Криза пенсійної системи в Україні далека від розв’язання. Як вважає міністр фінансів Олександр Данилюк, запуск її накопичувального рівня можливий лише після вирішення проблем солідарної системи.
ІГРИ ДРУГОГО РІВНЯ
«При нинішньому стані (фондового) ринку ми просто безрезультатно витратимо гроші. Тому діятимемо таким чином: спочатку вирішуємо проблеми солідарної системи, а потім... думатимемо, що робити з накопичувальними рівнями», — сказав міністр Інтерфаксу Україна і наголосив, що проблема, яка вимагає негайних вирішень, — це солідарна пенсійна система.
«Тут позиція і МВФ, і наша збігаються. Поки ми не стабілізуємо солідарну систему, ми не можемо собі дозволити гратися в другий рівень. Зараз потрібно вирішувати проблеми, а не напружувати і без того складну ситуацію», — заявив голова Мінфіну. За його словами, спроби відбудувати фінансовий ринок в Україні поки малорезультативні. Данилюк пояснив, що, як виявилося, «будувати майже ні з чого». В інших умовах, без таких проблем в солідарній пенсійній системі, міністр підтримав би необхідність другого і третього рівнів, але поки це, за його словами, передчасно.
Як відомо, багаторічні вербальні спроби перейти до другого рівня пенсійної системи — обов’язкового накопичувального — нічим поки що не завершилися. Не набагато краща і ситуація з недержавними пенсійними фондами, тобто з третім, добровільним накопичувальним, рівнем. На кінець 2016 року в його активах було 2,14 мільярда гривень. (Для порівняння: бюджет Пенсійного фонду України 2016 року складав 254,9 мільярда гривень). Учасниками недержавних пенсійних фондів (НПФ) у кінці 2016 року нараховувалися 834 тисячі осіб (роком раніше — 836,7 тисячі). Пенсіонерів в Україні — 12,5 мільйона.
ДЕШЕВА РИБКА — ПОГАНА ЮШКА
Улюблена передвиборна тема уряду — пенсійна реформа — сьогодні ніби вкрита фатою і виглядає своєрідною фатою-морганою. Чи є вона насправді, чи ми є лише свідками її імітації? Річ у тому, що суспільство має можливість стежити за діями уряду через вузьку щілину, і до інформаційного поля потрапляють лише якісь уривчасті дані. Так, стало відомо, що з 1 жовтня уряд планує підвищити пенсії для 5,6 мільйона громадян і відмінити оподаткування працюючих пенсіонерів. Прогнозується, що близько 1,3 мільйона пенсіонерів отримають добавку до щомісячної пенсії в 200 гривень; 1,2 мільйона — від 200 до 500 гривень; 2 мільйони — від 500 до 1 тисячі гривень, а більше 1,1 мільйона — понад тисячу гривень.
Разом із тим багато експертів, у тому числі і фахівці ГО «Публічний аудит», вважають, що необхідних фінансових ресурсів для анонсованого підвищення пенсій зараз немає. Дефіцит Пенсійного фонду до кінця 2016 року складав 141 мільярд гривень (5,5% ВВП). Він і надалі, не дивлячись на деяке зростання прибутків ПФ завдяки збільшенню мінімальної зарплати до 3200 гривень, фінансуватиметься за рахунок бюджету.
Експерт ГО «Публічний аудит» Дмитро Ляшок повідомив «Дню», що «збалансувати витрати і надходження Пенсійного фонду без накопичувальної пенсійної системи неможливо». Лише так, на його думку, «сформується внутрішній довгостроковий інформаційний ресурс, залучення якого до національної економіки дасть поштовх для економічного зростання та якісної модернізації країни». Це, у свою чергу, треба розуміти, дозволить розвивати пенсійну систему та підвищувати життєвий рівень її клієнтів. Така думка домінує в експертному середовищі, але міністр фінансів, як сказано вище, проти. Втім, це зовсім не свідчить про те, що він не має рації. Як ніхто інший міністр розуміє, що реформа без ресурсів — це як юшка з дешевої риби.
Опонентами Данилюка в уряді, скоріше за все, виступають Міністерство соціальної політики та його шеф — віце-прем’єр Павло Розенко. Але гроші ж не у нього, а у вірного вартового бюджету Данилюка. Тому Розенко виступає як би «інтригмейкером». Але головний і майже єдиний його реальний меседж полягає в тому, що пенсійний вік підвищуватися не буде. «Що стосується конкретних параметрів пенсійної реформи, на сьогоднішній день Кабмін не затверджував жодних параметрів майбутньої пенсійної системи та пенсійної реформи, тому дуже рано щось анонсувати», — каже він.
ОСУЧАСНЕННЯ? — МОЖЛИВЕ...
Заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір усе-таки намагається щось конкретизувати. За його словами, пенсійний вік сьогодні не розглядається, це питання відкладається, а основним у пенсійній реформі стає осучаснення пенсій. Після цього вони щорік індексуватимуться, причому однаково для всіх — і для старих, і для нових пенсіонерів. Говорячи про пенсійні дискусії (у Кабміні), заступник міністра сказав: «Основний удар у наш бік полягає в тому, що хтось із пенсіонерів може отримати надбавку понад тисячу гривень. Як це можна робити, якщо в нас у країні й економіці така ситуація?! Як це може бути?»
«Можливе, — рішуче відповідає Шамбір опонентам. — Довгі роки осучаснення пенсій не проводилося, і страждав від цього той, хто платив більше. Цю ситуацію ми постараємося змінити. Виходитимемо на єдиний закон із призначення пенсій з єдиним віком і всіма основними параметрами. Буде певний перехідний період, наприклад, для тих, хто працював у шкідливих умовах. Вони і надалі виходитимуть на пенсію раніше, але для цієї категорії ми зробимо систему професійного накопичення, щоб ранній вихід компенсувався за рахунок додаткових внесків. Частина цих коштів перекриватиметься за рахунок підвищеної ставки єдиного внеску, яку платитиме за свого працівника підприємство. Але воно не платитиме за того, хто давно вже не працює. Це, так би мовити, професійна накопичувальна система».
Що стосується накопичувальної системи для всіх громадян, то в цьому законі, за словами заступника міністра, «ми її не вирішуємо». «Ми від неї не відмовляємося, але спочатку потрібно навести лад у солідарній системі, щоб вона була стабільною, прогнозованою та прозорою». «Після нинішнього законопроекту ми готові працювати над накопичувальною системою і погоджувати всі її параметри, не відкладаючи в довгу шухляду», — обіцяє Шамбір.
НЕ ФАРБУВАТИ АВТО, ЯКЕ РОЗВАЛЮЄТЬСЯ
Експерт Реанімаційної програми реформ Павло Янковський виступає проти відкладання другого рівня пенсійної системи. Він вважає, що всі дії Кабміну в напрямку пенсійної реформи вирішують лише таке тактичне завдання «як зменшити діру (у Пенсійному фонді), але завтра та післязавтра вона стане ще більша». «Ми не змінюємо модель, — каже експерт. — Ми просто лагодимо, в основному фарбуємо, автомобіль, який розвалюється. Ми не міняємо транспортний засіб. А повинні пересісти в іншу машину. Але дата цього пересаджування нам невідома. Ми, напевно, найбільш нерішуча країна. Цього року нас можна привітати з десятиріччям спроб, а не прийнятих рішень». Як разючий приклад успіху накопичувального рівня він наводить досвід Чилі, де через 25 років після його введення активи цього фонду стали порівнянними з державним бюджетом і стали потужним ресурсом для розвитку країни.
«Ми повинні рухатися покроково, — парирує Шамбір. — Схопити все і відразу — неможливо».
Генеральний директор Української асоціації убезпечення Галина Третьякова порушує питання про справедливість пенсій і говорить про формулу їх визначення, яку і сьогодні вважає досить справедливою, хоча її можна вдосконалювати. Але, за її словами, пенсія повинна залежати від того, який розмір відповідного податку (все-таки я називаю його податком, а не внеском, уточнює вона) вносить людина. «Коли кажемо про осучаснення, ми лише підтягуємо мінімальну пенсію для тих прошарків пенсіонерів, які отримують мінімалку, — констатує Третьякова. — Всіх інших ми не підтягували вже чотири роки. Отже нинішня індексація може бути зроблена лише вручну...».
Відповідаючи на прохання «Дня» конкретизувати термін «осучаснення», Шамбір каже, що 35 років стажу забезпечуватиме пенсіонерові 35% від його заробітної плати. «Це основний підхід, який застосовується для всіх, незалежно від часу виходу на пенсію та місця проживання людини». До розмови долучається Третьякова: «Не зможе держава за рахунок такого єдиного соціального внеску всім забезпечити ці 35%. Для нових пенсіонерів цей показник буде понижений. Зараз «новачки» отримують десь 60%. А отримають 35%». «Так», — підтверджує Шамбір.
P.S. 16 травня до України приїдуть представники Міжнародного валютного фонду, повідомив у середу міністр соціальної політики Андрій Рева. З його слів, їм будет презентовано проект закону про пенсійну реформу. Після цього прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ознайомить з реформою українську громадськість.