Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«План Маршала» для сходу

«День» запитав у експертів про перспективи створення робочих місць у регіоні
15 травня, 2014 - 12:31
«План Маршала» для сходу
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Вийти з кризи можна лідером», — переконаний економіст Андрій НОВАК, який нещодавно побував у штаб-квартирі Світової організації торгівлі, і повернувся звідти з масою цікавою інформації. Для цього, на його думку, держава повинна переглянути свою політику в декількох сферах. Перш за все, йдеться про енергетику, фінанси та інвестиції. За словами Новака, світ готовий надавати дуже масштабні інвестиції Україні. «Сьогодні три найкрупніші фонди: німецький, британський та американський — зібрали пул банків, які зарезервували інвестиційні програми на 15—30 років на суми від 300 мільярдів доларів. Тобто світ готовий вливати в Україну. Причина банально проста — надлишок капіталу. Тому інвестор шукає ринок, який має потенціал до динамічного розвитку. Україна в цьому плані практично «необроблена»», — говорить Новак. Умови, які називає економіст, — влада, якій можна довіряти і, звичайно ж — стабілізація конфлікту на сході.

Власне, питання залучення інвестицій обговорив днями в Варшаві на зустрічі з президентом Польщі Броніславом Коморовським кандидат у президенти Петро Порошенко. «Ми намітили декілька напрямів співпраці з Польщею після виборів, зокрема, щодо допомоги Варшави в децентралізації влади в Україні. ... Другий напрям — це окремі сфери інвестицій для створення робочих місць на сході України, оскільки вважаємо, що однією з головних причин (нестабільності — А.Д.) є ситуація на сході України», — зазначив Порошенко.

На разі не відомо про що конкретно домовились Комаровський з Порошенком6 чи вже є якісь конкретні домовленості з інвесторами? Чи стоять за цим реальні наміри? І які? Думаємо, що відомо це стане, не раніше завершення виборчих перегонів.

«День» вирішив не чекати так довго, і звернувся до експертів, що на їхню думку, може стати своєрідним «планом Маршала» для сходу: як перезапустити економіку: на які ринки орієнтуватись, які галузі має підтримати державу, у яких сферах слід спростити умови для інвестора, тощо. Адже на разі, економічна статистика регіону справді невтішна, і схоже до кінця року погіршиться в рази. А відтак ще більше загострить соціальний стан справ в регіоні. Так, наприклад, Донецька область вже лідирує за темпами спаду промислового виробництва. У березні він сягнув 20,1%, тоді як загалом в Україні — 6,8%. А за перший квартал становив 13% проти загальноукраїнського показника 5%. Лише за останні декілька місяців у Донецькій і Луганській області кількість вакансій зменшилась на третину.

Екс-міністр економіки Василь Роговий переконаний: стоврити нові робочі місця, що, власне, й означає перезапустити схід, без загального українського бачення, практично, не можливо. «Це буде ілюзія», — наголошує Роговий. Потрібно дати чіткі сигнали інвестору — пояснює він. «А те, що країна сьогодні не має ні стратегії, ні навіть тактики свого розвитку ні на перспективу, ні на найближчий період — це факт. Всі питають: де реформи? Що ми пропонуємо? Що пропонуємо бізнесу, інвестору? Хто може дати відповіді на ці запитання? А поки ми не дамо відповіді на ці, здавалось би, очевидні запитання, говорити нема про що. Ми можемо будувати, писати якісь пропозиції для сходу України, але вони не спрацюють. Потрібне загальне бачення», — говорить Роговий.

І за його словами, цією проблематикою, власне, і повинен займатися міністр економічного розвитку та торгівлі України, а не боротьбою з корупцією, дерегуляцією, тощо. «Це, звичайно, важливі складові. Але не основні. Це — інструменти в досягненні цілей», — наголошує він.

Всі ці питання потребують серйозного обговорення. Це те, що потрібно обговорювати на національних круглих столах, кажуть експерти. Якщо такі не проводить держава, то було б добре, аби це робили ЗМІ. І власне опитані нами фахівці виразили свою готовність взяти участь у такому круглому столі газети «День», результатом якого стане нова національна програма для сходу, заходу, півдня, центру — одним словом для всієї України. І лише після цього можна говорити про робочі місця, залучення інвесторів, зростання економіки і соціальних гарантій на сході в тому числі. Поки що ясно одне: сходу точно потрібні зміни, а бізнесу — не потрібна федералізація. Дуже точно це пояснив в інтерв’ю «Дню» президент Торгово-промислової палати Генадії Чижов. Пригадуєте, він сказав: «Жодні кордони всередині країни підприємцям не потрібні».

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: