Підопічні Пенсійного фонду досить скептично ставляться до його клятв у вірності та стабільності. Водночас у самому Фонді панує оптимізм. Незважаючи на те, що до кінця розрахункового періоду ще тиждень з гаком (закінчується він 25 числа), вже профінансовано більше нiж 75% коштів, необхідних для виплати пенсій. Заступник глави ПФ України Олексій Зарудний сподівається, що кожний пенсіонер отримає все сповна: й основну суму пенсії, й індексацію, яка проводиться цього місяця, й адресну цільову доплату. На його думку, навряд чи ситуація зміниться на гірше в лютому, березні або в будь-який інший час протягом року.
Проте скидати з рахунку цей варіант, мабуть, не варто. Адже навіть якщо врахувати, що уряд дуже швидко затвердить бюджет Фонду на рівні 50 мільярдів гривень, ці кошти треба ще отримати. Проте їхнє основне джерело (32% від фонду заробітної плати), за всіма прогнозами, пересохнути не повинне. Фахівці роблять ставку на збільшений парламентом рівень мінімальної заробітної плати, який з 1 січня досяг 262 гривні, а до кінця року повинен перевалити за 280 гривень. Крім того, на Пенсійний фонд працюватиме також зростаючий відсоток легально виплачуваної зарплати. Щоб не відлякнути ці надходження, парламент законом про Держбюджет-2005 знизив на 50% ставки єдиного та фіксованого податку для суб’єктів спрощеної системи оподаткування та юридичних осіб.
За словами Зарудного, проблема спрощенців цього року остаточно врегульована на законодавчому рівні. «Для фізосіб (суб’єктів підприємницької діяльності) законом про обов’язкове пенсійне страхування передбачена сплата внесків до Пенсійного фонду у фіксованому розмірі. З гріхом пополам розмір їхнього внеску визначили до кінця минулого року на рівні мінімального страхового пенсійного внеску (орієнтовно — це 86 гривень з копійками)», — повідомив заступник глави Фонду.
Схоже, суми страхових пенсійних внесків своїми розмірами нікого сьогодні не шокують, і, можна сподіватися, їх будуть вносити своєчасно. Тоді цілком логічним і обгрунтованим буде намір уряду з березня збільшити розмір пенсій залежно від темпів зростання середньої заробітної плати. Зарудний упевнений, що після вирішення цього питання в Кабміні займуться диференціацією пенсій залежно від трудового стажу, ліквідувавши таким чином зрівняйлівку, що так дратує пенсіонерів. На думку Зарудного, головна проблема зараз полягає не в тому, щоб ухвалити той чи інший закон, а в тому, щоб забезпечити те чи інше рішення фінансово. «Ухвалити можна будь-яке рішення, але для того, щоб воно виконувалося, мають бути реальні кошти».
Отож, незважаючи на весь свій оптимізм, працівники ПФ вважають поки що запередчасне говорити сьогодні про зростання пенсій з березня. Однозначно тут можна сказати лише те, що вони будуть не нижчими, ніж 20% від темпів зростання середньої зарплати.
При цьому не виключається й дефіцит бюджету Пенсійного фонду, про який було модно говорити (або мовчати) під час ще незабутої передвиборної гонки. Тоді говорили про загальне бюджетне покриття дефіциту Пенсійного фонду в 12 мільярдів гривень. Але, за словами Зарудного, на цей рік у бюджеті передбачене виділення Пенсійному фонду лише 11 мільярдів гривень, зокрема, на розділення джерел фінансування — 5 млрд. грн. і 6 млрд. грн. — на виплату дотацій до прожиткового мінімуму. Чи вистачить цих коштів, покаже час.