Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ОПИТУВАННЯ «Дня»

2 вересня, 1999 - 00:00

Чи згодні Ви, що «не в грошах щастя»?

Борис ТИМОНЬКІН, заступник голови правління Першого Українського міжнародного банку:

— Гроші — це необхідна, але недостатня умова для щастя. Ми часто чуємо, що щастя не в грошах, а в їх кількості. Однак я не зовсім згодний із таким ствердженням. Дійсно, є певний мінімум, опустившись нижче за який про щастя годі й думати. Неможливо відчувати себе щасливим, якщо в тебе немає елементарного: їжі, одягу, даху над головою... Але не треба стверджувати прямо пропорційну залежність: що більше грошей — то більше щастя. Тут вже діє інший закон, який звучить так: «Якщо хочеш бути щасливим, будь ним!». Є такі песимісти, зробити щасливими яких не здатні навіть усі скарби світу. Іншим же певний матеріальний добробут допомагає повністю реалізувати себе й отримувати величезне задоволення від життя.

Наталя ЄВТУШЕНКО, начальник відділу розрахунково-касових операцій і грошового обігу АКБ «Надра»:

— Не можна повністю погодитися ні з таким ствердженням, ні з протилежним. З одного боку, за гроші багато чого не купиш. Узяти хоча б стосунки людей. Наша компанія друзів разом уже 20 років — такого взаєморозуміння я не змогла б купити навіть за гроші, зароблені протягом усього життя. З іншого боку, гроші дають необхідну незалежність, а тому в кожної людини повинна бути їх достатня кількість. Одне можу сказати впевнено: без грошей щастя точно немає.

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, президент Всеукраїнського громадського об'єднання «Нова генерація»:

— Хтось із великих сказав: «Воістину, щоб бути щасливим, треба навчитися насолоджуватися життям». Перефразовуючи ваше запитання, відповім, що щастя — не в грошах. Наявність грошей не здатна гарантувати його. Адже, як відомо, «багаті також плачуть». На мій погляд, чоловік відчуває себе щасливим, якщо вранці поспішає на улюблену роботу, а ввечері — додому. Щастя для жінки — це, напевно, спокій і розуміння в сім'ї. Гроші не повинні бути самоціллю. Просто кожна людина повинна заробляти досить для того, щоб реалізувати себе як особистість, а значить — отримувати задоволення від життя.

Зінаїда ІВАШОВА, дитячий лікар із 20-річним стажем:

— Може й не все вимірюється грошима, але від їх великої кількості життя не зіпсується. Тут спрацьовує принцип: «Кашу маслом не зіпсуєш». Що більше грошей, то краще здоров'я, емоційний стан і душевний спокій. Навіть хворому краще бути багатим, ніж бідним. Та й приказка: «з милим рай і в курені» хороша, коли курінь — це хороший особняк із усіма зручностями. Я вважаю, що гроші — це, звісно, не 100, але 99% успіху в житті.

Сніжана ГРИШИНА, студентка Національного університету ім. Т. Шевченка:

— Якщо чесно, то гроші дуже люблю. Без них відчуваю себе незручно й скуто. Але все-таки, відповідаючи на поставлене запитання, хотіла б сказати, що тут палиця на два кінці. З одного боку, за допомогою цих самих «папірців» ми можемо прокласти собі шлях до щастя, тобто створити такі обставини, що сприяли б виконанню наших бажань. Навіть за найсприятливіших обставин безгрошів'я може знищити наше щастя або пустити в ньому тріщину. З іншого боку, проживши ще не таке велике життя, я зрозуміла, що не завжди навіть найбільші гроші дозволяють втілити заповітні мрії — не все в житті купується й продається.

Сергій ТРЕТЯКОВ, голова Ліцензійної палати України:

— В нинішній ситуації, а вона, на мій погляд, безповоротна, без грошей щастя не знайдеш. Ми звикли все ділити на матеріальне — низьке і духовне — високе. Однак життя знов і знов доводить, що матеріальний фундамент — це необхідна основа для самовираження особистості. Я не лише вважаю, що в грошах щастя, але й стверджую, що чим більше їх, тим краще. Інша справа, чи буде в тебе спокійна совість, якщо ти їх заробиш незаконно — це дуже важливо. Тому ідеальний варіант, коли отримані гроші приносять моральне задоволення, а не стають хронічним головним болем. Без грошей я собі щастя не уявляю.

Газета: 
Рубрика: