Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підніжка експортерам

Заборгованість із ПДВ зростає, а з нею й фінансові ризики для підприємств
20 квітня, 2010 - 00:00

Сума заявленого експортерами до відшкодування ПДВ з початку 2010 року зросла на 7 мільярдів гривень і становить 28,3 мільярда гривень. Про це повідомив заступник голови Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) Сергій Чекашкін. За його словами, на даний час податківці вже перевірили частину поданих заявок і встановили, що зі вказаної суми експортерам слід повернути 23 мільярди гривень. Збільшення суми заборгованості заступник голови ДПАУ пояснює суттєвим скороченням темпів повернення податку, що виникло «через проблеми з бюджетом». Експерти ж наголошують: проблему боргів із ПДВ потрібно вирішувати якнайскоріше — інакше підприємства-експортери ризикують опинитися без грошей для поточної діяльності.

За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, держава заборгувала аграрному сектору в цілому близько 7,5 мільярда гривень у вигляді невідшкодованого ПДВ (зернотрейдерам, експортерам олійних культур тощо). Наприклад, експортерам зерна вже півроку не повертають і копійки, розповідає президент Української зернової асоціації Володимир Клименко. «Як результат, у лютому 2010 року об’єми експорту зерна впали вдвічі. Україні ж потрібно експортувати ще 5 мільйонів тонн зерна з урожаю 2009 року. Якщо не вирішити терміново проблему повернення ПДВ експортерам зерна, — Україна залишиться на 1 липня 2010 року з безпрецедентно великими залишками зерна, які будуть «тиснути» на ціни нового врожаю», — говорить він.

Не кращі справи і в металургів. За словами виконавчого директора Федерації металургів України Сергія Притоманова, на перше квітня 2010 року сума до відшкодування ПДВ металургам становить 4,5 мільярда гривень. Як запевнив Притоманов, найбільше держава заборгувала «МіталлСтіл», комбінату імені Ілліча та комбінату «Запоріжсталь». Неповернення ПДВ загрожує нормальній роботі цих підприємств, вважає він. Адже, підсумовує Притоманов, наприклад, сума боргу з ПДВ комбінату імені Ілліча дорівнює вартості продукції, яка виробляється підприємством протягом місяця. Тобто, фактично підприємство цілий місяць працює тільки на бюджетну кишеню.

За словами ж президента асоціації Міжнародних перевізників України Леоніда Костюченка, перевізники вже півтора року не отримували відшкодування ПДВ, і це позначилося на їхній конкурентоспроможності та оновленні рухомого складу. Щоправда, окремим підприємцям все ж вдавалося повернути ПДВ. Але їхній секрет полягав у тому, говорить Костюченко, що не обійшлося без «відкату» в 50% від суми повернення ПДВ.

Поборотися з «відкатами» та ліквідувати схеми утворення «повітряного» ПДВ (коли підприємство реально нічого не експортує, але подає «липову» заявку на відшкодування, яку підтверджують фірми-одноденки) нещодавно пообіцяв прем’єр-міністр України Микола Азаров. Крім того, він заявив, що уряд планує розрахуватися з боргами з повернення ПДВ до 1 липня 2010 року — шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики з довгим терміном обороту (найпевніше, до п’яти років). Очікується, що з другої половини цього року ПДВ відшкодовуватиметься автоматично.

«Вибілювання» процедури повернення податку бізнес схвалює, але до ідеї з ПДВ-облігаціями пропонує свої поправки.

Головний бухгалтер «Крюківскього вагонобудівного заводу» Тетяна Тимошенко запевняє, що підприємці можуть погодитися тільки на часткове погашення боргу за рахунок облігацій. «Ми досить багато ПДВ віддали державі, і досить довго чекаємо його повернення», — говорить вона. За словами Тимошенко, на підприємствах вже наступає «точка кипіння», бо подальше затягування з поверненням ПДВ означає погіршення економічної ситуації на виробництвах. А погано підприємству — погано й працівнику, якого можуть звільнити.

Притоманов додає, що впровадження ПДВ-облігацій повинно бути диференційним (на частину боргу випускати облігації, а решту — повертати грошима). «В іншому випадку половина чорної металургії може опинитися за межею виживання», — констатує він.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: