Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Орієнтир цінової стабільності

Поява Чиказької товарної біржі в Україні допоможе здешевити банківські кредити для аграріїв і знищить свавілля зернотрейдерів
26 вересня, 2012 - 00:00
АГРАРНИЙ МІНІСТР МИКОЛА ПРИСЯЖНЮК ПІДКРЕСЛИВ, ЩО ПОЯВА В УКРАЇНІ ЧИКАЗЬКОГО ТОРГОВЕЛЬНОГО МАЙДАНЧИКА СТАНЕ ОРІЄНТИРОМ ДЛЯ СТАБІЛЬНИХ ЦІН НА ЗЕРНОВІ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк розраховує на відкриття торгової площі Чиказької товарної біржі в Україні в першому півріччі 2013 року. Про це він повідомив у Вашингтоні під час офіційного візиту в США. «У першій половині наступного року планується відкриття торгового майданчика Чиказької товарної біржі в Україні. Майже всю групу зернових культур, які вирощують в Україні, буде представлено на провідній товарно-сировинній біржі світу», — пояснив він. Нагадаємо, що в червні Мінагрополітики прогнозувало, що до кінця 2012 року на Чиказькій товарній біржі розпочнеться торгівля ф’ючерсами на українську кукурудзу, ячмінь і соняшникову олію. Наразі вже організовано торги з продажу пшениці.

За словами аграрного міністра, співпраця з цією товарною біржею допоможе українським аграріям поліпшити фінансове становище. «Робота майданчика Чиказької біржі в Україні дасть можливість сільгоспвиробникам знати, яка ціна на зернові буде наступного маркетингового року. Ще два роки тому, коли починалися жнива, аграрії могли втрачати до 30—40% своїх доходів, оскільки не знали, яка вартість зерна, а зернотрейдери використовували цю ситуацію. Торік Аграрний фонд узяв на себе функцію орієнтира цін на зернові, а Чиказька біржа — на продовольчу пшеницю. Із наступного маркетингового року ми хочемо, щоб цим орієнтиром став біржовий майданчик», — пояснив Присяжнюк.

На думку президента Української аграрної конфедерації Леоніда КОЗАЧЕНКА, створення ф’ючерсного ринку в Україні — це важливо й дуже вчасно для АПК. Адже аграрії зможуть насамперед уникнути збитків при торгівлі агропродукцією. «Ціни стрибають, і тільки хеджування (страхування) від цінових коливань дасть змогу цього досягти», — каже він «Дню». По-друге, продовжує Козаченко, такий майданчик дозволить встановити зрозумілу ціну на аграрну продукцію, бо в таких умовах неможливо проштовхувати монопольні ціни. Крім того, знання ціни тієї чи іншої сільськогосподарської продукції наперед допомагає будувати надійні кредитні відносини аграріїв і банків. Кредити в такому разі для фермерів дешевші. І останнє, підсумовує перелік вигод для аграріїв від появи Чиказької торгової біржі в Україні Козаченко, фермери можуть чітко прогнозувати свою діяльність. Адже ціни на цьому майданчику визначають на кілька місяців наперед. Тому весною фермер уже розуміє, що економічно вигідно сіяти, а що — не дуже.

Сьогодні механізм Чиказької біржі вже почав приживатися в Україні, каже Козаченко. Мова йде про Чорноморський ф’ючерсний контракт на пшеницю. «Обслуговують ці контракти в Чикаго, бо в Україні немає клірингового центру, який може брати платежі й хеджувати ризики», — каже він. За словами Козаченка, нині запустити торговельну площадку Чиказької біржі в Україні заважають кілька бар’єрів. По-перше, зазначає він, відсутнє законодавство про ринок деривативів. По-друге, має бути сприятливе регуляторне середовище для таких торгів. По-третє, потрібне навчання для учасників ринку. І наостанок — кліринговий центр для хеджування ризиків. Тоді мінімум через півроку, продовжує Козаченко, такий майданчик справді може відкритися в Україні.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: