Сьогодні Верховна Рада має розглянути запропоновані Кабміном поправки до державного бюджету. Відповідний законопроект №10317 було зареєстровано в парламенті три дні тому (9 квітня 2012 року). Як зазначено на офіційному веб-порталі КМУ, у цілому уряд пропонує відкорегувати «скарбницю» на 10%, що у грошовому еквіваленті становить 33,35 мільярда гривень. Саме на таку суму, переконані чиновники, мають зрости не лише витрати, але й доходи держбюджету. Таким чином дефіцит бюджету не змінюватиметься, підкреслюють в уряді.
Уряд вирішив «корегувати» бюджет, аби фінансовий план держави відповідав новим соціальним ініціативам Президента. На які, як свого часу підрахував міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, у державній кишені треба було відшукати щонайменше 20 мільярдів гривень. І відшукали. Навіть трохи більше.
Менше місяця знадобилося Кабінету Міністрів, аби придумати, де знайти майже 34 додаткові мільярди гривень. Як повідомляється у пояснювальній записці до законопроекту, майже на два мільярди гривень (1,8) чиновники пропонують «заробити» на індексуванні (коригування на відсоток інфляції. — Авт.) вартості адміністративних послуг («комісійні» в органах держвлади подорожчають. — Авт.). Ще 6 мільярдів гривень — «премія» з роздержавлення або, як йдеться у поясненні, «премії за підписання угод про розділ продукції». Кабмін також розраховує на збільшення 2012 року надходжень з ПДВ із увезених товарів на 14 мільярдів гривень, із ПДВ з вироблених в Україні товарів — на 2,6 мільярда гривень, з податку на прибуток — на 3,4 мільярда гривень. І нарешті 21 мільярд гривень уряд збирається витрусити з «тіні». Мабуть, саме тому розроблений Кабміном законопроект передбачає додаткове виділення 100 мільйонів гривень на розвиток Державної податкової служби та ще 100 мільйонів гривень на створення системи «Електронна митниця».
Куди ж уряд пропонує спрямувати «наднормові» державні «прибутки»? У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що на виконання соціальних ініціатив Президента (власне, заради яких і було заварено кашу з переписанням бюджету. — Авт.) буде направлено 18,2 мільярда гривень додаткових надходжень, а на виплати компенсацій вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР — 6,15 мільярда гривень. За рахунок додаткових надходжень також буде профінансовано: заходи для підвищення престижності шахтарської праці (1,2 мільярда гривень), здешевлення вартості іпотечних кредитів (один мільярд гривень). 300 мільйонів гривень додатково мають «заробити» працівники місцевих державних адміністрацій: «підвищення зарплати працівникам місцевих державних адміністрацій» — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту (цікаво, а за що ж «преміюватимуть» місцеві державні адміністрації? — Авт.).
Майже півмільярда додатково отримають аграрії. 300 мільйонів гривень — за пересівання озимих зернових культур. («Виходячи з того, що понесені на пересівання витрати становитимуть близько 1 тис. грн/га, Кабмін пропонує компенсувати 10% втрат, що становитиме 100 грн/га», йдеться у пояснювальній записці. — Авт.) І ще 1,2 мільярда гривень уряд пропонує виділити для Державного земельного банку.
Майже на півмільярда гривень Україна має «заправитись». На 400 мільйонів гривень уряд пропонує закупити бензину й дизельного палива у державний резерв, бо, мовляв, «станом на 1 квітня запаси нафтопродуктів» у державних засіках «перебувають на мінімальному рівні».
Крім того, майже один «додатковий» мільярд гривень у поправках до державного бюджету передбачено на інвестиції уряду. Кабмін пропонує додатково виділити на «капітальні витрати, розподілювані урядом», 990 мільйонів гривень. Ця стаття фактично дає владі додаткові фінансові можливості для маневрів напередодні виборів. Адже з оцього «додаткового» мільярда влада зможе виділяти кошти на ті чи інші інфраструктурні об’єкти.
Більше того, Кабмін має намір потроїти суму держгарантій — до 15 мільярдів гривень. Гроші потрібні на Євро-2012 і дороги. «Передбачається, зокрема, забезпечення фінансування заходів щодо підготовки до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу і реалізації інфраструктурних проектів», йдеться в пояснювальній записці до урядового проекту поправок до держбюджету.
В Кабміні сподіваються, що їх розрахунки будуть переконливими для депутатів і ті проголосують зміни до бюджету у повному обсязі. «Уряд сподівається на прийняття законопроекту в цілому», — підкреслив учора на засіданні Кабінету Міністрів України прем’єр-міністр Микола Азаров. Як зазначив прем’єр, прийняття даного законопроекту в цілому необхідне для того, щоб встигнути затвердити порядок використання коштів, внести зміни до бюджетного розпису і забезпечити практичну реалізацію вже через місяць — з 1 травня.
Напередодні міністр економічного розвитку та торгівлі Петро Порошенко поспішив запевнити: запропоновані зміни в держбюджет не змінять макропрогнозу. «Показники інфляції цього року, на нашу думку, не потребують корекції і будуть залишатися у межах, встановлених законом про державний бюджет», — сказав він. Нагадаємо, що держбюджет 2012 року було побудовано на прогнозі уповільнення зростання ВВП поточного року до 3,9% і пришвидшення інфляції до 7,9%, тоді як минулого року вітчизняна економіка виросла на 5,2% при інфляції в 4,6%. Поки що за перший квартал поточного року, як повідомляє держкомстат, українські гроші знецінились лише на 0,7%, що у річному вимірі складає 1,9%. Тоді як Нацбанк оцінив зростання ВВП у 2%.
Натомість екс-міністр економіки Володимир Лановий менш оптимістичний у своїх оцінках бюджетної корекції. «Наскільки я розумію, збільшуються фіскальні вимоги до громадян і до економіки шляхом підвищення акцизів, збільшення митних зборів при ввезенні товарів до України тощо, — зазначив він у коментарі «Дню». — Я поки що не бачу, що Кабмін реагує на те, що в країні інфляція є нижчою, ніж прогнозувалося, і що реального зростання ВВП фактично немає, а він прогнозував зростання. Отже, економіка не дасть стільки фінансових прибутків, доходів, валової доданої вартості, які збільшували б об’єктивно доходи бюджету». За його словами, уряд вперто ігнорує реальний стан економіки в країні, витискаючи з неї усі можливі і неможливі ресурси. «Додаткові надходження в бюджет можливі лише за рахунок збільшення тиску на економіку. Це очевидно», — підкреслює Лановий.
Експерт прогнозує, що історія з корекцією бюджету може мати дуже поганий кінець. За словами Ланового, економіка країни вже почала сповільнювати свої оберти, а нові соціальні ініціативи лише створюватимуть додатковий тиск і непосильну для неї противагу. «Дуже погано, що уряд не має постійної соціальної політики, яка б корелювала з рухом доходів, видатків, соціальним рівнем життя, зміною цін та іншими економічними аспектами, які треба враховувати при здійсненні соціальних ініціатив, забезпечити це постійним рухом — пенсій, зростанням стипендій тощо, не лише під вибори, — каже екс-міністр економіки. — Оскільки це, так би мовити, штучне внесення витрат у бюджетну систему, то, звичайно, це неприйнятно для економіки і впливатиме на її збурення у вигляді додаткової інфляції, можливої девальвації курсу і фактично знецінення цих нових виплат і допомог».