Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Над законом

Поставила себе виконавча влада під час конфлікту в Нікополі
10 вересня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Прес-конференція члена фракції «Наша Україна», координатора тимчасової слідчої комісії ВР з питань дотримання конституційних прав і свобод людини Юрія Кармазіна називалася «Умови перемоги права над беззаконням і свавіллям на постреволюційному етапі розвитку суспільства і держави». На ній народний депутат знову звернувся до недавніх подій навколо Нікопольського заводу феросплавів і повідомив нові факти.

31 серпня — наступного дня після проведення в Орджонікідзе нелегітимних зборів акціонерів НФЗ — Ю. Кармазін і з ним ще двоє членів слідчої комісії прибули до Нікополя на прохання трудового колективу, щоб зупинити кровопролиття, що там готувалося. «Це могло статися в будь-яку хвилину, тому що працівникам міліції вже віддавали наказ готуватися до штурму заводу. Нас весь час квапили, телефонували й говорили: зараз почнеться штурм, зупиніть їх, тому що проллється кров», — розповідає Ю. Кармазін. На щастя, найстрашнішого в той день не сталося.

Коли народні депутати звернулися до керівників правоохоронних органів і виконавчих служб з вимогою надати документи, що обґрунтовують правомірність застосування силового варіанту проти людей, ніякої відповіді не надійшло. Немає її й до цієї пори. Це, констатує депутат, означає, що сьогоднішня влада і відправлений у відставку уряд «піднялися над Конституцією, над законами України».

На прес-конференції Ю. Кармазін обнародував ряд документів, що стосується орджонікідзевських зборів, які не стикуються між собою за часом їх підготовки. Збори проходили ввечері 30 серпня з 18 годин 15 хвилин до 20 годин 20 хвилин. Але тільки в 15 годин прем’єр-міністр письмово дає доручення посадовим особам щодо ведення зборів, коли всі ролі давно вже розподілені. Далі — більше: того ж дня, 30 серпня, суд Ленінського району Полтави, що знаходиться за 310 км від Орджонікідзе, під головуванням судді Редько виносить постанову, в якій вже фігурує рішення зборів в Орджонікідзе (хоча суди працюють до 18 години). Суд постановляє заборонити органам Служби безпеки України, МВС і органам прокуратури втручатися в діяльність голови і членів правління НЗФ, обраних на загальних зборах 30 серпня. Далі чудеса оперативності демонструє начальник підрозділу примусового виконання рішень Дніпропетровського облуправління юстиції, який 30 серпня (!) на виконання рішення полтавського суду постановляє «для забезпечення порядку» ввести в дію 50 співробітників міліції (насправді, як стверджує Ю. Кармазін, в акції на НФЗ брали участь 400 співробітників МВС). Таке рішення розв’язувало руки для силових дій. «Це цинічний вияв корупції. Корупції, яка керувалася з уряду: судова влада домовилася з виконавчою», — так оцінює те, що відбувається, народний депутат, підкреслюючи при цьому, що «ніхто не повідомив досі правди Президенту». Він зазначив, що судова влада має приймати рішення не «на замовлення», а керуючись виключно Конституцією. Всі ознаки корупційних дій, на думку Ю. Кармазіна, присутні і в позиції заступника міністра промполітики Сергія Грищенка, який не мав права представляти на зборах державу, оскільки 50%+1 акція не надійшли на рахунок Фонду держмайна ні на момент проведення зборів, ні до цього часу. На жаль, зазначає народний депутат, чинне законодавство звільняє колишнього прем’єра від притягнення до кримінальної відповідальності за обвинуваченням в корупції, що є «аномалією». «За рівнем ігнорування Конституції України, законів і думки народних депутатів цей уряд (Юлії Тимошенко. — Авт. ) був безпрецедентним», — робить висновок Ю. Кармазін.

Народний депутат звернувся до олігархів, які приватизували об’єкти при колишній владі за заниженою ціною (за його словами, 25-відсотковий пакет акцій НФЗ був придбаний «за копійки»), з пропозицією доплатити в скарбницю, але тільки не робити заручниками конфліктів працівників підприємств.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: