«Нафтогаз України» заявив про готовність до початку опалювального сезону і готовий забезпечити Україну газом.
«Компанія повністю готова до виконання покладених на неї зобов’язань. У разі будь-яких аномальних холодів у опалювальний сезон ми маємо можливість постійно збільшувати імпорт для того, щоб підтримувати необхідний обсяг газу і тиску в системі», — заявив перший заступник голови правління «Нафтогазу» Сергій ПЕРЕЛОМА.
У підземних газових сховищах міститься 16,4 млрд куб природного газу. Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій КОРОЛЬЧУК говорить про те, чи справді цього досить для проходження опалювального сезону в Україні без ексцесів?
— «Нафтогаз України» не готовий гарантувати поставки газу в необхідних обсягах для споживачів. Заяви представників «Нафтогазу» не відповідають дійсності. Це стосується як внутрішніх споживачів — населення і теплокомуненерго, так і зовнішніх — компаній ЄС, які отримують російський газ транзитом через Україну. Стосовно населення України це проявляється зниженням лімітів обсягів поставок газу для ТКЕ і зниженням тиску газу в системі, що негативно впливає на забезпечення газом приватних будинків.
Сьогодні навіть накопичення в підземних сховищах газу до початку опалювального сезону 16,5 млрд куб. м газу не рятує ситуацію. Не рятує також ні 18, ні 20, ні 22 млрд куб. м. У кращому випадку гарантії і стабільності можна було б досягнути, накопичивши більш ніж 24 млрд куб. м. Але такий обсяг газу на сьогодні не затребуваний споживачами України, та й у компанії «Нафтогаз» немає коштів для купівлі ще 7 — 8 млрд куб. м газу.
Разом з тим, менший обсяг газу, який є зараз у ПСГ (16,4 млрд куб. м), створює передумови для повторення у січні-березні 2019 року ситуації зриву транзиту газу, як це було в березні 2018 року. Виходом із ситуації мають бути довгострокові домовленості «Нафтогазу» з європейськими компаніями, які закачали б газ у ПСГ України. Але з боку «Нафтогазу» цього не було зроблено ні 2018 року, ні в попередні роки. І тому за все, в результаті, платитимуть споживачі України.
Заяви представників «Нафтогазу» про готовність забезпечити газом усіх споживачів — це самовпевненість компанії. «Нафтогаз» завжди жертвує інтересами населення України перед інтересами європейських споживачів. Власне, так було в березні цього року, коли намагання «Нафтогазу» гарантувати і не зірвати транзит російського газу в ЄС вилилося в акцію «прикрути». Так, за недбалість і прорахунки керівництва «Нафтогазу» довелося розплачуватися звичайним українцям, яким «прикрутили» тепло теплокомуненерго.
У цьому опалювальному сезоні в «Нафтогазі» також уже зараз знають, хто відіграватиме роль «цапа відбувайла». Ними стануть населення і ТКЕ, які постачають тепло у помешкання. І в людей буде далеко не обіцяні нормативами 18—20 градусів тепла, а таки нижче.
Останні три роки «Нафтогаз України» втілює в життя політику байдужості до українців. Народ України має платити завищену удвічі ціну на газ. Народ України за рахунок економії газу має гарантувати транзит газу в ЄС. Народ України має оплачувати мільярди гривень премій для «Нафтогазу». А для чого тоді існує сам «Нафтогаз»? Риторичне запитання.