Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Надія повинна жити

Ефективність роботи влади можна визначити за квартирною чергою
24 січня, 2006 - 00:00

За останні три-п’ять років у столиці не збільшувалася квартирна черга, повідомив днями начальник Головного управління житлового забезпечення Київської міськдержадміністрації Михайло Голіца. І назвав це «позитивним фактором». Він також повідомив, що наразі на квартобліку в столиці перебувають близько 140 тисяч сімей, які потребують поліпшення житлових умов. Вони, за його словами, можуть стати учасниками спеціальних житлових програм, що реалізовуються київською владою. Зокрема, як повідомив М. Голіца, з 1998 по 2005 роки на фінансування програми житлового будівництва «50 на 50», яка передбачає, що половину вартості квартири виплачує місто, а другу — сім’я, яка в ній поселиться, з міського бюджету було виділено близько 161 млн. гривень, що дозволило побудувати близько 212 тисяч квадратних метрів житла, або 5 тисяч квартир. Окрім того, на фінансування програми будівництва житла для молоді в 2005 році спрямовано 21 млн. гривень, а в нинішньому на ці цілі заплановано витратити близько 36,6 мільйона. Додатково до цього співпраця столичної влади з банківськими структурами, зокрема за програмами компенсації житлових кредитів, дозволить залучити до програми молодіжного кредитування близько 170 млн. гривень. А всього у столиці в 2005 році побудовано 1,2 млн. квадратних метрів житла. У планах на 2006 рік — іще 1,3 мільйона житлових квадратів.

Цифри, безумовно, великі. Якщо скласти відповідні пропорції (заклавши площу однієї квартири 42,4 квадратні метра), то виходить, що за таких темпів (понад 28 тисяч квартир на рік) житлова черга у столиці може через п’ять років навіть і повністю розсмоктатися, якщо, звичайно, на місце черговиків, які вибувають, не стане ще більше нових. Проте в це щось не дуже віриться...

Своєрідним дзеркалом успішності житлових програм завжди виступає ринок квартир, який вмить реагує на співвідношення попиту та пропозиції. А поки експерти стверджують, що вартість житла на первинному ринку Києва практично не змінилася.

За даними аналітичного відділу Будівельно-інвестиційної компанії «Київ Житло» ціни однокімнатних квартир навіть виросли в середньому на 1%, двокімнатних — на 0,4%, а трикімнатних — на 1,1%. На думку начальника відділу продажу компанії Наталі Полатайко, це пояснюється «посиленням умов кредитування купівлі житла». «Протягом кількох років більшість комерційних банків саме восени змушені переглядати свої кредитні програми у зв’язку з обмеженістю кредитних коштів, що в них виникають. Проте вже у другому кварталі цього року прогнозується зниження кредитних ставок, що, безсумнівно, вплине на збільшення попиту», — передбачає фахівець, але одразу ж зазначає, що багато в чому цього року «ситуація на первинному ринку залежатиме від розвитку іпотеки, від впровадження прозорих і зрозумілих механізмів виділення земельних ділянок, а також від надходжень інвестицій у будівельну галузь». А ще вона, мабуть, не врахувала змін, які внесуть на ринок житла нові газові ціни. Адже разом із ними неминуче подорожчають і цемент, і арматура, і, можливо, цегла. У принципі, за даними статистики, 2005 рік став для українських будівельників, окрім Києва, роком кризи. Не виключено, що його інфекція в цьому році розповсюдиться й на столицю, яка утримала відносно високі показники тільки тому, що тут продовжувався експеримент «Київміськбуду» із залучення коштів у будівництво людей середнього достатку. З 1 січня термін його дії закінчується, але, схоже, життя цього корисного починання може бути продовжене. За словами заступника голови бюджетного комітету Верховної Ради Віталія Хомутинника, парламент готовий проголосувати за продовження експерименту, «якщо уряд скаже, що експеримент потрібен». Більше того, київські будівельники впевнені, що експеримент потрібно розповсюдити на всю країну. За схемою, що реалізується зараз «Київміськбудом» і банком «Аркада», тоді зможуть працювати всі банки, вповноважені на це НБУ.

Як позитивний чинник, що якоюсь мірою може позначитися на ході будівництва, можна було б урахувати Закон про житловий фонд соціального призначення, прийнятий Верховною Радою минулого тижня з урахуванням пропозицій Президента. У ньому передбачається, що житловий фонд соціального призначення формуватиметься й утримуватиметься органами місцевого самоврядування. Але такого досвіду в країні ще практично немає, та й невідомо, чи знайдуться в бюджеті країни, який після виборів обов’язково переглядатиметься, відповідні кошти.

Проте мільйонам українців, які мріють поліпшити свої житлові умови, не варто втрачати надії. У нашої країни могутній будівельний комплекс, і він, за всіх умов, працюватиме...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: