Гарне слово «тендер» означає ніщо інше, як письмову пропозицію. У цивільному праві це поняття трактують як запрошення/пропозиція, адресоване одному або кільком особам робити певні оферти (наприклад, запрошення постачальникам запропонувати товар, послуги). В ідеалі для управління державним господарством і ресурсами тендер — річ потрібна і корисна. Насамперед він покликаний зробити систему надання послуг і продажу товарів держструктурам прозорою і публічною. Також тендери спрямовані на розвиток чесної і прозорої конкуренції, на протидію корупційним схемам і механізмам.
Для цього і була створена в нашій країні громадська організація — Тендерна палата України (ТПУ). Згідно із законодавством, вона зобов’язана стежити за ефективністю і раціональністю витрачання державних коштів. І ось співробітники Тендерної палати зіткнулися з великими порушеннями в місцевому самоврядуванні Харкова і публічно заявили про зловживання і перевитрати коштів. У «неохайності» було звинувачено владу міста, зокрема, мерію. 30 липня віце-президентом ТПУ Миколою Товстановським було оприлюднено цю інформацію. Озвучені ним цифри шокують...
— Дослідження матеріалів, які є в Тендерній палаті України, щодо проведених в Харкові процедур державних закупівель на суму майже 500 млн. грн., свідчить про існування цілого ряду грубих порушень чинного законодавства. У результаті загальна сума збитків міста перевищує 300 млн. гривень, — повідомив Товстановський.
За його словами, ряд порушень допущено безпосередньо Харківською міськрадою (загальна вартість закупівель — більше ніж 5 млн. грн.). ТПУ має серйозні претензії до комунальних підприємств і структурних підрозділів мерії Харкова. Наприклад, до департаменту житлово-комунального господарства і енергетики, який здійснює закупівлі на 47 млн. грн., комунального підприємства «Харківські теплові мережі» — на 93,5 млн. грн., держпідприємства «Харківський метрополітен» — 45,5 млн. грн., комунального спільного підприємства «Харківміськліфт» — 11,6 млн. грн., «Харківкомуночиствод» — на 15,4 млн. грн. У співробітників Тендерної палати є запитання і до комунальних установ охорони здоров’я, які мали б проводити торги на 26,9 млн. грн.
Немає сумніву, що в указаних організаціях на рядових посадах працюють відповідальні та порядні люди. І вони не винні, що за їхнiми спинами начальники різних рівнів грали свою гру. А ось міська влада про неї не просто знала, але й брали активну участь, вважають співробітники Тендерної палати.
«Суть більшості порушень, яких припускалися всі ці замовники під час проведення тендерів, говорить про їхнiй системний характер. Усе свідчить також про відсутність належного контролю з боку міських чиновників за витрачанням фінансів, про їхню незацікавленість в економному та ефективному використанні коштів», — заявив Микола Товстановський. Іншими словами, міські гроші мали б осісти в кишенях нечистих на руку ділків, які грають тендерними документами і вимогами, як наперстками. А втім, це гроші платників податків...
Віце-президент Тендерної палати України впевнений, що порушення набули масового характеру за останній рік. Головне порушення — просування в переможці тендерів «своїх» фірм.
— Яскравим прикладом «кругової поруки» серед харківських «державних» замовників і приватних структур є купівля Комунальним дорожньо-експлуатаційним підприємством №6 продуктів нафтопереробки на 720 тис. грн, — зазначив Товстановський. — До участі в торгах були допущені АТ «Рекорд-мотор-сервіс» і ТОВ «Салейнт», які мають одних і тих самих засновників. Інший приклад: закупівля Державним комунальним підприємством каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» насосів і компресорів. Замовник допустив до конкурсу ТОВ «ХЕРП» і ПВКП «Харківнасоссервіс», в яких також одні й ті ж засновники…
Особливо вражають порушення у царині охорони здоров’я. У переважній більшості тендерів замовниками закладено в тендерну документацію можливість завищення вартості медикаментів унаслідок включення податку на додану вартість. Таке недотримання вимог щодо держрегуляції цін на лікарські препарати призводить до перевитрати державних коштів в особливо великих розмірах. І це в харківській охороні здоров’я, судячи з висновків фахівців Тендерної палати, — є звичайною практикою. Так, керівництво Харківської міської клінічної лікарні швидкої і невідкладної допомоги іменi проф. А. І. Мещанінова під час проведення тендера на закупівлю обладнання (на загальну суму в 684 тис. грн.) «забуло» вказати в документах обов’язковість сертифікації. Як можна використати обладнання для лікування органів дихання без відповідної реєстрації і сертифікації на території України? Невже така вказівка надійшла до лікарні з міськради? Аналогічні претензії є і до Харківського міського пологового будинку з неонатальним стаціонаром.
На думку Миколи Товстановського, указані факти свідчать про безпосереднє ігнорування норм закону і призводять до того, що «переможець» тендера визначається заздалегідь, тоді як якість медичного обладнання і препаратів посадових осіб, за великим рахунком, не хвилює.
Такі діяння кваліфікуються Кримінальним кодексом України як суспільно небезпечні. «Стаття 210. Порушення законодавства в бюджетній системі України». Покарання — від двох до п’яти років позбавлення волі. «Стаття 358. Підробка документів, печаток, штампів і бланків, їх збут, використання підробних документів». (До п’яти років). «Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем». (Від п’яти до дванадцяти років). Але в Харкові, схоже, про можливу кримінальну відповідальність воліють не думати...
ДО РЕЧІ
Як повідомляє Інтерфакс-Україна, губернатор Харківської області Арсен Аваков заявив, що ТОВ «Європейське консалтингове агентство», уповноважена компанія Тендерної палати України, припинила всі процедури держзакупівель товарів і послуг у регіоні, а також видачу сертифікатів переможцям тендерів по Харківській області. «Усі роботи з державних субвенцій і всі тендери на провадження робіт iз уже проведених тендерів фактично зупинені», — заявив голова обладміністрації. Таким чином, підкреслив він, складається ситуація, за якої роботи, що ведуться за рахунок державних коштів, не будуть виконані. Аваков особливо зупинився на проблемі теплопостачання районного центра Першотравневий і не виключив, що підготовка цього міста до зими буде зупинена. «Ми вимушені фактично зупинити роботи щодо міста Першотравневого, де в прискореному темпі готувалися ввести в цьому сезоні дві котельні, задля того, щоб не допустити техногенної аварії в опалювальний період», — повідомив він. «Із чим пов’язане таке рішення Тендерної палати, мені не відомо. Чи з бажанням повчити перекірливу область, яка не хоче «танцювати» за правилами злочинної схеми, яка панує в Тендерній палаті? Чи з тим, що недавно було оголошено про порушення від 300 до 500 млн. гривень у тендерних процедурах у місті Харкові? До нас принаймні таких зауважень не було, однак тендери зупинені по всій території Харківської області», — зазначив Аваков.