Керівництво «Укртелекому» нещодавно повідомило про значне збільшення кількості власників стаціонарних телефонних номерів (лише в 2004 році в квартирах громадян України було встановлено 570 тисяч апаратів). Але чи всі «пережитки» радянського минулого в цій сфері вже подолали?
«Коли я купила квартиру з телефоном, — розповідає «Дню» економіст Інна Попова, — то була впевнена, що документи на телефон переоформляють разом із документами на квартиру. Виявилося, там є своя схема оформлення, і не виключена можливість, що я просто не зможу переоформити телефон на себе». Справді, квартири з встановленим телефоном обходяться їх покупцям набагато дорожче, ніж аналогічні, але без засобу зв’язку. Хоча ніхто не гарантує, що новим власникам телефон вдасться заполучити. Зараз це питання спливає особливо часто в світлі буму на купівлю-продаж квартир, що до кінця року охопив великі міста України.
За роз’ясненнями «День» звернувся до «Укртелекому».
«Справді, при купівлі телефонізованої квартири треба усвідомлювати, що встановлений там телефон може не стати власністю нового господаря, — відповідаючи на запитання «Дня», сказала працівник прес-служби «Укртелекому» Тетяна Козицька. — Процедура переоформлення залежить від цілої низки умов, обійти які неможливо». Насамперед, треба бути зареєстрованим у квартирі, телефонний номер якої хочете на себе переоформити, — невиконання цієї умови обійдеться вам у кругленьку суму. Якщо ви вже були абонентом «Укртелекому», то за переоформлення вам треба буде заплатити 7,5 гривні. Якщо ж ви вперше готуєтеся потрапити під його крило, то платити треба буде вже 240 гривень. Але навіть ця сума не гарантує обов’язковий перехід телефону у ваше володіння, виключаючи випадки, якщо колишній власник — ваш близький родич. Якщо ж серед ваших (які стоять у черзі на телефон) сусідів є ветерани, самотні пенсіонери, інваліди й інші категорії громадян, які користуються пільгами, то телефон буде для нового власника великою проблемою. «Якщо серед ваших сусідів є пільговики, то телефон ви на себе не переоформите, — заявила «Дню» диспетчер абонентного відділу цеху з продажу послуг №5 (м. Київ) Леся Анатольєва. — Телефон відійде до когось із них, а вас поставлять у чергу. Підвищених тарифів, які могли б вам допомогти обійти пільговиків, немає».
Проте це безапеляційне твердження диспетчера спростували люди з черги в тому самому цеху продажу послуг. За їхніми словами, деяка сума, що пройшла повз увагу держави, допоможе охоронцям черги закрити очі на бабусь-пенсіонерок, ветеранів та інвалідів і залишити телефон новому власнику квартири. Але, як завжди в таких випадках, треба знати скільки і, головне, кому дати. А за відсутності необхідної інформації, тобто в разі незнання підходів, краще взагалі не шукати пригод, а стати в чергу, заплативши 166,67 грн. (плюс 20% ПДВ). Але в цьому випадку доведеться «йти за процедурою». «Ця проста на вигляд процедура поступово стає досить складною, — ділиться з «Днем» наболілим один із претендентів на телефонний номер Валерій Михайленко. — Звідкись постійно спливають люди, в яких прав на телефон більше, ніж у мене, або починаються ще якісь непорозуміння».