Позитивні минулорічні тенденції — зростання економіки на 7,3%, збільшення інвестицій у основний капітал на 22% та споживчого попиту на 15% — залишилися позаду. Світовий банк переглянув економічний прогноз для України на 2008 рік, і, як і очікувалося, зосередився на інфляції. Вона, за даними експертів СБ, на кінець року сягне 13,8%, хоча уряд обіцяв зменшити її до однозначного показника.
Інфляційні тенденції в Україні, за оцінками експертів СБ, виникають не за рахунок подій на світовому ринку. «Якщо подивитися на інші інфляційні показники, ми бачимо, що всі вони зростали швидше за споживчі ціни»,— говорить економіст Світового банку Руслан Піонтківський. — Так, на кінець 2007 року вартість будівельно-монтажних робіт збільшилась на 22%, у промисловості — на 23,2%. Причому дефлятор споживання та інвестицій становив 17—18%. Це все говорить про накопичення інфляційного тиску і про високий ризик перегрівання економіки». До того ж, збільшення видаткової частини бюджету-2008 на 34% разом iз наростаючими інфляційним очікуваннями не дають приводу сумніватися ані у можливості перегрівання, ані у інфляційних ризиках.
Головний ризик нинішнього бюджету, який вже встигли охрестити популістським, полягає у спрямуванні левової частки його видатків на соціальні трансферти та дотації. З огляду на це, навіть за умов проведення успішної приватизації, важко повірити в ефективність сум, вкинутих в економіку. Не погодитися зі світовими експертами важко, адже будь-який економічний підручник чітко вказує: ефективними вважаються тільки ті кошти від приватизації, які спрямовуються не на проїдання, а на структурні реформи в країни.
Економічні негаразди, на думку експертів СБ, виявляться і в сповільненні зростання ВВП (до 5,5% проти 7,3% у 2007 р.). Погіршення умов зовнішньої торгівлі та обмеженість доступу до фінансових джерел зменшить реальні прибутки підприємств. Як наслідок — у корпоративному секторі сповільниться приріст заробітної плати.
Найбільшим ризиком зовнішньої торгівлі, на думку Піонтківського, є дефіцит поточного рахунку, який становитиме цього року 7,8% ВВП, а у 2009 році — й того більше: 9,2%. У той же час експерт відзначає, що інфляція почне зменшуватися з середини 2008 року, коли більш-менш зрозумілою буде ситуація щодо нового врожаю.
Щоб хоч якось пом’якшити інфляційний тиск, головний економічний радник представництва Світового банку в Україні Мартін Райзер радить уряду вдаватися до конкретики. Задля цього, на його думку, потрібно вдосконалювати механізми збирання податків та запровадити підвищення тарифів на енергоносії для домогосподарств. На його думку, зростання тарифів для населення не повинно бути меншим за реальне зростання вартості газу (на 38%). Сьогодні багато спекулюють навколо цього питання, однак рано чи пізно, як вважає Райзер, його доведеться розв’язувати. Пришвидшити такий варіант може і напористість нинішнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, яка неодноразово заявляла про намір переглянути вартість транзиту російського газу до Європи. Чи варто нагадувати, до якого арсеналу тоді може вдатися наша сусідка?