Скільки в найближчі місяці коштуватиме пальне, щоб заправити «залізного коня»? Цим питанням щодня переймаються мільйони автомобілістів. Нафтові експерти ж запевняють: зі світових ринків надійшов позитивний сигнал про зниження ціни на «чорне золото».
Так, 22 липня на лондонській біржі InterContinental Exchange Futures — IPE Brent Crude офіційна ціна нафтових ф’ючерсів на найближчий місяць знизилась до $129,55 (-3,06) за барель. На нью-йоркській New York Mercantile Exchange — Light, Sweet Crude Oil вони становлять $127,95 ( 3,09) за барель. Ціни на нафту впалий на Токійській товарній біржі.
Українські ж експерти резюмують: важливо, чи дійде нафтове «потепління» до вітчизняного ринку нафтопродуктів.
«Такий тривалий період спаду цін безумовно вплине на внутрішній ринок України, який на 90% наповнюється імпортними нафтопродуктами чи паливом, виробленим із імпортної сировини, — висловлює своє бачення розвитку нафтових подій виконавчий директор UPEKO Сергій Куюн. — Ефект полягатиме у стабілізації цін на АЗС, а у випадку подальшого зниження світових цін, українські споживачі відчують полегшення ближче до середини серпня».
Світові тенденції світовими, а в Україні своя правда, натомість натякає заступник директора науково- технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев. «У нас трейдери ніколи не реагують на зниження світових цін на нафту. Якщо вони зростають, то всі дружно кричать про необхідність підняття внутрішніх цін. Але коли ціни знижуються — всі чомусь миттєво замовкають, — пояснює він. — Тому зниження ціни не буде... За зробленим нами експертним прогнозом, оптові й відповідно роздрібні ціни на дизпаливо та низькооктановий бензин зростуть на 5— 7%, а на високооктановий, можливо, буде й більше».
Зниження вартості бареля «чорного золота» на світових біржах не змусить вітчизняні лічильники на автозаправках нараховувати менше. Вся проблема в тому, що біржові ціни — спекулятивні, тому відображати реальний попит і пропозицію на нафту вони не можуть, говорить Рябцев. Біржові гравці використовують ф’ючерси для страхування своїх біржових товарів від несприятливих коливань ціни на них. Насправді, це дієвий важіль для переробників та нафтотрейдерів, які зацікавлені в постійному підвищенні цін на їхню продукцію. Самі ж трейдери у неофіційних розмовах зізнаються, мовляв, нічого дивного: у ринкових умовах виграє найспритніший...