«Нафтогаз України» ініціює перенесення закупівлі газу європейськими компаніями з кордону України та країн ЄС на кордон України та Росії. Саме це питання «Нафтогаз» пропонує розглянути на тристоронніх переговорах УКРАЇНА-РОСІЯ-ЄС. Інакше в «Нафтогазі» прогнозують повторення кризи 2009 року й припинення транзиту російського газу до ЄС.
Юрій КОРОЛЬЧУК, член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій:
— Пропозиція перенести точку передачі газу з україно-російського кордону на кордон України з державами Євросоюзу — принципово вірне рішення й вимагає реалізації.
Однак для того, щоб втілити такий задум у життя, Україні потрібно знайти й домовитися з компаніями ЄС, які готові розірвати відносини з «Газпромом» і купувати газ на кордоні України та Росії. Лише створення такої коаліції дозволить перенести точки прийому-здачі газу. Проте на разі таких «героїв» серед європейських країн і компаній не знайшлося.
На сьогоднішній день у великих компаній ЄС (EON, ENI, GDF, OMV, RWE) відсутнє бажання змінювати умови транзиту російського газу й купувати його на кордоні України та Росії. І на це є свої юридичні, економічні й політичні причини. Тому на разі такий заклик з боку «Нафтогазу» — це продовження лінії газового популізму.
Власне, дивує завзятість, з якою «Нафтогаз» не хоче домовлятися, шукати компроміс з «Газпромом», а немовби навмисно продовжує шукати причини для конфлікту. Адже складається враження, що проблеми ціни на газ, погашення боргів перед Росією за газ, заповнення газом до опалювального сезону підземних сховищ вже давно вирішені. І тепер можна переходити до четвертої проблеми у стосунках із «Газпромом» — зміни правил гри щодо транзиту газу.
Немає відповіді на питання, навіщо Україна порушує це дійсно важливе, але складне питання тоді, коли Єврокомісія домовляється з Росією про відновлення газових переговорів. Тим самим «Нафтогаз» знову робить не крок назустріч, а два назад. І повторюється ситуація червня, коли «Нафтогаз» відмовився погашати борги перед «Газпромом», що стало причиною припинення переговорів і припинення постачань газу. І зараз «Нафтогаз» також як в’юн намагається «вислизнути» з переговорного процесу.
При цьому зараз позиція єврокомісара Еттінгера, який вважає, що проміжні домовленості мають включати оплату боргів за газ, не змінилася: «Звичайно, такий проміжний варіант повинен включати повну оплату неоплачених рахунків-фактур».
Можна не сумніватися, що коли на переговорах буде поставлено питання перенесення точки продажу газу, то ми не побачимо «Газпром» за столом переговорів.
Відповідно усі зусилля, яких зараз докладає Євросоюз і Єврокомісія для відновлення переговорів, підуть псові під хвіст.
Інша справа, якщо такі дивні кроки й заяви «Нафтогазу» з пошуку компромісу та досягнення домовленостей з «Газпромом» можуть переслідувати іншу мету. Й корислива мета «Нафтогазу» — це реалізація чергової схеми постачань газу нібито під час перенесення точки продажу газу й за участю посередника.