Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нафтові здобутки

Чому серед них немає нових покладів вуглеводнів
18 січня, 2007 - 00:00
ФОТО УКРНАФТА

Не було дня, щоб ВАТ «Укрнафта» не фігурувала серед підприємств, чиї акції користуються найбільшим попитом на українському фондовому ринку. Це, звичайно, свідчить в першу чергу про стабільну, ефективну та рентабельну роботу товариства. Ще 22 грудня минулого року воно виконало річний план з видобутку нафти з газовим конденсатом (3,1 млн. т). Близько 90 тисяч тонн нафти з конденсатом видобуто компанією до кінця року понад план. А план з видобутку газу завершено ще 17 грудня (3,2 млрд. куб. м і понад план до кінця року — 132 млн. куб. м). Також ще в третій декаді листопада компанією достроково виконано річний план з виробництва основної продукції за рахунок переробки власної та давальницької сировини — скрапленого газу (170,7 тис. т і до кінця року ще близько 25 тис. т понад план) і фракції легкої (239 тис. т плюс ще близько 26 тис. т понад план).

Минулого року видобуток нафти з конденсатом зріс проти 2005 року на 69,2 тисячі тонн (2,2%), газу — на 59,9 млн. куб. м (1,8%). Введено в експлуатацію 43 свердловини (31 нафтову та 12 газових), а обсяги буріння досягли 151,1 тисячі метрів. На 25,1 тисячі тонн зросло виробництво скрапленого газу (14,7%) і становить 195,6 тисячі тонн (у 2005 році — 170,5 тис. т). Виробництво фракції легкої збільшилося на 26,5 тисячі тонн (11,1%) і досягло 265,2 тисячі тонн (у 2005 році — 238,7 тис. т).

Слід відмітити, що за рахунок виконання заходів щодо зменшення виробничо-технологічних витрат газу товариством зекономлено 21 мільйон кубометрів. Економія нафти з конденсатом за рахунок раціонального використання на виробничо-технологічні потреби в минулому році становить 20,6 тис. тонн.

Таких показників було б неможливо досягти без постійної модернізації технологічних потужностей. Торік компанією введено в експлуатацію технологічну площадку для збирання та попередньої підготовки нафти на Кибинцівському нафтовому родовищі нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» (Миргородський район Полтавської області). Нова установка дозволяє додатково підключити до системи збирання, транспортування та попередньої підготовки чотири свердловини із загальним дебітом нафти до 30 тонн на добу. Автоматика регулювання та управління встановленого тут обладнання дозволяє ефективніше керувати і контролювати технологічні процеси, забезпечує надійний облік вуглеводнів та значно покращує умови праці обслуговуючого персоналу.

У Лохвицькому районі Полтавської області реконструйовано замірну сепараційну установку та введено в експлуатацію газопровід високого тиску довжиною 6,5 кілометрів, який з’єднав її з установкою попередньої підготовки газу.

На Чижівському та Глинсько-Розбишівському родовищах розділили транспортні потоки низьконапірного та високонапірного газів, що забезпечило додатковий видобуток близько 100 тисяч кубометрів газу на добу за рахунок стабільної подачі газу для газліфтного видобутку нафти. Введення в дію цих додаткових потужностей дозволить підключити шість нових свердловин, які планується ввести в експлуатацію у 2007— 2008 роках із загальним очікуваним дебітом газу понад 600 тисяч кубометрів на добу.

Досягнення у виробництві забезпечили «Укрнафті» додаткові доходи та прибутки, і їх, за згодою акціонерів, спрямовано також і на підвищення заробітної плати персоналу товариства. З 1 січня 2006 року посадові оклади працівників структурних одиниць та апарату управління товариства підвищено на 10 відсотків. Як наслідок, фонд оплати праці компанії підвищився на 43,1 мільйона гривень (проти попереднього року), а середньомісячна заробітна плата штатного працівника перевищила 1800 гривень.

Ще одне підвищення зарплати відбулося у вересні. Тоді тарифні ставки (посадові оклади) працівників основного виробництва та апарату управління підвищили в середньому на 15% залежно від професіоналізму, кваліфікації та трудового внеску кожного працівника. З урахуванням цього середньомісячна річна заробітна плата штатних працівників товариства наблизилася до 2000 гривень, а фонд оплати праці на підприємстві зріс на 161,4 мільйона гривень або на 28,4% порівняно з минулим роком.

Звичайно, на фінансові можливості компанії позитивно вплинуло підвищення світових цін на нафту і газ, яке відбувалося також і на ринку України. Але, крім того, можливості для свого соціального розвитку активно створював і сам колектив.

З метою реалізації концепції вертикальної інтеграції «Укрнафта» значно розширила і вдосконалила мережу автозаправних станцій. Нині її 560 АЗС працюють майже в усіх регіонах держави. Найбільше їх у Дніпропетровській (68), Запорізькій і Львівській (по 63), Черкаській (33), Рівненській (30), Закарпатській (28), Одеській (29), Херсонській (23), Полтавській і Харківській областях (по 22).

Для забезпечення максимальної прозорості та економічної вигоди компанія повністю перейшла на закупівлю матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб виключно на відкритих тендерах.

Вагомим резервом «Укрнафти» залишається розробка нових покладів вуглеводнів. На жаль, тут компанія далеко не завжди знаходила спільну мову з державними органами, від яких залежить видача відповідних ліцензій. Зокрема, товариство висловлювало готовність придбати ліцензію на геолого- розвідувальні роботи та дослідно-промислову розробку Сахалінського нафтогазового родовища (Харківська область) і висловлювало стурбованість ситуацією навколо цього газоконденсатного покладу і станом його розробки. Це родовище потребує негайного впровадження сучасних технологій та технологічних процесів. Компанія з цього приводу неодноразово зверталася до органів державної влади, але позитивної відповіді так і не отримала.

Нагадаємо, що Сахалінське родовище перебуває у геологічному вивченні з 1980 року, тобто вже понад 20 років (!), хоча згідно Кодексу України «Про надра», цей термін обмежується п’ятьма роками. Контроль за розробкою родовища здійснює ДП «Полтаванафтогазгеологія». До участі в розробці родовища ним залучено, окрім ВАТ «Укрнафта», ще п’ять інвесторів. Родовище розподілено на окремі сфери діяльності або впливу інвесторів. Внаслідок цього «Укрнафта» здійснює найбільші капітало- та трудоємні роботи по освоєнню нафтових покладів родовища, тоді як інші так звані інвестори видобувають газ та газовий конденсат із свердловин, пробурених за державні кошти і лише з однієї свердловини, яку пробурили за власні кошти. «Укрнафта», пробуривши за власні кошти 15 свердловин, внесла кардинальні зміни в уточнення геологічної будови родовища й відкрила два нових продуктивних поклади. Однак діяльність компанії постійно обмежується. Їй навіть не надається доступ для користування проектною документацією. У даний час на балансі ВАТ «Укрнафта» знаходиться 21 свердловина, на буріння і облаштування яких витрачено близько 350 мільйонів гривень. Крім того, за кошти товариства побудовано газопровід Сахалінка — Сидоричі вартістю близько 20 мільйонів гривень. Близько 10 мільйонів гривень компанією за останні три роки виділено на соціальний розвиток Краснокутського району Харківської області. Таким чином обсяг інвестицій «Укрнафти» у дослідно-промислову розробку Сахалінського родовища вже наблизився до 380 мільйонів гривень. Та рішення з цього питання зволікається. Компанія, в разі придбання на аукціоні ліцензії на його розробку, сплатить до держбюджету України кошти за попередньо проведені геолого-розвідувальні роботи, і отримає всі можливості до того, щоб забезпечити ефективне для держави використання надр цього нафтогазового родовища. Вона має можливість надалі щорічно інвестувати значні власні кошти (до 200 млн. грн.) в розробку родовища, залучати реальних інвесторів, в тому числі іноземних, з метою впровадження у технологічний процес новітніх технологій для зростання обсягів видобутку вуглеводнів.

Водночас «Укрнафта» самостійно нарощує власний науково-технічний потенціал. Так, цього року було проведено II конференцію молодих спеціалістів. У структурних одиницях компанії нині працює 229 молодих спеціалістів, 196 з яких мають повну вищу освіту і 33 — базову вищу (середню спеціальну). Всім їм компанія надає можливість брати активну участь у здійсненні заходів з підвищення ефективності виробництва. Молодих спеціалістів висувають на керівні посади, вносять до списків кадрового резерву. На конференції було вирішено вдосконалювати стажування і працевлаштування молодих спеціалістів, створюючи перспективи для їх фахового та кар’єрного зростання. Найкращі роботи молодих нафтовиків відзначаються дипломами, грамотами і відповідними преміями.

Важливим етапом розвитку компанії можна вважати загальні збори компанії, які відбулися 17 листопада минулого року. Акціонери, в тому числі представники держави, які голосували 50% плюс однією акцією товариства, зміцнили її представництво у керівних органах ВАТ, але підтвердили повноваження діючого голови правління Ігоря Палиці, чим визнали стан справ у товаристві цілком задовільним. На зборах було також схвалено створення на території Федеративної Республіки Нігерія дочірньої компанії ВАТ «Укрнафта» зі 100% статутним капіталом, сформованим «Укрнафтою». Це, у свою чергу, має зміцнювати енергетичну незалежність нашої держави.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: