Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Платіжна позиція України в серпні залишалася надійною

7 жовтня, 2008 - 00:00

В операційному рахунку і в русі фінансового капіталу не сталися небезпечні зміни, які б вимагали суттєвої корекції курсової політики...

Наш висновок полягає в тому, що:

Перше. Фундаментальні чинники діють на боці довгострокової тенденції поміркованого посилення обмінного курсу гривні до валюти неформальної прив’язки.

Друге. Ситуативні чинники не викликали потреби у систематичному втручанні інтервенціями Нацбанку в операції міжбанківського і валютного ринків. Амплітуда коливань курсу ще не створює загрози для інвестиційного і критичного імпорту. Дія сезонних, а також тимчасових факторів, пов’язаних зі сплеском попиту на валюту з боку «Нафтогазу України», зазнає поступової експірації.

Третє. Нацбанку можна порадити взяти до уваги тенденцію до зниження вартості енергетичного імпорту, зокрема, нафтопродуктів. За цих обставин немає потреби ризикувати станом ліквідності банківської системи. Продаж валюти міг би дещо погіршити перспективи утримання резервів на досягнутих історично максимальних рівнях. Доцільно також взяти до уваги й те, що різниця між офіційним і ринковим курсом сьогодні є вдвічі меншою, ніж та, яка існувала до травневого зближення. Тоді вона на піку становила 12,2% (4,5 гривні за долар у порівнянні з 5,05 гривні за долар). Сьогодні — лише 4,5% (5,10 гривні за долар у порівнянні з 4,86 гривні).

Відносні «втрати» для експорту в березні — середині травня були більшими, ніж «надбання» у серпні — вересні.

Наведені висновки і практична порада сформовані за результатами аналізу серпневих змін у платіжному балансі. Бралися до уваги:

Базові тенденції, що збереглися:

Перша. Переважаючі темпи зростання експорту товарів і послуг. Експорт — 60,9% у серпні, імпорт — 56,5%. Така тенденція триває другий місяць поспіль. Це покращує перспективи торговельного балансу. Зазнає певної нормалізації попит на валюту для фінансування імпорту. Вже у серпні імпорт товарів зріс на 6,5% повільніше, ніж у липні (56,5% проти 63%).

Друга. Триває процес більш динамічного, ніж у відповідному періоді минулого року, нарощування позитивного сальдо балансу послуг (547 мільйонів доларів у серпні проти 484 мільйонів у липні, що на 221 мільйон доларів більше за вісім місяців поточного року, ніж рік тому за цей саме період).

Третя. Як і в усі попередні місяці, профіцит фінансового рахунку значно (у 3,2 разу) перевищує дефіцит операційного рахунку (1 мільярд 954 мільйони доларів проти 607 мільйонів доларів).

Поза всяким сумнівом, сума дефіциту поточного рахунку і профіциту фінансового буде позитивною. І це сальдо зведеного платіжного балансу, яке сьогодні складає 6 мільярдів 232 мільйона доларів, залишиться у вимірі з «плюсом» і за підсумками року.

Тенденції, які зазнали змін:

Перша. Після досягнення максимального в цьому році чистого приросту прямих іноземних інвестицій (1 мільярд 428 мільйонів доларів) у серпні вони зростали у 1,2 разу повільніше (1 мільярд 181 мільйон доларів).

Друга. Відтік короткострокового капіталу в серпні різко посилився: до 762 мільйонів доларів (сальдо) з рівня 385 мільйонів доларів, тобто у 2 рази. Подія очікувана, спровокована подіями на світових фінансових ринках і відповідним зворотним рухом коштів нерезидентів з ринків, подібних до українського.

Третя. Разом з тенденцією відтоку короткострокового капіталу нерезидентів у серпні відбувся відчутний сплеск репатріації доходів, отриманих з прямих і портфельних інвестицій. У липні позитивне сальдо доходів у рахунку поточних операцій становило 1 мільйон доларів, а в серпні воно трансформувалося у негативне (200 мільйонів).

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ, керівник групи радників голови НБУ
Газета: 
Рубрика: