Проекти екологічних будинків посідають досить міцні позиції у Європі, та й в усьому світі, де прихильників екологічного житла щоразу стає більше.
В Україні його започаткувало подружжя Кравченків, які звели солом’яний будинок в одному з сіл Київської області. Це зовсім не шевченківська хатка, вкрита соломою, а сучасний котедж, основа якого з дерева, а солома є будівельним матеріалом. Завдяки солом’яним будинкам, вважають прихильники такого будівництва, потреби сучасного покоління не забиратимуть ресурсів у наших нащадків.
Ідея створити перше в Україні, хай і невелике, але все ж екомістечко, припала до душі рівненським науковцям. Взявся за це аспірант Національного університету водного господарства та природокористування Юрій Муляр, який і очолив кооператив з будівництва екомістечка «Лани Полісся». Дві отримані спеціальності — міське будівництво і господарство та водопостачання і водовідведення дозволяють йому фахово оцінити вже існуючі розробки й запропонувати власні рішення. До того додалася і власна проблема з житлом, вірніше, його відсутність і небажання жити в панельних будинках.
Проаналізувавши ситуацію на будівельному ринку, новітні розробки з солом’яного будівництва в Росії, Білорусі, Великій Британії, організатори кооперативу дійшли висновку, що для Рівненщини будинки з використанням соломи як будівельного матеріалу є не лише можливим, а й оптимальним варіантом.
Цей проект Юрій Муляр спершу розробляв практично самотужки, працюючи інженером-проектувальником у науковому секторі НУВГП. Потім до нього долучилися інші науковці університету, зокрема доцент Микола Кізєєв та професор Омелян Юрчук.
Екологічний котеджний масив — не просто житло, а й місце для релаксації, поновлення сил. Адже солома (а ще глина, очерет, інші композиційні матеріали екобудівлі) допоможуть зняти негативну енергію і втому.
А ще мешканці таких будинків суттєво заощаджуватимуть на енергоресурсах. Електрику спочатку акумулюватимуть бойлери, які працюватимуть вночі, коли діє дешевший тариф. Згодом багатоконтурні бойлери переведуть на роботу від альтернативних сонячних батарей або вітрових генераторів. Для опалення встановлять теплові насоси, в роботі яких використовують спеціальне наповнення і тепло землі. За підрахунками, весь опалювальний сезон обійдеться в 600 гривень!
Стіни зводять за допомогою дерев’яного каркасу, всередину якого вставляють спресовані солом’яні тюки, які потім штукатурять глиною. Оштукатурені глиною солом’яні токи є гіпоалергенними і біопозитивними, тобто вільно дихають і не викликають алергії. Дороги в цьому містечку будуть також дуже економними і екологічними, адже будуватимуть їх за допомогою вітчизняних виробників геотекстилю або ферментного препарату «Дорзін».
Будівельники житла майбутнього довго не могли знайти землю для втілення свого плану, але зараз проблему вирішено. Містечко будуватиметься неподалік Рівного, в селі Радиславівна, сільрада якого виділила під забудову 7,8 гектара землі, де планують звести п’ятдесят екобудинків.
Забудовники сподіваються на підтримку держави. Члени кооперативу прагнуть включити свій проект до загальнодержавної Програми експериментального будівництва і шукають підтримки в міжнародних фондах. Хоча й самі багато що можуть. Юрій Муляр планує підключити до втілення проекту колег-науковців з університету і навіть студентів. У Національному університеті водного господарства та природокористування є чимало цікавих розробок, які можна ефективно використати при зведенні першого в Україні екологічного містечка. Адже, незважаючи на окремі будиночки, масового будівництва екожитла в Україні ще не було. Тож є можливість перевірити всі напрацювання й ідеї на практиці.
Вселяє надію й новий законопроект «Про додаткові заходи зменшення впливу об’єктів будівництва на навколишнє середовище».
— Робота на будівництві розпочнеться вже наприкінці 2009 року, — каже Юрій Муляр. — Саме тоді проведуть розвідувальні роботи, складуть детальні плани та проведуть державну експертизу. А після цього вже безпосередньо зводитимуть будинки. Планується, що 2011 року зведуть два експериментальні котеджі, щоб усі охочі могли оцінити якість екобудинків. Закінчити проект планується 2013 року і тоді в Рівненській області з’явиться «солом’яне містечко».
До речі, це вже другий проект рівнян з використанням сучасних енергоефективних технологій та випробуваних часом традиційних матеріалів. Першим був Волинський фольклорний центр «Хутір Великої Волині», який планується звести біля обласного центру, де працюватимуть народні ремісники і краєзнавці.
Проектувальники впевнені, що солом’яні котеджі простоять досить довго, бо подібні, зведені в Америці сто років тому, стоять і досі.
Людмила СТУПЧУК, керівник відділу зв’язків із громадськістю Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне)