Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Недоступні метри стануть доступними?

Уряд планує за два роки забезпечити житлом 200 тисяч сімей. Експерти радять державі шукати для цього 7 мільярдів дол.
22 червня, 2011 - 00:00
В КАБМІНІ ЗАБУДОВНИКАМ ДОРУЧИЛИ В ПЕРШУ ЧЕРГУ «РОЗМОРОЖУВАТИ» БУДІВНИЦТВО ОБ’ЄКТІВ, ЯКІ ГОТОВІ НА 50—70%... / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Упродовж двох наступних років в Україні повинні здати в експлуатацію близько 200 тисяч квартир у недобудованих будинках. Такий короткостроковий план-максимум для будівельників на спеціальній нараді поставив прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ. За його словами, більшість теперішніх недобудов готові на 50—70%. «А в квартирних чергах у нас стоїть понад 1 мільйон осіб. Тобто, якби ми за короткий проміжок часу запустили це недобудоване житло, то на 20% скоротили б чергу», — пояснив причини будівельного прискорення Азаров.

Щоб недоступні нині квадратні метри стали доступними, за словами прем’єра, треба збільшити розмір інвестицій до докризового рівня 2007 року — до 35 мільярдів гривень. Нагадаємо, що в 2010 році в будівельну галузь вклали 17 мільярдів гривень. «Я вважаю, що наступного року повинні подвоїти цю суму... А якщо повернемося на цей обсяг інвестицій, то спокійно зможемо завершити ці квартири», — додав він. Оптимізму у виконанні завдання Азарову додає і незначне пожвавлення в галузі: за чотири місяці приріст обсягів будівництва житла — 12%.

Щоб ринок нерухомості наздогнав кризові показники, на думку експертів, банківське кредитування повинно подешевшати для пересічного українця та забудовників. Сьогодні більшість банків видає кредити на житло під 16% річних і більше. В уряді вважають необѓрунтованими такі високі ставки, бо, мовляв, ризики знижуються, економіка на підйомі, купівельна здатність людей зростає, депозити громадян ростуть. Тож вирішувати цю проблему Азаров обіцяє спільно з Нацбанком. У підсумку, додав прем’єр, наступного року забудовники зможуть брати кредити за ставкою до 12%. При цьому мають знизитися іпотечні ставки для населення. За словами Миколи Яновича, вже зараз банки повертають докризові умови іпотеки. «2011 буде роком переломним й іпотека у нас запрацює», — вважає Азаров. Нагадаємо, що раніше він повідомляв про плани уряду виділити 10 мільярдів гривень на іпотеку в 2012 році.

«Говорити про вихід будівельної галузі на докризовий рівень поки рано», — натомість говорить «Дню» аналітик інвестиційної компанії «Драгон Капітал» Таїса Шепетко. За її словами, обсяг будівництва в 2010 році становив тільки 41% від рівня 2007 року. Вона нагадала, що, з одного боку, кризу в галузі спровокувало різке падіння попиту на продукцію будівництва, з іншого — практично припинення фінансування будівництва. І зараз, продовжує аналітик, першим від кризи оговтався ринок столичної торговельної нерухомості, основним двигуном зростання якого стало відновлення економічної ситуації і, як наслідок, зростання обсягів роздрібного товарообігу. «Сьогодні в найбільш відвідуваних київських торгових центрах ставки оренди в доларовому еквіваленті вже перевищили докризовий рівень. При цьому рівень зайнятості в цих центрах також наближається до докризових 100%», — розповідає вона.

Урядове ж завдання для будівельників аналітик «Драгон Капітал» прокоментувала так: «Якщо брати за основу середні витрати на будівництво житла економ-класу в сумі 600 дол./м2, то на спорудження заявлених обсягів потрібні інвестиції не менш 7 мільярдів дол. Враховуючи той факт, що в минулому році кредитування галузі в цілому (всі кредити, видані будівельним компаніям, а також іпотека населенню) склало близько 31 млрд. гривень, тобто близько половини необхідної суми, гадаю, без допомоги держави не обійтися».

Але будівельники повинні не тільки якнайшвидше доробити недобудови. На цій же виробничій нараді Азаров доручив завершити інвентаризацію всіх будівельних об’єктів у країні та спланувати будівельний «заділ» на 2012 рік (підготовка майданчиків, проектування, відведення землі під майбутню забудову тощо). Як упораються з цим набором завдань будівельники в регіонах прем’єр пообіцяв перевірити уже в серпні на розширеному засіданні Кабміну, куди покличуть голів облдержадміністрацій, керівників профільних відомств та будівельних організацій.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: