Якщо температура у кімнаті не відповідає встановленій нормі, турбує несправний ліфт або будинок відімкнули від водопостачання — скаржіться до Державної житлово-комунальної інспекції. Вона контролюватиме якість комунальних послуг, що надаються громадянам. На думку міністра житлово-комунального господарства України Олексія Кучеренка (у підпорядкуванні відомства якого перебуває інспекція), це прискорить залучення інвестицій у комунальні підприємства та допоможе знайти розумний баланс між якістю комунальної послуги та її вартістю. Реального ж ефекту від діяльності інспекції можна очікувати не раніше 2009 року, адже неприйняття бюджетних змін завадило створити повноцінну мережу територіальних відділень інспекції. Доки цього не сталося, говорить начальник Державної житлово-комунальної інспекції Олександр Мазурчак, її роботу виконуватимуть у кожному регіоні по 2—3 фахівці, спеціально виділені зі складу обласних управлінь ЖКГ.
Слідкувати за комунальним порядком пропонують не лише державним інспекторам цієї інспекції. «Передбачено залучення потужної армії «громадських» інспекторів, які на добровільних засадах допомагатимуть нам наводити лад на своїх територіях», — продовжує Кучеренко. За його словами, записатися до лав інспекторів-добровольців можна у територіальних представництвах інспекції.
«Громадський інспектор — це людина, яка повинна побачити комунальне порушення, вчасно його зафіксувати та передати державній інспекції... Це може бути порушення з боку ЖЕКу, природних монополістів, які надають послуги будинку», — коментує ситуацію «Дню» Мазурчак. — Після цього у роботу втручається справжній державний інспектор, який у разі підтвердження порушення складає акт, застосовує штрафні санкції. «Це не буде штраф на підприємство. Це може бути штраф конкретній людині, яка винна у цьому», — говорить Мазурчак. За законом, штрафні санкції можуть накладатися у розмірі 25% від вартості наданої неякісної послуги. Якщо ж у всьому винні зношені комунальні мережі, то за тепло люди платитимуть менше. Натомість чиновники обіцяють виділити з держбюджету гроші на латання мереж. А керівникам підприємств, які систематично допускатимуть комунальні «ляпи», погрожують звільненням.
За створення такої інспекції виступає й екс-міністр ЖКГ Олександр Попов. Щоправда, за його словами, вона повинна бути не житлово-комунальною, а тільки комунальною. «Різниця у тому, що житлово- комунальна інспекція займатиметься ліцензуванням підприємств. В умовах, коли основні фонди застаріли, енергоефективність підприємств дуже низька, надавати якісні та доступні послуги населенню комунальним підприємствам сьогодні дуже складно. Тому тут існують ризики... Житлова ж інспекція, за умови 90% приватизації всіх будинків та при передачі їх у власність ОСББ, повинна контролювати технічний стан споруди, визначати, потрібно чи ні проводити її реконструкцію», — розповідає він «Дню» .
Кучеренко заявляє — все робиться заради комунального блага громадян: «Якщо відбувається систематичне порушення, то постає запитання: чи відповідає діяльність такого підприємствам нині діючим ліцензійним умовам? Якщо воно (підприємство. — Авт. ) не може цього зробити (надати якісну послугу. — Авт. ), виникає наступне запитання: чому? Значить, там неефективний управлінець чи власник. Саме тому політика держави, уряду, нашого міністерства — вимагати від нинішніх власників підприємств залучення інвестицій та приходу нових сучасних управлінців у цю систему» .
Комунальні чиновники заявляють: інспекція стане очима та руками міністерства. За її допомогою можна чітко виділити системні проблеми галузі та відповідно правильно перерозподіляти гроші на їхне вирішення. «Ми хочемо не тільки розглядати скарги, які з’являються... Головне, ці скарги зібрати та систематизувати, знайти спосіб їхнього вирішення у законодавстві, щоб вони більше не виникали», — розповідає про ще один аспект роботи інспекції Мазурчак.
Утім, запорізький міський голова Євген Карташов не в захваті від появи «ще одного контролюючого органу» на місцях. «Я не можу відкидати необхідність створення такої інспекції. У певних випадках її діяльність можлива. Однак я не думаю, що її поява покращить житлово-комунальні справи. Її створюють як контролюючий орган, а їх у нас дуже багато. Нам (на місцях. — Авт. ) потрібно, щоб уряд виділив гроші хоча б за цей рік, які обіцяв під субвенції. Спочатку дайте гроші, або не забирайте їх від нас, щоб ми могли проводити комунальні реформи», — коментує ситуацію «Дню» запорізький міський голова.