Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Недбайливий» реєстратор

Чому держава неспроможна повернути собі найбільшу енергогенеруючу компанію
24 червня, 2008 - 00:00

18 червня не відбулися збори акціонерів ВАТ «Дніпроенерго». На них планувалося затвердити комплекс заходів із імплементації рішення Верховного Суду України від 8 квітня, який визнав незаконними додаткову емісію акцій «Дніпроенерго», а також продовжити лінію зборів акціонерів від 21 березня на відновлення контролю держави над цією компанією. Крім того, на порядку денному стояло питання про розподіл прибутку «Дніпроенерго» за 2007 рік.

Кого можна звинуватити у зриві зборів? Схоже, тут не обійшлося без менеджерів Донбаської паливно-енергетичної компанії (ДПЕК) і деяких народних депутатів. Чималу допомогу надає їм і Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку. Останнім часом її представники не раз демонстрували, що замість державних інтересів їм набагато ближчі інтереси ДПЕК. Так, ДКЦПФР досі не виконала рішення Верховного Суду про визнання незаконною емісії акцій «Дніпроенерго» на користь ДПЕК — було вирішено залишити ДПЕК видане на основі незаконної емісії Посвідчення про її реєстрацію. Хоча, згідно із законом, Комісія повинна була його анулювати.

Таким чином, другою за величиною в країні тепловою електрогенеруючою компанією продовжують управляти звільнені ще 21 березня менеджери з ДПЕК, що приносить останній колосальний прибуток. Відповідно, недоотримує державний бюджет, оскільки прибуток «Дніпроенерго» за минулий рік залишився нерозподіленим, і цими грошима продовжує розпоряджатися ДПЕК. При цьому формально «Дніпроенерго» на 76% належить саме державі.

Причому менеджери ДПЕК навіть проводять сумнівні із погляду закону тендери на використання бюджетних коштів. Більш того «Дніпроенерго» фактично займається самоуправством на стратегічно важливому енергетичному ринку. Зараз компанія вирішила призупинити закупівлю вугілля до майбутнього опалювального сезону, що приведе до його зриву. А через те, що практично всі кошти енергорозподільчої компанії «Дніпрообленерго» виведені з її розрахункового рахунку менеджментом «Дніпроенерго», є побоювання, що електроенергія до районів Дніпропетровської області подаватиметься з частим відключенням.

Виходить, що, незважаючи на рішення Верховного Суду, держава не здатна захистити свої інтереси. На цьому тлі виглядає відповідальною і принциповою позиція реєстратора «Дніпроенерго» — ВАТ «Фінансова компанія «Укрнафтогаз». Загалом у цієї компанії, яка вже 12 років займається реєстраторською діяльністю на ринку цінних паперів України, 167 клієнтів, кожний з яких має вагоме положення в нафтовій, газовій, енергетичній та інших галузях економіки. Цінуючи свою бездоганну репутацію і завжди здійснюючи свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства, «Укрнафтогаз» відмовився реєструвати акції від незаконної додемісії «Дніпроенерго». Відтоді вона стала об’єктом нападок із боку ДПЕК, яка продовжує атаку на «Укрнафтогаз». Експерти навіть передбачають, що йдеться про намір викрасти реєстр акціонерів «Дніпроенерго» і провести з ним незаконні дії. До кампанії зі цькування були залучені й деякі державні структури.

Особливо відрізняється ДКЦПФР. Спочатку Комісія провела на «Укрнафтогазі» ряд позапланових перевірок з одного й того ж питання — дотримання ліцензійних умов відносно внесення змін до системи реєстру ВАТ «Дніпроенерго», пов’язаних із збільшенням його статутного капіталу. При цьому представники ДКЦПФР настирливо намагалися вилучити одні й ті самі документи. Але, незважаючи на всю упередженість перевірок, не було зафіксовано жодного порушення в діяльності фінансової компанії. Точно такі ж результати були отримані й за результатами перевірок, проведених центральним апаратом ДКЦПФР і Державною службою з боротьби з економічною злочинністю МВС України. І не випадково при цьому темою більшості перевірок був емітент — ВАТ «Дніпроенерго». Це однозначно свідчить про їхній рекомендований характер.

Свого піку тиск на реєстратора досяг 7 березня, коли без присутності представників «Укрнафтогазу» в офіс цієї компанії, зламавши двері, незаконно проникли працівники прокуратури Дніпровського району Києва. Незважаючи на пред’явлену постанову суду, яка забороняє проведення слідчих дій по відношенню до «Укрнафтогазу», «правоохоронці» ламали двері в кабінети компанії, проводили виїмки системних блоків із комп’ютерів (незаконно вилучено десять блоків), шукали інформацію, пов’язану з ВАТ «Дніпроенерго».

Проте це не принесло жодних результатів. Тоді ДКЦПФР ухвалила безпідставне рішення щодо анулювання ліцензії ВАТ «Фінансова компанія «Укрнафтогаз». Але оскільки підставою для анулювання ліцензії стало явно (та усвідомлено) неправильне трактування окремими членами ДКЦПФР чинного законодавства, це рішення було оскаржене в суді, який відновив ліцензію. Попереду розгляд справи в апеляційній інстанції. Але ніхто вже не сумнівається, чим завершиться ця судове позивання. Як упевнені експерти, «Укрнафтогаз» нарешті зможе в повному обсязі відновити свою діяльність і забезпечити проведення зборів акціонерів того АТ, реєстр яких вона веде. У тому числі — й «Дніпроенерго».

Але поки що збори зриваються. Можливо, це відбувається і тому, що НАК «Енергетична компанія України» чомусь продовжує доручати їхню організацію звільненому не без її участі правлінню Дніпроенерго. А воно, мабуть, буде й надалі робити все можливе для того, щоб більше жодних зборів не відбулося. Для цього не потрібно докладати якихось особливих зусиль. Менеджери ДПЕК просто «забувають» запросити на збори представників реєстратора, а потім спеціально для уповноважених від НАК «ЕКУ» розігрують вистави, які демонструють пошуки чорного кота в темній кімнаті. Закінчується це дійство, як правило, вигадками про те, що збори не відбулися з вини «недбайливого» «Укрнафтогазу». Так може тривати нескінченно. Або до тих пір, поки в ДКЦПФР і НАК «ЕКУ» не з’являться люди, здатні відстоювати державні інтереси.

Світлана ГОНЧАРОВА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: