Iнвестиційному клімату України знову загрожує «похолодання»: сигнали про це надходять із телекомунікаційного ринку. П’ять компаній — оператори мобільного зв’язку ЗАТ «Український мобільний зв’язок» (UМС), ЗАТ «Київстар GSM», ТОВ «Астеліт» (торгова марка Life:)), ТОВ «Голден Телеком» і ЗАТ «Українські радіосистеми» — звернулися з листом до Президента України Віктора Ющенка. Стурбованість операторів викликають «недружні дії» стосовно іноземних інвесторів із боку українських урядів — як нинішнього, так і попередніх, — що проявляється в непередбачуваності податкового законодавства.
«Для інвесторів надзвичайно важливо бути впевненими у стабільності правил оподаткування. Ми готові платити податки, але потрібна впевненість у завтрашньому дні, в тому, що схема та правила оподаткування не змінюватимуться», — зазначив віце-президент і фінансовий директор компанії «Київстар» Тронд Мое на прес-конференції в Києві. На жаль, поки що спостерігається зворотне.
У липні 2005 року державні податкові інспекції Києва зобов’язали деяких операторів мобільного зв’язку виплатити несподівано виниклу податкову заборгованість і штрафи. Для UМС сума становить близько 68 млн. грн., «Київстару» — 38 млн. грн., «Голден Телекому» — близько 2 млн. грн. Заборгованість виникла через те, що податківці вирішили врахувати 6 відсотковий збір до Пенсійного фонду, встановлений на послуги мобільного зв’язку, в базу оподаткування ПДВ. У листі до Президента зазначається, що, згідно із законом, збір до Пенсійного фонду повинні оплачувати абоненти, а не оператори одночасно з оплатою рахунків за послуги мобільного зв’язку. Крім того, законодавство не передбачає врахування збору до вартості послуг. Раніше українські оператори не відраховували ПДВ на збір до ПФ, а податкові перевірки за попередні періоди незмінно підтверджували законність такого тлумачення закону. Усе змінилося цього року, коли за результатами податкової перевірки ДПАУ зробила висновок про те, що оператори оплачують ПДВ неправильно. Тим часом, йдеться в листі, законодавство, що регулює збір до ПФ, у зазначений період не зазнало якихось змін, тому будь-яка зміна випливає з нового підходу до тлумачення закону. Підписанти також нагадують про норму, що міститься в Законі України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»: у разі неоднозначного трактування прав або зобов’язань платників податків чи контролюючих органів рішення приймається на користь платника податків.
Генеральний директор компанії UMC Адам Вояцький звернув увагу на те, що непослідовність податкової політики може мати далекосяжні наслідки для іміджу України. «Наші акціонери — великі міжнародні компанії, акції яких котируються на провідних фондових біржах світу. Це означає, що ми зобов’язані попереджати як інвесторів, так і регулюючі органи в багатьох країнах про ризики, пов’язані з нестабільним регуляторним середовищем в Україні. А це дуже негативно позначиться на сприйнятті її як країни з інвестиційною перспективою».
Оператори мобільного зв’язку нагадують Президенту про серйозність своїх намірів розвивати бізнес в Україні та готовність збільшувати обсяги інвестицій. Тільки цього року вони інвестували в будівництво мереж понад $1,6 млрд., а сукупний обсяг капіталовкладень за час діяльності компаній перевищив $3 млрд. Безпосередньо компанії мобільного зв’язку в Україні створили понад сім тисяч робочих місць. Кожен з операторів мобільного зв’язку — великий платник податків. За підсумками 2005 року, всі оператори внесуть до бюджету понад п’ять мільярдів гривень.
Оператори мобільного зв’язку, крім податкових, мають й інші претензії до української влади: втручання Антимонопольного комітету України в ціноутворення на конкурентному ринку, видача ліцензії на мобільний зв’язок третього покоління національному оператору зв’язку ВАТ «Укртелеком» без проведення конкурсу. «Ми представляємо значну частину інвестицій в Україну. Сподіваюся, так залишиться і в майбутньому. Але для інвесторів важливо, щоб ліцензії видавали на чесній основі й об’єктивно. Видачу ліцензії на зв’язок третього покоління в односторонньому порядку «Укртелекому» ми вважаємо неправомірною й такою, що суперечить Конституції. Це не відповідає духу ринкової економіки», — висловив загальну думку Тронд Мое. Якщо конфлікт із податковою не вирішиться цивілізованим шляхом, попереджають оператори мобільного зв’язку, вони будуть вимушені звернутися до суду.