Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Очищення ринку

Наступного року банки та страхові компанії працюватимуть за нових умов
22 грудня, 2007 - 00:00

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг має намір у першому кварталі 2008 року переглянути нормативи достатності капіталів і рівня ліквідності страхових компаній, що спричинить внесення змін у правила формування страхових резервів як ризикових, так і лайфових компаній, повідомив журналістам голова Держфінпослуг Валерій Альошин на круглому столі «Взаємодія банків і страхових компаній на ринках іпотечного і споживчого кредитування».

Позицію свого відомства він пояснив, зокрема, бажанням «очистити ринок від неплатоспроможних страхових компаній». «Треба відкорегувати певні норми ліцензійних умов страхової діяльності. Ми будемо наполягати на тому, щоб страховики мали надійну систему врегулювання страхових випадків. Щоб лише ті компанії, які мають достатні механізми та достатню систему врегулювання страхових випадків, мали право працювати... Будемо проводити політику щодо підвищення вимогливості до страхових компаній», — підкреслив Альошин.

Є в голови Держфінпослуг претензії й щодо нав’язування банками своїм клієнтам певних страхових компаній. «Протягом цього року ми отримали близько 50 скарг», — обурюється Альошин.

Солідарна з претензіями голови Держфінпослуг і директор Департаменту банківського регулювання та нагляду НБУ Наталія Іваненко. «До Національного банку надходила велика кількість скарг від споживачів у зв’язку з тим, що вони під час укладання кредитного договору, на жаль, не мали повної інформації про розміри зобов’язання перед банком. Часто позичальники укладали угоди під впливом реклами... А реклама була навіть така, що кредити даються з мінусовим відсотком, чого просто не може бути! — констатує Іваненко і звинувачує банкірів у неправдивості: — Виходило так, що клієнти банку реальну вартість кредитів усвідомлювали тільки тоді, коли вже мали заплатити. Тільки тоді вони усвідомлювали, який тягар на них було покладено...»

Іваненко запевняє, що саме через це й зростає відсоток проблемних кредитів: «Разом iз зростанням обсягів кредитів фізичним особам зростає і обсяг проблемних кредитів... Це дуже непокоїть Національний банк, адже певний відсоток проблемних кредитів пов’язаний з тим, що споживач своєчасно не отримав повну і достовірну інформацію про сукупний розмір своїх зобов’язань щодо цього кредиту».

До особливо спритних фінансистів, схоже, будуть питання і в Антимонопольного комітету, принаймні так вважає Валерій Альошин. За його словами, останнім часом спостерігається ситуація, коли усі фінансові потоки консолідовані в одній фінансовій групі. Тобто вона надає кредити, а страхова компанія, що входить до складу групи, страхує ризики. При цьому існує небезпека: якщо у фінансової групи виникнуть проблеми, то можливі затримки і за страховими виплатами. «До того ж дуже багато компаній ідуть шляхом суттєвого підвищення тарифів, особливо по КАСКО. Тут уже важлива роль Антимонопольного комітету та антимонопольного законодавства...» — переконує Альошин. Тим паче, як він стверджує, тиждень назад Антимонопольний комітет вже оприлюднив дані щодо виявлених порушень у цій сфері.

За словами голови Держфінпослуг, до цього часу ліцензійними умовами, зокрема, не передбачена норма, відповідно до якої можна відмовити страховій компанії в одержанні ліцензії, навіть якщо вона має невиконані розпорядження, що найчастіше свідчить про проблеми з її платоспроможністю.

Тож з упевненістю можна говорити, що банкам, страховим компаніям та іншим гравцям вітчизняного фінансового ринку наступного року доведеться грати за новими правилами. Якщо вони, звичайно, залишиться на ринку, адже підприємцям обіцяють «чистку» (нині, за словами Валерія Альошина, в його відомстві зареєстровано 442 страхові компанії).

Зміни передбачатимуть доповнення до відповідних базових законів, у яких страхові компанії та банки зобов’яжуть надавати повну інформацію щодо своїх послуг і їх реальної вартості, а також заборонять нав’язувати «свої» афільовані структури тощо. От тільки невідомо, коли саме нова Верховна Рада зможе прийняти нові закони, адже вони були подані ще до старої й повернуті назад до Кабінету Міністрів. Однак Валерій Альошин висловлює надію, що після проходження всіх необхідних процедур новий закон протягом 2008 року все ж приймуть...

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: