Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ноутбуки пішли в прорив

Але все ж в Україні менше ніж вісім комп’ютерів на 100 жителів
19 серпня, 2006 - 00:00

Чергове квартальне зведення про стан українського ринку персональних комп’ютерів опублікувала міжнародна аналітична компанія IDC, яка виконує глобальні дослідження з урахуванням місцевих особливостей. За її даними, в другому кварталі поставки персональних систем (включаючи десктоп, ноутбуки та x86- сервери) виросли більше ніж на 40% порівняно з аналогічним періодом минулого року та перевищили 270 тисяч пристроїв.

Серед найсуттєвіших змін у структурі поставок IDC відзначає збільшення частки (з 2,4% до 3,5%) систем brandname. Їх продаж виріс (майже на 23%) навіть на тлі скорочення загального обсягу поставок десктопів (на 13,6%). Лідером серед зарубіжних марок залишається HP, а найвищу динаміку зростання продемонструвала Dell (+116%). При цьому сталося скорочення сукупної частки 10 провідних українських складальників: із 30% у першому кварталі до 25% у другому. На думку аналітиків, це прямо пов’язане з періодом невизначеності в українській політиці, що негативно позначилося як на купівельній активності домашніх користувачів, так і на продажу персоналок у державному та корпоративному сегментах.

За оцінками IDC, у другому кварталі частка настільних ПК скоротилася до 75,8% (у першому кварталі 2006 р. — 82,2%), а частка портативних систем досягла рекордної величини — 22,7% (в першому кварталі — 16,7%). «Витіснення ноутбуками стаціонарних робочих місць на базі десктопів є однією з найбільш значущих тенденцій, яка проявилася на українському ринку цього року, — зазначає аналітик київського офісу IDC Андрій Головних. — Зараз це характерне насамперед для великих банків і страхових компаній, але найближчим часом їхній приклад наслідуватимуть й інші». Так продаж десктоп- систем у другому кварталі збільшився порівняно з аналогічним періодом 2005 року на 24,3%, а ноутбуків — більше ніж на 150%. Надалі темпи зростання трохи знижуватимуться, але все одно залишаться найвищими серед країн Центральної та Східної Європи.

До п’ятірки найпопулярніших виробників ноутбуків за підсумками другого кварталу ввійшли Asus, Acer, Toshiba, Samsung і Dell, забезпечивши в сумі 77% поставок портативних ПК в Україну. Найкращу динаміку продемонстрували компанії Dell, Samsung й Asus, які збільшили збут своїх ноутбуків, відповідно, на 131%, 80% і 65%, що значно випереджає середні темпи зростання.

Ринок серверів архітектури x86 виріс на 27,4%, перевищивши позначку в чотири тисячі пристроїв. Трійка лідерів у цьому сегменті залишилася колишньою: HP (із часткою 28,1%), Dell (17,2%) та «Інком», що випускає комп’ютерні системи під торговою маркою Prime (7,1%).

Аналізуючи результати першого півріччя, IDC вважає, що місткість українського ринку комп’ютерів в 2006 році становитиме майже 1,5 мільйона пристроїв, із яких близько 20% припадатимуть на ноутбуки та 1,3% — на х86-серверы. Надалі, прогнозує IDC, частка ноутбуків стабільно зростатиме, однак, зважаючи на низький рівень проникнення IT у суспільстві (менше 8 комп’ютерів на 100 жителів), десктоп- системи залишаться основним елементом у структурі українського комп’ютерного ринку щонайменше протягом найближчих трьох років.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: