Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Напиши депутатові»

Щоб відправити заявку, потрібно лише зайти на сайт www.napyshy.org, вибрати адресата, заповнити форму і залишити особисті контакти
29 травня, 2014 - 12:23
спілкування в режимі он-лайн під контролем громадськості за допомогою мережі Інтернет
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

В Україні є запит на діалог між політиками і народом. Яскравим підтвердженням цього стали, зокрема, і події на Майдані. Сьогодні ж, щоб уникнути цієї прірви у спілкуванні «політик-громадянин», створюється чимало ініціатив. Серед них — і ідея спілкування в режимі он-лайн під контролем громадськості за допомогою мережі Інтернет. Саме таку роль виконує новий сайт під назвою «Напиши депутатові».

«Коли стались події на Майдані, багато депутатів, які взагалі нічого не знали про Майдан, робили неправильні висновки про тих людей, які там перебувають. Тому ми задумались над тим, як можна оперативно доносити думку від людей до політиків. Проте, як наслідок, ми отримали новий продукт», — пояснює ініціатор проекту Ольга Белькова.

У використанні сайт дуже простий. Для того щоб відправити заявку, потрібно лише вибрати депутата, якому адресовано звернення, заповнити форму і залишити власні контакти. «Ми намагалися максимально спростити процес написання звернення до депутатів. У вільному доступі, звичайно, є пошти депутатів, але багато людей не знають, де брати ці контакти, в якій формі потрібно звертатися», — пояснює Іван Пасічник, програміст, один із розробників сайта.

Крім спрощення процедури написання звернення до депутатів, автори проекту поставили ще одну мету — підвищення культури спілкування та суспільний контроль. Як пояснює Ольга Белькова, неграмотність людей у спілкуванні з депутатами — значно зменшує шанси отримати відповідь. «Як депутат, я отримую дуже багато листів. Проте часто вони бувають зовсім неякісні, і тому можна зрозуміти депутатів, які на такі листи не відповідають. Часто буває так, що людина навіть контактів своїх не залишає», — пояснює Белькова. На «Напиши депутатові» до цієї проблеми підійшли доволі цікаво — існує одна форма на різні типи звернень, яку лише потрібно заповнити.

До того ж, зауважує Белькова, помилковою є звичка людей писати високопосадовцям лист із відкритими копіями до інших депутатів. Адже як тільки депутат бачить такий лист, він одразу вважає його за спам. На новому ресурсі цього зробити не можна буде, тим більше, відправку кожного листа потрібно підтверджувати через особисту електронну пошту.

За першу добу роботи сайта свої листи написали вже 38 осіб. Та все ж потрібно розуміти, що звернення, надіслане електронною поштою, нічим не відрізняється від звернень, надісланих поштою чи переданих до його приймальні. «Законодавство не зобов’язує депутатів відповідати на ці листи. У такому разі за допомогою цього сайта ми також намагаємось долучати людей до контролю депутатів. Адже кожен може свій лист опублікувати або на нашому сайті, або у «Фейсбуці» і таким чином привернути увагу до суспільно важливої проблеми. А журналісти, у свою чергу, або громадськість потім можуть попросити у депутата пояснень — як він відповів на такий запит або чому його проігнорував», — пояснює Іван Пасічник.

Наразі в базі сервісу містяться електронні поштові адреси лише 450 народних депутатів. «Але це тільки перший крок. Якщо ми побачимо, що воно працює, то тоді ми переглянемо і, можливо, додамо депутатів місцевих рад», — зауважує Белькова.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: