Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Оскарженню в Україні не підлягає

Подальші варіанти: Європейський суд або мирова угода
24 січня, 2006 - 00:00

Промислово-фінансовий концерн «Придніпров’я» збирається оскаржити в Європейському суді відмову Верховного Суду України задовольнити скаргу ВАТ «Нікопольський завод феросплавів». Відповідне рішення ухвалила в п’ятницю колегія суддів палати з адміністративних справ ВС під головуванням Віктора Кривенка. Вона виходила з того, що право на оскарження судових рішень за винятковими обставинами мають сторони й інші особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі в справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси або зобов’язання. Стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, ВАТ «НЗФ» не є. Суд також не вирішував питання про його права, свободи, інтереси або зобов’язання. Отже, у ВАТ «НЗФ» відсутнє право висувати вимоги перегляду судового рішення за винятковими обставинами, мотивував своє рішення суд. Раніше, в середу, палата з адміністративних справ ВС закрила провадження за касаційною скаргою ПФК «Придніпров’я», однак продовжила розгляд касації ВАТ «НЗФ».

Як заявив після засідання суду адвокат ПФК Олексій Рєзников, від завтрашнього дня команда юристів «Придніпров’я» починає готувати проект заяви в Європейський суд у Страсбурзі. Рєзников наголосив, що його сторона має всі підстави виграти цю справу, оскільки текст постанови Верховного Суду України свідчить про те, що суд не аналізував рішення судів попередніх інстанцій. На його думку, якби такий аналіз відбувся, то суд виніс би інше рішення. Адвокат наголосив, що представники НЗФ «дали достатньо підстав» для задоволення скарги. Крім того, за словами адвокатів консорціуму, в ході засідання ВСУ 18 січня Генпрокуратура визнала, що «Придніпров’я» не порушувало законодавства в процесі приватизації НЗФ, а факт змови консорціуму з представниками держорганів про приватизаційний конкурс із НЗФ не встановлений.

Таким чином, як зазначив ще один адвокат ПФК Сергій Власенко, держава в особі Генпрокуратури визнала, що не має претензій до ПФК «Придніпров’я» як покупця контрольного пакета акцій НЗФ, більш того, всі претензії щодо конкурсу можуть бути висунені виключно Фонду держмайна. Власенко наголосив, що якщо дії ФДМ при проведенні конкурсу й будуть визнані помилковими, це не має призвести до відчуження акцій ВАТ «НЗФ» від консорціуму на користь держави, оскільки «Придніпров’я», як було визнано в ході судового засідання, не порушувало законів України. «Таким чином, розвінчаний міф про те, що об’єкт куплений за заниженою ціною», — констатував Власенко.

«Але постанова оголошена. Це постанова Верховного Суду, яка оскарженню не підлягає. Відповідно ми повинні її сприймати», — наголосив Рєзников і зазначив, що існує ще один варіант розвитку подальшої ситуації — мирова угода між державою та консорціумом «Придніпров’я».

У четвер, за день до того, як Верховний Суд ухвалив згадане рішення, близько тисячі працівників ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» провели акцію біля будівель Верховної Ради та Верховного Суду України (ВСУ) в Києві. За словами заступника голови Ради соціального партнерства ВАТ «НЗФ» Володимира Аносова, їхньою метою було вручення звернення трудового колективу керівництву парламенту та Верховного Суду. У зверненні до парламенту, розповів Аносов, учасники акції просять депутатів рекомендувати Кабінету Міністрів укласти мирову угоду по НЗФ, а до ВСУ — забезпечити «ретельний і докладний розгляд справи, не допустити тієї поверховості, з якою розглядали справи в господарських судах, у тому числі й Вищому господарському». Аносов також повідомив, що працівники підприємства постійно прибувають до Києва. Порівняно з 18 січня, коли вони пікетували Верховний Суд під час слухання справи НЗФ, їхня кількість подвоїлася. «Прав і інтересів працівників процес у Верховному Суді стосується безпосередньо, — прокоментував Аносов позицію учасників акції. — Приватизація для нас означала вкладення значних інвестицій у розвиток виробництва, зростання обсягів виробництва, зростання заробітної плати та збереження соціальних гарантій. Усе це пов’язувалося з нинішнім власником підприємства. Робітники розуміють, що ні держава, ні якийсь інший власник не можуть забезпечити таких інвестицій, умов і гарантій. Тому ми розцінюємо намір реприватизувати завод як порушення наших прав і ущемлення наших інтересів». Аносов також нагадав, що в середу в судовому засіданні представники держави заявили про відсутність у них претензій до промислово-фінансового консорціуму (ПФК) «Придніпров’я» як покупця контрольного пакета акцій ВАТ «НЗФ», а також про відсутність із боку ПФК «Придніпров’я» порушень закону в процесі приватизації підприємства.

«Отже, інвестор діяв згідно із законом, а реприватизацією карають саме його. А заодно і підприємство, і трудовий колектив. Із нашого погляду, це — нонсенс, і єдиним виходом із нього є укладення мирової угоди», — зазначив Аносов і додав, що робітники вирішили продовжувати акцію, принаймні до остаточного рішення ВСУ або початку переговорів про мирову угоду. У четвер про це ж заявляв і Рєзников. За його даними, «Придніпров’я» залишається на позиції укладення мирової угоди з державою. Основним елементом такої угоди, за словами Рєзникова, може стати цільове виділення коштів інвестором на реалізацію соціальних програм. «Інвестор готовий запропонувати суспільству та державі умови, спрямовані насамперед на зняття соціальної напруженості та забезпечення соціального розвитку, в тому числі Нікополя», — сказав адвокат.

Валерій БОЙКО
Газета: 
Рубрика: