Меблеву та деревообробну галузі вітчизняної промисловості може спіткати та ж доля, що й будівельну — виробництво деревини, фурнітури, і, власне, меблів може зупинитися. Так, на ринку промислової деревини спостерігається надлишок сировини, викликаний скороченням обсягів складання меблів. Про повну зупинку виробничого циклу вже заявили три вітчизняних плиткових підприємства, що становить до 15% всього сектора обробки дерева. На межі згортання діяльності виявилися ще близько половини таких виробництв.
Меблевики поки що не заявляють на весь голос про свою кризу, разом із тим, пропонують владі прийняти ряд заходів для захисту внутрішнього виробника в зв’язку з економічною ситуацією. Головна проблема цієї галузі — тотальне подорожчання всіх складових виробничого циклу в середньому на 30—40%. За словами директора ТОВ «Сорбес Україна» Богдана Цуприка, за 9 місяців поточного року ціна необроблених лісоматеріалів підвищилася в середньому на 40%. Значно більшими темпами виросли в ціні тарифи на транспортні перевезення — на 57,4%, і, насамперед — на залізниці, якою переправляється левова частка вантажів даної галузі. На чверть підвищилися ціни на електроенергію та хімічні матеріали. Разом із тим, підвищення цін на готові меблі поточного року якщо й сталося, то не більше, ніж на 7 — 10%, у залежності від цінового сегмента товару. Тому виробництво стало менш рентабельним.
Впав 2008 року також продаж продукції меблевої галузі, і в першу чергу, зниження попиту позначилося на товарах низького цінового сегмента. Обсяги продажу найбільш доступних меблів скоротилися на 50%, у середньому ціновому сегменті цей показник досягає 35%, а до дорогих меблів, за словами експертів ринку, черга дійде наприкінці поточного — на початку наступного року. «Поки вводитимуться в експлуатацію будинки, які добудовуються сьогодні, та офісна нерухомість, ми ще триматимемося на плаву — меблюватимемо новобудови. Проте в майбутньому, з можливою повною зупинкою будівництва нам доведеться думати про згортання виробництва. Навіть у традиційний осінній передсвятковий пік продажу попит впав у різних цінових категоріях у середньому на третину. Тому перший квартал 2009 року можна прогнозувати як дуже складний для галузі період», — прокоментував президент Асоціації деревообробних і меблевих підприємств України Сергій Сагаль.
Разом із тим, ще одна проблема, яка додала вітчизняним меблевикам головного болю — імпорт, який стрімко збільшується в обсязі. Так, якщо за весь 2007 рік, за даними Асоціації деревообробних і меблевих підприємств України, в Україну було імпортовано меблів на 200 мільйонів доларів США, то 2008 року таких показників було досягнуто всього лише за 8 місяців. За підсумками року обсяг меблів іноземних виробників, що завозиться, може, як мінімум, на 30% перевищити показник минулого року. При цьому експорт не перевищує 50—70 мільйонів доларів. Везуть на наш ринок, як правило, доступні за ціною гарнітури, при цьому із заниженими якісними показниками польського, китайського, румунського, словацького виробництва, нерідко зібрані «під Італію». «У країнах Євросоюзу влада навмисне знижує вимоги до якості вироблюваного на експорт товару, щоб здешевити його вартість і підтримати таким чином національного виробника. У той же час, в Україні, знявши згідно з вимогами СОТ, імпортне мито з готового товару, і підвищивши, з власної ініціативи, мито на комплектуючі, які не виробляються у нас, законодавці широко відкрили ворота для імпортного товару й урізали маневрені виробничі можливості українських підприємств», — зазначив генеральний директор ТОВ «L-майстер» Володимир Міхайлуца.
Внаслідок названих причин сьогодні деревообробна галузь в Україні опинилася на межі зупинки, й у випадку гіршого варіанта розвитку подій меблевики, закриваючи виробництва, доповнять ринок непрацевлаштованих, як мінімум, сотнею тисяч безробітних. «Зараз важливо спільними зусиллями розробити антикризові заходи для стабілізації ситуації в деревообробній галузі, щоб не допустити зупинки підприємств, які сукупно щорічно виробляють продукції на 1,5 мільярда доларів», — підкреслив Сагаль.
Вітчизняні меблевики пропонують урядові передбачити можливість укладення довготермінових прямих договорів між лісгоспами і переробними підприємствами, завдяки чому можна буде ліквідувати процедуру діючих сьогодні аукціонів. Це дозволить формувати ринкову й «посильну» для галузі ціну на сировину. Окрім того, виробники вимагають відновити розрахунок за податковими векселями й повернути підприємствам не відшкодований вчасно ПДВ. А для захисту внутрішнього ринку меблів пропонується впровадити нетарифні механізми контролю імпорту, зокрема, за якісними ознаками.