Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Націоналізація чи приватні інвестори:

який варіант долі «Промінвестбанку», у першу чергу, вигідніший для держави?
23 жовтня, 2008 - 00:00

За підсумками засідання РНБО 20 жовтня Президент України Віктор Ющенко заявив, що остаточне рішення щодо ситуації з «Промінвестбанком» буде ухвалено Національним банком України найближчим часом. За словами глави держави, НБУ вже одержав ряд пропозицій щодо контролю над проблемним банком з боку як іноземних, так і вітчизняних інвесторів. Проте, разом із тим, представники української влади зі свого боку відстоюють ідею націоналізації банку. Таку позицію, як відомо, зайняли голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, а також голова Спостережної ради НБУ Петро Порошенко.

Днями ідею націоналізації підтримала й прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, заявивши, що уряд виступає за «часткову націоналізацію проблемних банків», і що вже підготовлений спеціальний законопроект з цього приводу. «Цим законопроектом передбачений досить великий блок змін до діючих законів, пов’язаний з тим, щоб за рахунок отриманої фінансової допомоги, а також за рахунок бюджетних засобів можна було б збільшувати капітали нашої національної банківської системи. При цьому, безумовно, якщо держава буде допомагати банкам, то вона за обсяги цієї допомоги, буде викуповувати ті пакети акцій додаткових емісій, які будуть знаходитися в державній власності», — сказала вона днями на прес-конференції.

«Слово «націоналізація» — гучне. Я думаю, що потрібно говорити про санацію через держбанки. Якщо нас визначать санатором, я із задоволенням візьмуся за цю роботу, бо це справді робота держбанку», — в свою чергу заявляє голова правління ВАТ «Ощадбанк» Анатолій Гулей, коментуючи заяви про можливу націоналізацію. Він заявив, що санація «Промінвестбанку» через державні банки можлива.

Проте акціонери «Промінвестбанку», схоже, не надто раді подібній перспективі... Вони, як заявив керівник інвестиційної компанії Dragon Capital Дмитро Тарабакін (акціонери банку уповноважили цю компанію на дії, пов’язані із залученням стратегічного інвестора), розраховують залучити такого інвестора до кінця цього року. При цьому він відзначив, що завдання про залучення стратегічного інвестора стоїть для того, щоб не витрачалися бюджетні кошти для стабілізації ситуації в банку.

Питання, навіщо зайвий раз витрачати бюджетні кошти, задають собі й у НБУ. Як прокоментував «Дню» керівник Групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький, НБУ повинен зробити все для того, щоб «Промінвестбанк» жив саме, як приватний банк.

«Якщо держава хоче купити цей приватний банк, нехай знайде певну кількість мільярдів гривень, якщо не знайде, то банк краще не чіпати! НБУ доведе його «до розуму» й без націоналізації. У нас, на жаль, почалася хвиля захоплення модулем націоналізації. Ми ще в ринок не ввійшли, а вже захопилися іншим. Тому подібне треба зупиняти... Якщо ж у держави є такі кошти для націоналізації банку, нехай спитає в тих, хто платить податки, готові вони декілька банків взяти на своє утримання?» — говорить Литвицький. За його словами, позиція НБУ на сьогоднішній день така: якщо держава може купити цей банк, будь ласка, хай заплатить, якщо ж держава не зможе, нехай дасть можливість знайти того стратегічного інвестора, який проплатить за «Промінвестбанк». Хоча Литвицький і не виключає, що згодом поміркована участь держави в купівлі активів проблемних банків таки буде необхідна.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: