Глава парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва Юрій Єхануров закликав підприємців допомогти уряду втілити в життя обіцянку про створення п’яти мільйонів робочих місць і підказати шляхи її реалізації. Широка підприємницька громадськість відгукнулася порадами і коментарями.
«Сьогодні дуже важливо говорити про те, яка кількість бюджетників стоїть за спиною кожного працюючого, — заявив голова Чернігівської обласної організації роботодавців Віктор Лазар. — Проведення адміністративної реформи треба прискорити, інакше бюджет країни просто не справиться з тією кількістю людей, яку треба фінансувати. Тим більше, що чиновники часто замість роботи на користь бізнесу просто наступають йому на горло». Крім того, за його словами, нині необхідно реформувати витратні фонди з безробіття, кошти яких можна було б переспрямовувати на розвиток підприємництва.
«Дуже важливо чітко зрозуміти, в яких галузях можна створити стільки нових вакансій і де взяти на них достатню кількість кваліфікованих кадрів, — підкреслив голова Спілки перукарів Олексій Антонюк. — Ми пропонуємо провести аналіз ситуації в малому бізнесі, а особливо — в сфері послуг». На його думку, саме ця сфера може ефективно боротися з безробіттям, але для цього необхідно створити для неї особливе, «ремісниче», законодавство. Одним iз його напрямів має стати реформа навчання, покликана відродити інститут учнів майстра. Якщо кваліфіковані майстри, без отримання ліцензій від Міністерства освіти, зможуть самі готувати фахівців зі свого фаху, це полегшить процес підготовки фахівців, допоможе перекваліфікувати безробітних і навчити молодь. За словами О. Антонюка, тільки перукарі можуть дати країні 100 тисяч робочих місць. З його думкою перегукується пропозиція виконавчого директора Ліги підприємців Білоцерковщини Людмили Яценко, яка пропонує узаконити поняття «сімейний бізнес», аби батьки могли цілком спокійно передоручати справу дітям, яких вони самі навчили працювати.
Однією з найгостріших проблем, які стоять перед підприємцями й певною мірою стримують розвиток бізнесу, залишається питання пенсійного забезпечення. Багато підприємців вважають, що непоганим варіантом була б можливість самим забезпечувати собі пенсію, відраховуючи до Пенсійного фонду мінімальні суми. Хвилюють підприємців і питання оподаткування: остаточне введення спрощеної системи, на їхню думку, має забезпечити стабільність і знизити фіскальну активність податківців. «Витрати на підприємницьку діяльність були дуже високими, й часто ми просто йшли в тінь і не могли займатися довгостроковими програмами, — говорить голова Сумської регіональної спілки малих, середніх і приватизованих підприємств Борис Коган. — Розв’язанням цієї проблеми могли б стати об’єднання підприємців які б захищали свої інтереси від дій влади». На його думку, після легалізації підприємств кількість робочих місць повинно зрости, а рівень безробіття значно знизитися.