут каменем спотикання є базовий період, із якого починається відлік. Україна відстоює рівень держпідтримки АПК в обсязі $1,140 млрд. на рік, зважаючи на період 1994 — 1996 років. Члени СОТ пропонують відштовхуватися від періоду 2000—2002 років, що призведе до зменшення розміру субсидій. Уряд доручив Міністерству аграрної політики, Міністерству економіки та Міністерству фінансів у першому кварталі поточного року завершити переговори з країнами-членами робочої групи про визначення обсягів державної підтримки сільського господарства на рівні, що відповідає обсягу 1994—1996 років. Але поки що можливості досягнення консенсусу не видно.

До заяв уряду про терміни вступу України до СОТ вже давно звикли ставитися як до формальності. Ось і пролонгування терміну до кінця поточного року багато хто ставить під сумнів. Саме так поставився до нещодавньої заяви міністра економіки України Арсенія Яценюка про оформлення членства в СОТ у 2006 році Віктор Медведчук — лідер Соціал-демократичної партії України (об’єднаної), що входить до «Опозиційного блоку «Не ТАК». Як повідомляє українська мережа ділової інформації Ліга БізнесІнформ (www.ligа.net), Медведчук дорікнув владі в «шапкозакидальстві», що найяскравіше проявляється в питанні про СОТ. «Заяви про швидкий вступ України до цієї організації вже набули характеру хронічного захворювання», — вважає він. «Не є таємницею, що прийняття України до СОТ можливе тільки в рамках Міністерської конференції країн- членів цієї організації, а вона наступного разу відбуватиметься наприкінці 2007 або навіть на початку 2008 року», — наголосив Медведчук.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: