Із січня в країні діятиме нова формула ціноутворення на «блакитне паливо». Уряд прив’язав ціну газу для населення і тепловиків до середньоарифметичного значення в Нідерландах — найбільшому в Європі газовому хабі. Таким чином, українці зможуть виграти від нинішньої ринкової ціни газу в ЄС, де після продовження транзиту через Україну є надлишок пропозиції.
Торік, страхуючись від можливої зупинки транзиту російського газу через Україну, споживачам запропонували так звану гарантовану ціну до кінця опалювального сезону — близько 7,5 грн за кубометр. Бо ринкова ціна могла бути значно вищою.
«Багато хто очікував, що ціна в січні буде зовсім не така, як зараз на ринках, що ціна може підскочити до 11—13 тис. грн — це за товар. Тобто ще плюс тариф на транспортування, розподіл, націнки, ПДВ», — пояснює минулорічну підготовку до зими та формування страхової ціни на газ міністр енергетики і захисту довкілля України Олексій ОРЖЕЛЬ.
Однак підписання нової транзитної угоди і тепла зима безпрецедентно змінили ринкову кон’юнктуру.
«Вперше за останні десять років склалася ситуація, коли ціна газу в зимовий сезон продовжувала падіння, а не зростання. Ми маємо набагато теплішу зиму, аніж очікували», — констатує директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав ПАВЛЮК.
Усе це спричинило надлишок газу на європейському ринку. Відповідно «блакитне паливо» стає дешевшим — навіть за встановлену раніше страхову ціну.
«Весь ринок очікував кризу, всі створювали запаси. Криза не відбулася, ринок перенасичений газом. Наразі ціна європейського газу падає дуже стрімко. І в цій ситуації ми чудово розуміємо, що залишати гарантовану ціну було б просто некоректно», — каже голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій КОБОЛЄВ.
Тож із січня в країні діятиме нова формула ціноутворення на «блакитне паливо» для населення і тепловиків. Уряд вирішив повернути так звані спеціальні зобов’язання. Згідно з ними, «Нафтогаз» продаватиме газ за цінами, які не можуть бути вищими за певний рівень. Ціна для українських споживачів враховуватиме ціну на найбільшому в Європі газовому хабі TTF, різницю між ціною газу на газовому хабі та кордоні України, транспортні витрати до кордону, тариф на вхід в українську ГТС, а також мінімальну торговельну надбавку. Простіше кажучи, замість гарантованої ціни, яку скасовано, уряд тепер орієнтується на середньоарифметичне значення на нідерландському хабі плюс транспортування.
«Як правило, йде прив’язка саме до цього хабу, тому що ним дуже важко маніпулювати, там завжди є велика ліквідність, найбільший обсяг торгів. Відповідно з точки зору споживача це — найбільш прозора і найбільш чесна ціна», — заявив Андрій Коболєв.
У січні це буде 5 грн 86 коп. за кубометр. Саме стільки за газ платитимуть усі побутові споживачі. Навіть ті, хто торік замовив так званий «газовий запас» — паливо на зиму за літніми цінами — майже 6 грн за кубометр. Невикористаний залишок коштів за цією акцією клієнтам повернуть наприкінці опалювального сезону.
Втім, нова формула передбачає, що ціна на газ для українських споживачів змінюватиметься відповідно до цінових тенденцій на європейському ринку. Тож ціна може коливатися у бік як зменшення, так і збільшення залежно від ринкової ситуації, балансу попиту і пропозиції, ба навіть погодних умов.
Але діятиме вона лише до травня. Далі ж ціноутворення нарешті безпосередньо залежатиме від ринку. Тобто вартість газу визначатиме не уряд, а попит та пропозиція — як це нині відбувається на ринку для промислових споживачів.
«Ціна буде повністю дерегульована. Держава уже не буде вказувати, якою має бути максимальна ціна», — пояснює координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна БОЙКО.
Проте для українців ринок принесе не лише нову ціну на газ. Головне очікування від реформи — це демонополізація. Постачальників газу значно побільшає, відтак споживач зможе самостійно обирати, у кого йому купувати паливо.
«Що більша кількість постачальників, компаній з’явиться на ринку, то більше вони боротимуться за кожного конкретного клієнта. Тобто вони пропонуватимуть і найкращу ціну, і найкращу якість послуг», — запевняє Тетяна Бойко.
Однак відтепер за сам газ і за його доставку доведеться розраховуватися окремо — в різних платіжках. За газ як товар споживачі платитимуть газзбуту чи іншій компанії-продавцю палива, а за розподіл газу, тобто його доставку, — облгазу, що обслуговує безпосередньо газові труби. Тарифи на розподіл різнитимуться залежно від регіону: від 28 коп. до понад 2,5 грн на місяць за кожен кубометр газу.