Ліберальна фіскальна політика України у 2004 році підвищила ризики перегріву української економіки. Такий один із опублікованих учора висновків ради виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду. На думку Фонду, значне зростання урядових витрат, особливо на пенсії, може порушити виконання бюджету-2005 і знизить стабільність фінансової системи країни. Кошти від продажу держмайна, на думку фонду, краще спрямувати на погашення існуючих боргів і створення запасу міцності для фінансування можливих непередбачуваних витрат, а також на розвиток інфраструктури. МВФ висловлює побоювання з приводу зростання фіскального втручання в економіку і наполягає на необхідності проведення більш передбачливої фінансової політики. МВФ констатує, що значний притік капіталу і валютної виручки, а також низька фіскальна дисципліна підвищили ліквідність фінансової системи України і призвели до зростання інфляції вище нiж 10%. На думку МВФ, зростання кредитних портфелів українських банків підвищило ступінь вразливості економіки до стресів.
Поряд iз цим відзначаються вражаючі темпи економічного розвитку України протягом останніх п’яти років. На думку директорів Фонду, значне економічне зростання, зниження інфляції і відмінний стан торгового балансу стали результатом зважених економічних і структурних реформ. МВФ прогнозує, що реальний обмінний курс гривні в середньостроковій перспективі зміцнюватиметься, а перехід до більш гнучкого курсу національної валюти буде вигіднішим для України. Прив’язка курсу гривні до долара США ускладнить Національному банку України утримання незначного рівня інфляції.
КОМЕНТАР
Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ , радник глави НБУ:
— Нас докоряють у можливому перегріві економіки, але чому ж тоді МВФ прогнозує на 2005 рік для України 6% зростання ВВП, тоді як минулого року він становив 12%? Я вважаю, що, говорячи про перегрів, МВФ, напевно, має на увазі окремі галузі. З цим цілком можна погодитися. Але головне, в чому полягає значення цього коментарю, це те, що Україні зараз необхідно використати всі можливості, щоб надати економічному зростанню нового імпульсу. І є всі підстави вважати, що поновлення активної фази співпраці з МВФ цьому сприятиме.