Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Неромантична історія «Алых парусов»

може завершитися їхнім зникненням з українського та міжнародного ринків
23 грудня, 1999 - 00:00

Одне з провідних у минулому підприємств радянської парфумерної галузі, зараз МПКК «Алые паруса» перебуває у стані, близькому до банкрутства. Завантаженість виробничих потужностей складає менше 10%, спад обсягів виробництва тільки за минулий рік становив 49%, зі 160 найменувань продукції, що випускалися 1990 року, залишилися одиниці, більше ніж у 2,5 рази скоротилася кількість працівників комбінату, а ті, хто залишився, працюють за скороченим графіком і чекають зарплати ще за 1997 рік. А на складах продовжують припадати пилом 796 тис. умовних штук парфумерно-косметичних виробів, 24 тис. умовних туб зубної пасти тощо. Але причина занепаду «Алых парусов» не тільки в тому, що їхня продукція була витіснена менш якісною, але часто дешевшою і краще упакованою турецькою та польською парфумерією, і не тільки в проблемах із сировиною. І навіть не тільки в ідіотських податках та інших «перевагах» української економіки. Зараз комбінату «агукається» приватизація, котра бурхливо проходила на підприємстві чотири роки тому.

Тоді 56% акцій «Алых парусов» було викуплено декількома київськими та кримськими інвестиційними компаніями, які, всупереч умовам продажу пакетів акцій, не стали здійснювати на комбінаті обіцяних інвестиційних програм. Замість цього підприємство було роздроблено на два десятки окремих підрозділів, через які обмеженому колу фірм-посередників стала відвантажуватися продукція «Алых парусов». Причому за пільговими угодами з відстрочкою платежів на невизначений термін. У результаті — протягом року з підприємства було вимито практично всі обігові кошти.

Далі — конфлікти, скандали, гучні збори акціонерів і трудового колективу, волання до влади та судові розгляди. Через суд держава повернула собі 26,23% акцій, які в травні нинішнього року були реалізовані на торгах фондової біржі. У держвласності залишилося менше 1% акцій ВАТ МПКК «Алые паруса». У разі придбання «Уральскими самоцветами» контрольного пакету акцій «Алых парусов» їм доведеться домовлятися про це з декількома утримувачами пакетів акцій.

За повідомленням Інтерфаксу-Україна, АМКУ зробив висновок, що це придбання не призведе до монополізації ринків, оскільки ВАТ «Уральские самоцветы» діють на російському ринку парфумерної продукції і не здійснюють господарської діяльності на території України. При цьому умови, на яких «Уральские самоцветы» збираються придбати пакет комбінату, і наміри росіян щодо «Алых парусов» не розголошуються. Керівництво підприємства категорично відмовляється від коментарів з цього питання.

ДО РЕЧІ

Заступник голови Фонду держмайна України Михайло Чечетов, посилаючись на надзвичайну зайнятість, відмовився прокоментувати «Дню» ситуацію з «Алыми парусами». Однак конфіденційне джерело в ФДМУ повідомило «Дню», що пакет акцій, достатній для контролю над підприємством, був придбаний російськими «Уральскими самоцветами» на ринку повторного продажу акцій.

І тут постає запитання: чи не збирається цей «інвестор», який прикупив контрольний пакет без якихось інвестицій у підприємство, просто позбутися конкурента в особі «Алых парусов»?

Данило КЛЯХІН, «День»
Газета: 
Рубрика: