Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Передвиборна земля

Що насправді стоїть за ініціативою харківської влади
22 серпня, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Голова облради, член Партії регіонів Василь Салигін, який добре вчив свого часу iсторію КПРС, взяв на озброєння ленінський лозунг про землю й презентував обласну програму «Земля — народу». Її, як обіцяє Салигін, виділятимуть для будівництва приватних будинків і присадибного господарювання. Причому вона, за словами голови облради повинна передаватися у власність безкоштовно, відповідно до Земельного кодексу України, із розрахунку одна ділянка на одну сім’ю. Причому її місцеположення можна самостійно вибирати...

ТРИ КОРОБИ

Салигін стверджує, що процедура отримання землі з моменту подачі заяви до видачі державного акту на володіння не перевищуватиме 60 днів. Вереснева сесія облради повинна затвердити порядок видачі землі. Щоравда, як ви розумієте, видаватимуть її вже після виборів — після 30 вересня. Згадуються слова з однієї популярної пісні: «Навру с три короба, пусть удивляются...». Зрозуміло, після виборів обіцянки ніким не виконуватимуться і знайдеться багато юридичних доводів щодо недоцільності й неможливості її безкоштовної роздачі.

У заяві на отримання безкоштовної земельної ділянки громадянин, який має статус харківської осілості не менше п’яти років, зобов’язаний указати, для яких цілей йому потрібна ділянка, якої площі і в якому районі. Із самого початку передбачається, що земля виділятиметься жителям Харкова. Причому, земельна добродійність обмежувалася радіусом 25 км від окружної дороги. Потім згадали, що обіцяти потрібно всім, і додали до списку «претендентів» жителів Ізюма, Купянська, Чугуєва, яких також наділили правом отримати землю у своїх районах.

Очевидно, земельна замануха розрахована на психологію наших людей, які ніяк не зрозуміють просту істину — безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Обнадієні люди ринулися на штурм суспільної приймальні (на вулиці Мироносицькій, 29), де записували бажаючих отримати землю. У чергу вишикувалися тисячі харків’ян... Василь Салигін, дізнавшись про це, навіть видав розпорядження відкрити у Харкові додаткові офіси для прийому заяв на отримання земельних ділянок. Виконавці збилися з ніг у пошуках нових офісів.

Тим часом з екранів ТБ пан Салигін бадьоро звітує: «Цей досвід ми перейняли в росіян... Я дякую людям за довіру, і радий тому, що так багато громадян звертаються до нас із заявою про виділення землі... На сесії, що відбудеться 6 вересня, ми плануємо затвердити програму, на основі якої й виділятиметься земля... Землі досить і вистачить усім бажаючим її отримати. Не хвилюйтеся, я обіцяю...». Кількість бажаючих отримати землю, за словами Салигіна, складає не менше 100 тисяч.

НЕВІДОМИЙ АЛГОРИТМ?

Деякі хвороби, як відомо, заразливі. І в Харкові почався масовий земельний психоз. Услід за Василем Салигіним захворіли й інші. Схоже, навіть і губернатор Арсен Аваков.

— Я на емоційному рівні надзвичайно радий, що керівництво облради проголосило таку програму й має свій алгоритм, як вирішити це питання для людей. Я, на жаль, цього алгоритму не знаю. Мені його не розповіли ні як главі адміністрації, ні як депутату обласної ради, — говорить губернатор. — Сподіваюся, що ця ідея має якусь родзинку, щоб люди, які там стоять під сонцем і записуються в чергу, розуміли, що це не чергова обіцянка, а щось конкретне. Для мене, так би мовити, складність у тому, що мені телефонують голови сільських рад, кажуть: «Невже в нас відбиратимуть землю?». Я відповідаю: «Заспокойтеся». Мені телефонують голови деяких райадміністрацій і кажуть: «Ми розрахували в думці й на калькуляторі кількість землі, яку обіцяно облрадою віддати, і вона не співпадає з кількістю землі в Харківській області». Я відповідаю: «Заспокойтеся, напевно, в облраді також не дурні». І я також на це розраховую. І разом із вами стежитиму за цією ситуацією, і якщо це все реальне, підтримуватиму. Хоч не знаю — як...

Щоб не бути голослівним, Аваков пообіцяв землю також і сільській інтелігенції, яка, на відміну від працівників сільськогосподарської сфери, земельні наділи не отримувала.

...А ЛАРЧИК ПРОСТО ВІДКРИВАВСЯ

У харківському осередку Партії регіонів, очевидно, передбачаються якісь перестановки. Мер Михайло Добкін навіть не потрапив до списку ПР, тоді як Салигін засідав у президії з’їзду партії поруч із Рінатом Ахметовим. Це може свідчити про те, що на Василя Вікторовича регіонали зробили ставку як на майбутнього губернатора. Але спочатку потрібно ще перемогти на виборах, і роздача землі, виходить, дуже непоганий засіб для залучення якщо не прихильників, то просто голосів.

Але воно, як то кажуть, не без вад. Експерти відмічають відразу кілька суперечливих моментів. Спочатку зрозуміло, що якісної землі однозначно не вистачить на всіх. Землю, якої не вистачить, планують відібрати у сільради, а земля сільради — це паї колишніх колгоспників. Тому неминучі зіткнення. Неясний механізм визначення якості й кількості земель. Однозначно, будуть невдоволені. До того ж виникає питання розвитку інфраструктури: а хто будуватиме дороги й комунікації? Відповідно до якого плану? Де на це візьмуться гроші? До того ж, право на земельний наділ повинні отримати не тільки жителі Харкова, але й жителі інших районів області. А ще є побоювання, що частина землі потрапить «мертвим душам» або маргиналам (алкоголiкам, бомжам, а вже вони з легкістю переуступатимуть її комерційним структурам). Дуже насторожує квапливість, з якою це робиться. Акція стартувала раптово (що саме по собі дивно) і продовжуватиметься всього лише кілька тижнів. Багато людей у відпустках і не зможуть реалізувати своє право на заповітний земельний наділ. Незрозуміло також як бути з корпоративними претендентами на землю: колективами лікарень, шкіл, військовими і міліціонерами, тими ж чиновниками облради і міськради. І чому ця ініціатива не стосується міських територій? І тих людей, які хочуть захистити дитячі майданчики й парки у власних дворах від забудови і вирубки?

Серед інших реальних і прихованих загроз називається також те, що така схема є ефективною з погляду позаконкурсного отримання землі комерційними структурами, які зможуть організувати групи заявників (земля виділятиметься на сесії і оптом, а не по 10 соток). І ще — розторопні підприємці скуповуватимуть землю в цих людей, що не мають грошей, далеко не за собівартістю. Швидше за все це нагадуватиме сертифікатну приватизацію промисловості, коли заповзятливі громадяни нажилися на незаповзятливих. У результаті земля Харківщини опиниться в руках кількох олігархів, близьких до обласної влади. Під цю схему заднім числом легко оформити ту землю, яку вже прибрали до рук. Так усі кінці раз і назавжди сховаються у воду...

Антон ПАВЛОВ
Газета: 
Рубрика: