Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Недобросовісна конкуренція

Керівництво «Укрсоцбанку» стверджує, що завершенню операції з Banka Intesa перешкоджає група «Приват»
12 квітня, 2006 - 00:00

У понеділок керівництво АКБ «Укрсоцбанк» на прес-конференції за підсумками діяльності за перший квартал 2006 року заявило, що проти банку ведеться інформаційна та юридична війна.

У заяві, підготовленій прес- службою банку, говориться про існування низки штучних позовів у різних регіонах України, які були подані з метою блокування руху акцій АКБ «Укрсоцбанк» та реєстрації додаткової емісії акцій. «При цьому сам АКБ «Укрсоцбанк» у більшості випадків не є стороною у справі, однак ухвали, винесені судами, чомусь перешкоджали проведенню додаткової емісії та обігу акцій банку. Одночасно в українських та російських ЗМІ було розгорнено інформаційну кампанію як проти самого банку, так і проти його керівництва та акціонерів. Документи, які сьогодні має у своєму розпорядженні АКБ «Укрсоцбанк», указують на причетність до цієї кампанії осіб, пов’язаних iз групою «Приват», — говориться в заяві.

Керівники банку також повідомили, що тексти ухвал, про які йдеться, складалися за одним шаблоном, що підтверджує збіг пропозицій, а іноді й цілих абзаців у текстах деяких судових ухвал.

Як доказ можна розглядати ухвали, винесені Комсомольським районним судом Херсону та Ленінським районним судом Миколаєва, якими «Укрсоцбанку» заборонено вносити зміни до статуту, реєструвати додаткову емісію акцій, а також заблоковано обіг акцій банку, що належать компанії «Ферротрейд Інтернешнл» (Київ). У обох випадках позивачі не мали жодного стосунку до банку, і банк не притягувався як сторона у справі.

Позивачем у Комсомольському райсуді виступає Сергій Вікторовський — керівник охоронної фірми «БОГ», яка забезпечує безпеку групи «Приват». Раніше він обіймав посаду члена наглядової ради НПК «Галичина», чиїм найбільшим акціонером є група «Приват». До Ленінського райсуду Миколаєва позов подавав Дмитро Жученя — за даними ЗМІ, він є засновником ТОВ «Приват-безпека». Його брат Костянтин Жученя раніше працював начальником відділу депозитарного обслуговування АКБ «ПриватБанк», а після звільнення звідти був призначений членом наглядової ради НПК «Галичина».

Менеджмент «Укрсоцбанку» вважає, що вказані дії групи «Приват» є ні чим іншим, як проявом недобросовісної конкуренції. Мотиви подібних дій з боку «Привату» прості: купівля акцій «Укрсоцбанку» італійцями загрожує становищу «ПриватБанку» на ринку. За останні три роки частка АКБ «ПриватБанк» у ритейлі впала з 30% до 19,2%, а частка «Укрсоцбанку» зросла з 4,2% до 9.1%. З приходом же італійців, які мають додаткові конкурентні переваги — дешеві гроші, позиції «Привату» на ринку споживчого кредитування ослабнуть ще сильніше.

За словами голови правління «Укрсоцбанку» Бориса Тімонькіна, завдяки підписаній угоді про входження до складу його акціонерів Banka Intesa, який є однією з фінансових установ Європи, що найбільш динамічно розвиваються за даними міжнародних рейтингових агентств, «Укрсоцбанк» отримав доступ до більш дешевих зовнішніх позик, що дозволяє йому пропонувати вигідні умови для своїх клієнтів: уже сьогодні банк видає кредити в євро під 10,5% річних, а найближчим часом, за словами Тімонькіна, ця ставка впаде до 10%. Угоду з Banka Intesa оцінив і фондовий ринок — ринковий курс акцій перевищив ціну номіналу майже у 18 разів і становив 1,78 гривень.

Голова наглядової ради «Укрсоцбанку» Ігор Юшко впевнений, що штучно створюваний конкурентами конфлікт не вплине на наміри Banka Intesa SpA щодо купівлі «Укрсоцбанку». Італійський банк, за його словами, не вперше купує зарубіжні активи, і подібні прояви недобросовісної конкуренції для нього — не новина. За словами Юшка, дії «Привату» викликають у менеджменту Banka Intesa «лише досаду». Про вигідність операції для італійців свідчать високі темпи зростання прибутку АКБ (54 млн. грн. за перший квартал 2006 року — це майже половина прибутку банку за весь 2005 рік), зростання кредитного портфеля фізичних осіб на 21% з початку року (сьогодні він становить 3,6 мільярда гривень).

Обумовлена в угоді вартість контрольного пакету акцій «Укрсоцбанку» підняла вартість українських банківських активів на новий рівень. Підтвердження тому — нещодавній продаж контрольного пакету «Індекс- банку», при якому коефіцієнт ціни купівлі до капіталу досяг 6,8 проти 5 в операції «Укрсоцбанку» з Banka Intesa.

У лютому поточного року італійський банк Banka Intesa підписав угоду про купівлю 85,42% акцій АКБ «Укрсоцбанк», що входить до групи найбільших українських банків, за 1,16 мільярда доларів. Минулого тижня операцію схвалив Антимонопольний комітет України. На даний момент «Укрсоцбанк» контролюється групою Інтерпайп.

Андрій СОКОЛИНСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: