Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Навіщо платити більше?

Курс гривні не упаде нижче позначки 5,43 UAH/USD, вважають експерти
29 вересня, 2004 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Зростаючий попит на валюту в Україні призвів до виникнення її дефіциту на готівковому ринку та зростання обмінного курсу. Національний банк України вже витратив $33 млн. зі своїх золотовалютних резервів, щоб погасити коливання на готівковому валютному ринку, повідомив днями перший віце- прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров. «Була спроба валютних спекулянтів купити по 5,2 грн./$1, а продати — по 5,4 грн./$1. Усі в програші. Так само будуть у програші й ті, хто намагається грати на підвищення цін», — сказав М. Азаров. При цьому він відзначив, що надлишок пропозиції товарів в Україні перешкоджатиме зростанню цін навіть в умовах збільшених соціальних платежів. «Укладемося в ті параметри інфляції, які заплановані», — наголосив перший віце- прем’єр. Появу останнім часом прогнозів про зростання інфляції він пояснює передвиборною ситуацією в країні.

Зі своєї сторони Національний банк України не рекомендує населенню переводити кошти з гривневих депозитів на валютні. Зі слів в. о. директора департаменту валютного регулювання Нацбанку Миколи Мельничука, за таких операцій не уникнути істотних втрат. «Я би цього не робив. Якщо ви переводите валюту, то втрачаєте на різниці між офіційним курсом і курсом продажу. Потім, якщо вам знадобиться повернутися в гривню, ви здаватимете валюту за курсом обов’язково нижчим, ніж той, за яким ви купували… Крім того, зберігаючи кошти в гривні, ви маєте більший відсоток по депозиту», — сказав М. Мельничук.

Тим часом гривнева лихоманка триває. За оцінками фахівців АКБ «Правекс-Банк», у понеділок готівковий ринок перебував у стані очікування. Оптова ціна долара в столиці припинила зростати й спостерігалося значне зниження до рівня 5,3800 — 5,3950. Водночас у регіонах помітний підвищений ажіотаж на іноземну валюту, причому курс досить диференційований і набагато перевищує «столичний» — 5,4100—5,4300 грн. Унаслідок цього, вважають у банку, в Києві курс може знову поповзти вгору. Крім цього, в банків все так само гостро стоїть проблема придбання готівки ресурсів за безготівку, оскільки долар у дефіциті. Як зазначив заступник голови правління «Правекс-Банку» Денис Басс, на готівковому валютному ринку на сьогодні відсутня будь-яка стабільність. Недивно, зауважив він, що активізувався «чорний» ринок, який проводить операції з іноземною валютою за курсом 5,32 — 5,42 грн.

Зі слів старшого економіста Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, нинішній попит на ринку готівкової валюти є значною мірою спекулятивним. Одночасно експерти Фонду характеризують ситуацію як «більш- менш» стабільну. На їхню думку, Україна в змозі втримувати гривню на нинішньому рівні і продовжувати «цю боротьбу» так довго, як це необхідно. «При золотовалютних резервах Нацбанку в сумі 13,3 млрд. доларів НБУ може утримувати курс гривні протягом 3,5 місяця», — сказав «Дню» О. Устенко. При цьому він допускає можливість подорожчання курсу лише в тому випадку, якщо відбудеться якийсь сильний зовнішній шок. Під «шоком» експерт має на увазі різкі коливання в надходженнях від українського експорту, що за значного профіциту українського експорту та стабільності на світових ринках малоймовірно.

Директор казначейства банку «Надра» Сергій Пономаренко зазначив «Дню», що падіння курсу гривні розпочалося ще наприкінці серпня, коли комерційні банки почали інтенсивно купувати готівкові долари, що було пов’язане з надлишком гривні у вільній банківській системі. Крім того, банки врахували можливі політичні ризики цього року, зіграв також свою роль і сезонний чинник. «Інтенсивне скуповування доларів відбувалося на неторговому ринку, де операції звільнені від сплати зборів до Пенсійного фонду в розмірі 1,5%. Це призвело до зростання курсу та розриву між курсом міжбанківського ринку й готівковим доларом. А коли товар зростає в ціні, то виникає ажіотажний попит, який ще був підкріплений збільшенням соціальних виплат уряду. Ринок «розігрівся» і за кілька днів дійшов до рівня 5,45— 5,48 грн. за долар», — такою вбачає підоснову виниклої ситуації С. Пономаренко.

Подальший розвиток подій на валютному ринку С. Пономаренко уявляє таким. Об’єктивно банки мають можливість купувати валюту на міжбанківському ринку, що вони останнім часом і роблять, сплачуючи відсотки до ПФ, а також завозити готівковий долар з-за кордону та продавати його через обмінні пункти. Собівартість такої операції експерту вбачається на рівні 5,40—5,405 гривні. Відповідно вище 5,40—5,41 курс гривні не підійматиметься протягом тривалого проміжку часу, прогнозує він. Щоправда, на початку жовтня попит на готівковий долар традиційно може збільшитися і курс на короткий час може піднятися до 5,42—5,43 грн. «Проте на середньостроковій перспективі я його не бачу вище 5,37— 5,39 грн., куди він скотиться після того, як банки задовольнять ажіотажний попит», — сказав С. Пономаренко, додавши, що зрештою ситуація має стабілізуватися.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: