Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обнадійливі обіцянки

Ніхто не хоче постраждати від тарифного раллі
23 січня, 2007 - 00:00

Міський голова Леонід Черновецький повідомив про намір столичної влади щомісяця знижувати всі тарифи для середнього класу населення та для малозабезпечених. З часом тарифна планка, за словами мера, опуститься до старого рівня.

Але цьому передуватиме копітка робота. Коментуючи ситуацію з квартплатою, яка найвідчутніше вдарила по кишенях киян, мер назвав головними причинами її зростання збільшення у три рази рівня заробітної плати. Двірники, сантехнніки та інші працівники житлово-комунальної сфери, на думку мера, також мають отримувати достатньо.

Проблеми в місті, як вважають можновладці, нині створює і вивезення твердих побутових відходів. Плата за цю послугу зросла у 1,3 разу. Основний фактор — значна відстань від столиці до сміттєзвалищ: від п’яти до сорока кілометрів, тоді як у інших містах України вона не перевищує 3—15 кілометрів.

Повертаючись до радісної перспективи зниження тарифів, градоначальник повідомив, що досягнути здешевлення послуг можна за рахунок комерційних підприємств. Вже готується розпорядження, за яким приватні структури (банки, компанії, магазини тощо), що знаходяться у житлових будинках, сплачуватимуть комунальні послуги значно більше, ніж минулого року. Поки підприємства користуються нормами, передбаченими для киян, та при цьому реально використовують набагато більшу кількість ресурсів. Це припущення мають підтвердити працівники жеків і передати відповідні списки до міськради. А вже команда мера знає, як змусити платити по справедливості, тобто за новими розцінками. Вилучені таким чином кошти підуть на зменьшення тарифів для киян. Окрім того, міська влада, мабуть, покладається на постанову щодо підвищення орендної плати за державне майно, ухвалену наприкінці року Кабміном. Однак, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня» Віталія Княжанського, голова Держкомпідприємництва Андрій Дашкевич повідомив, що даний регулюючий роботу підприємницьких структур документ, про який йому відомо, не надходив на розгляд комітету. При цьому Дашкевич відмовився коментувати роботу уряду. Але й без цього зрозуміло, що процедура ухвалення рішень у даному разі була порушена (згідно з законом комітет має право ветувати будь-який проект, що стосується підприємництва в тому разі, якщо ним посилюється тиск на бізнес, і, схоже, щоб уникнути колізій, комітет просто обійшли). Тож цілком вірогідно, що суд може названу постанову відмінити як ухвалену незаконно, і навряд чи мерії слід на неї розраховувати.

Тим часом мер і його помічники, мабуть, надзвичайно занепокоєні падінням рейтингу міської влади, і намагаються якось виправити становище. Тож для найбідніших киян вводиться пряма матеріальна допомога. «Вперше в Україні з 1917 року ми ввели пряму грошову допомогу для 450 тисяч пенсіонерів, інвалідів і людей, які проживають на зарплатню до шестисот гривень. Тепер кожного місяця вони отримуватимуть доплату від Києвради. На це передбачено 450 мільйонів гривень», — розповідає Черновецький. З його слів, це рішення було прийнято Київрадою через те, що у столиці відбулося матеріальне розшарування суспільства, і поряд з тими, хто отримує мільйони, мають жити і звичайні люди.

Підвищуючи тарифи, мер столиці одночасно робить все, щоб задобрити киян. Зокрема, відповідаючи на запитання про те, що робитимуть із неплатниками за житлово-комунальні послуги, мер заявив, що «доки він живий нікого за ці борги з комунального житла не виселять», додавши, що це не стосується «буржуїв», які можуть і мають платити обов’язково.

Про складну ситуацію з рівнем оплати за послуги «Дню» розповів перший заступник голови КМДА Анатолій Голубченко. «У грудні заплатили близько 22 мільйонів гривень із нарахованих 63 мільйонів. На 18 січня надійшло 26 мільйонів»,— бідкається він. Одна з причин падіння рівня проплат — непрозорий для киян алгоритм нарахування нових тарифів. У Київраді про це наче й знають і розглядають питання про надання одночасно з квитанцією на оплату послуг ще й калькуляцію на них. Але при цьому кивають на уряд, який, мовляв, ще не видав відповідної постанови. Більше того, міськрада і міськдержадміністрація, мабуть, хочуть взагалі якнайшвидше відхреститися від перегляду тарифів, щоб вони не псували стосунків з киянами. Тож Голубченко наголосив на тому, що в перспективі реформа житлово-комунальної сфери має привести до того, що органи місцевої влади взагалі не матимуть відношення до тарифів. А от стосовно супсидій, то їх, за повідомленням заступника голови КМДА Ірени Кільчицької, в грудні отримало 25% сімей, які мають на них право. Двадцять тисяч сімей вже оформили супсидію, дев’яносто тисяч — відвідало відділи, які займаються цим питанням і, мабуть, збирають відповідні довідки...

Наталія БІЛОУСОВА
Газета: 
Рубрика: