Оперативники податкової міліції та працівники її підрозділів боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, а також співробітники прокуратури у квітні викрили один iз найпотужніших конвертаційних центрів. Нелегальний бізнес діяв під патронатом організованого злочинного угруповання, що складалося з мешканців Житомирської області та жителів столиці. Тіньовики створили мережу з кількох десятків фіктивних фірм, зареєстрованих на підставних осіб-житомирян, які за грошову винагороду в розмірі $100—500 отримували статус приватних підприємців та реєстрували фірми в Києві. Через розрахункові рахунки цих фірм і спрямовувалися грошові потоки клієнтів «конверту», яким надавався широкий обсяг злочинних послуг: легалізація коштів, одержаних шляхом розкрадання активів підприємств державної форми власності, штучне формування податкового кредиту з податку на додану вартість та завищення витрат підприємства. За два роки діяльності організованого злочинного угруповання загальні обсяги незаконної конвертації перевищили 200 мільйонів гривень.
Діяльність лиходіїв була глибоко законспірованою. В окремому прихованому офісі в Києві від імені фіктивних та транзитних підприємств оформлювались супровідні документи для клієнтів, а також документація з реєстрації фіктивних фірм. Тут же готувалися документи прикриття для термінового закриття цих фірм та зняття з обліку приватних підприємців після завершення їхнього використання у схемі конвертації. В офісі була комп’ютерна техніка з системою «клієнт—банк», що використовувалася для проведення операцій з перерахування коштів. У окремих сейфах зберігалася готівка, яку доставляли кур’єри конвертаційного центру. Після отримання готівки та її транспортування до офісу кошти розподілялися бухгалтерами конвертаційного центру між замовниками й готувалися бухгалтерські документи — податкові накладні, акти виконаних робіт тощо. Коли супровідна документація була готовою, формувалися окремі пакети для кожного клієнта, які разом з готівкою доставлялися кур’єрами конвертаціного центру представникам замовників.
У ході обшуків виявлено та вилучено 300 тисяч гривень, $43 тисячі, 885 євро, векселі фіктивних підприємств на загальну суму понад 50 мільйонів гривень, шість печаток та бланки із відбитками печаток підприємств, які мають ознаки фіктивності, понад 25 системних блоків із тіньовою бухгалтерією фігурантів, первинні фінансово-бухгалтерські документи, що підтверджують злочинну діяльність, комп’ютерну та офісну техніку, пакети документів щодо зняття готівки з каси, компакт-диски з інформацією.
Наразі організаторів злочинного угруповання затримано, на рахунки конвертаційного центру накладено арешт. Встановлюється повне коло осіб, задіяних у злочинному бізнесі.
25 конвертаційних центрів у різних регіонах України розкрила лише за останні півмісяця під час проведення операції «Конверт» податкова міліція України. За свідченням податкових експертів, незаконна конвертація коштів є найбільш прибутковим і поширеним видом нелегального бізнесу. Причому відповідні послуги надаються як структурам організованої злочинності, так і цілком респектабельним підприємствам, посадові особи яких у такий спосіб ухиляються від сплати податків.
Як наслідок — доходи, отримані злочинним шляхом, проникають у легальну економіку та призводять до її криміналізації. Це явище створює загрозу не тільки національній економічній безпеці, а й економіці та безпеці всього світу. Розплутуючи хитромудрі схеми, які використовуються злочинцями, податківці тим самим змушуть злочинців винаходити нові й нові способи незаконного збагачування. Але правоохоронці також удосконалюють методику викриття злочинів і нині мають в своєму розпорядженні справжній арсенал засобів для запобігання розкраданню державної казни та тінізації економіки. Останнім часом податкова міліція відійшла від практики контролю за малим бізнесом і зосередила головну увагу на багатомільйонних оборудках. Це дозволяє попереджати ухиляння від сплати податків у особливо великих розмірах.
Левова частка незаконно зароблених грошей потрапляє у тінь саме через конвертаційні центри. Тому для профілактики їхнього створення, а також викриття та припинення діяльності суб’єктів підприємництва з ознаками фіктивності податкові органи спрямовують свої зусилля не лише на виявлення окремих фірм, а головним чином на встановлення осіб або цілих злочинних груп, які зробили процеси створення та функціонування фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності своїм бізнесом.
У квітні податкова міліція виявила 25 конвертаційних центрів та викрила 352 фірми з ознаками фіктивності (за січень— березень 92 конвертаційні центри та 1345 фіктивних фірм). За перший квартал до держбюджету з «конвертаторів» стягнуто близько 10 мільйонів гривень та накладено арешт на 15 мільйонів гривень.
Так, співробітники управління податкової міліції ДПА у Полтавській області припинили діяльність потужного тіньового «конвертаційного» центру міжрегіонального характеру, який діяв під прикриттям одного з приватних підприємств м. Кременчука. Фактичним власником вказаного суб’єкта господарювання, а також низки інших аналогічних фіктивних господарських структур, зареєстрованих на підставних осіб у різних регіонах України, виявився 46-річний місцевий житель, який кілька років тому вже притягувався до кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані з ухиленням від сплати податків, і до сьогодні ще не відбув покарання, призначеного судом.
Як з’ясувалося, організатор та координатор тіньових фінансових оборудок підтримував тісні стосунки з багатьма суб’єктами господарської діяльності, регулярно надаючи їм послуги з конвертування безготівкових коштів у готівку або ж з їхнього «транзиту» через розрахункові рахунки підконтрольних фірм з метою мінімізації ними своїх податкових зобов’язань. Діючи за відпрацьованою схемою, «конвертатор» спочатку обумовлював з контрагентами характер тієї чи іншої операції, шляхи її проведення по бухгалтерському та податковому обліках, умови передачі відповідних пакетів первинних документів, необхідних для вуалювання та легалізації незаконних дій, а також — відповідний відсоток, належний йому за надані «послуги».
У подальшому до справи долучалася його племінниця, яка номінально була власником «базового» підприємства та виконувала роль кур’єра, замовляючи й отримуючи проконвертовану грошову масу в регіональній філії однієї з банківських структур.
Край незаконній діяльності злочинного конгломерату було покладено безпосередньо в момент проведення фінансовими аферистами чергової оборудки з отримання готівки тіньового походження на загальну суму понад півмільйона гривень. Проводячи подальшу перевірку, податківці виявили в невеликій кімнаті на території одного з місцевих підприємств, яка слугувала «офісом» одночасно для двох суб’єктів господарювання, що входили до цієї незаконної структури, печатки, установчі й бухгалтерські документи низки підприємств, а також кількасот тисяч гривень і значну суму валютних коштів тіньового походження.
Наразі організатора незаконної конвертаційної структури затримано. Слідчі податкової міліції інкримінують йому скоєння тяжкого злочину (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). Слідчі дії, спрямовані на встановлення всіх фігурантів, причетних до вказаних нелегальних оборудок, та відшкодування завданих ними збитків державі, тривають.
У Кривому Розі (Дніпропетровська область) працівники податкової міліції також припинили діяльність центру конвертації. Організували його двоє місцевих жителів, які протягом 2007—2008 років через рахунки приватних підприємців, підконтрольних центру, незаконно перевели у готівку понад 60 мільйонів гривень. Встановлено, що організатори для прикриття незаконної діяльності центру оформлювали «липові» документи з придбання будівельних матеріалів. Грошові кошти, які надходили на рахунки підконтрольних підприємств як оплата за будівельні матеріали, організатори отримували готівкою за чековими книжками.
Прокуратурою м. Кривого Рога за матеріалами податківців було порушено кримінальну справу щодо організатора конвертаційного центру. Під час проведення оперативно-слідчих дій співробітниками податкової міліції було розроблено оперативну комбінацію із затримання злочинної групи та знешкодження конвертаційного центру. Для цього було одночасно влаштовано чотири обшуки за місцем розташування офісу даного центру та проживання організатора й співучасників. У результаті виявлено та вилучено понад 480 тисяч гривень готівкою, $20 тисяч та понад 10 тисяч євро, дев’ять печаток фірм з ознаками фіктивності, системний блок, на жорсткому диску якого зберігалася податкова звітність вищезазначених приватних підприємців, а також 20 чекових книжок підприємств, понад сто незаповнених бланків із відбитками печаток. Наразі встановлюється коло клієнтів конвертаторів, провадиться слідство.
Ще один конвертаційний центр з великим обігом коштів було викрито у Києві. Нелегальну фінансову мережу організував 25-річний киянин. За короткий час йому вдалося створити близько 10 фіктивних підприємств, зареєстрованих на підставних осіб. А допомагав йому у цьому 31-річний уродженець Латвії.
Під виглядом оплати неіснуючих товарів і послуг легальні комерційні підприємства відмивали тут приховані від оподаткування прибутки. Про неабиякий розмах діяльності конвертаційного центру свідчить хоча б вилучена тіньова каса — близько $400 тисяч. До речі, вилучили її у автокур’єра, який їздив не на звичайному, а на дорогому позашляховику «Порше Каєн».
Підпільна структура розташувалася у декількох офісах і квартирах, що належали конвертаторам. Під час затримання махінаторів оперативникам довелося одночасно діяти за кількома адресами, де було вилучено печатки фіктивних підприємств та документацію, що свідчила про протиправну діяльність. Нині функціонери центру дають пояснення, а податківці здійснюють заходи щодо відшкодування завданих державі збитків.