Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Платіжний баланс: аргументи липня

3 вересня, 2008 - 00:00

Мейнстрім цього місяця — різке гальмування темпу приросту дефіциту балансу рахунку поточних операцій та максимальний в цьому році приріст профіциту рахунку фінансових операцій. Нижче наведено оцінки інших тенденцій. Дані попередні, але основні тенденції віддзеркалюють.

Актив позитивних тенденцій.

Перша. Дефіцит поточного рахунку у 1,6% ВВП є найменшим місячним показником у цьому році. Уже чотири місяці (з квітня) триває поступове уповільнення процесу нарощування негативного сальдо. Якщо у квітні воно становило 1 мільярд 833 мільйона доларів, то у липні — лише 341 мільйон доларів. Хоча слід узяти до уваги фактор сезонності. Подібне послаблення дефіциту спостерігалося і минулого року в ці ж місяці.

Друга. У фінансовому рахунку посилилася роль приросту прямих іноземних та портфельних інвестицій. Липневий внесок у його профіцит є найбільшим у поточному році. Він становив 1 мільярд 535 мільйонів доларів, що на 245 мільйонів доларів перевищує показник червня. Приріст прямих іноземних інвестицій за сім місяців на 1 мільярд 700 мільйонів доларів перевищує відповідний минулорічний показник. Натомість середньострокові та довгострокові запозичення приросли лише на 1 мільярд доларів більше, ніж за відповідний період 2007 року.

Збільшення прямих та портфельних іноземних інвестицій (1,5 мільярда доларів) у липні виявився більш ніж достатнім для безборгового фінансування приросту дефіциту поточного рахунку (341 мільярд доларів). А семимісячне нарощування позитивного сальдо іноземних інвестицій (7 мільярдів 332 мільйони доларів) практично збігається з величиною чистого відтоку валюти за поточним рахунком (7 мільярдів 695 мільйонів доларів).

Це свідчить про відсутність підстав для коливань обсягу валютних резервів. Принаймні для забезпечення паритету дефіциту поточного і профіциту фінансового рахунку теоретично можна було обмежитися запозиченнями лише на суму 363 мільйони доларів (сім місяців).

Третя. Уперше з липня 2006 року місячний темп зростання експорту товарів і послуг перевищив відповідний показник імпорту. Крім того, в липні вчергове оновлені місячні історичні максимуми зростання експорту, імпорту (як товарів із послугами, так і окремо товарів). Липневий темп збільшення експорту товарів, що становив 79%, не має прецеденту за роки економічного зростання в Україні.

Тепер — пасиви негативних тенденцій...

Перша. Чистий притік капіталу у вигляді запозичень все ще є надміру інтенсивним. Після травневого уповільнення середньострокові та довгострокові борги зростають експоненціально. У липні приріст був на 400 мільйонів доларів вищим, ніж у червні, й на 1 мільярд доларів вищим, ніж у травні. Як уже згадувалося, потреба у додаткових зовнішніх запозиченнях була б достатньою на рівні до 400 мільйонів доларів. Натомість, середньострокові та довгострокові кредити, облігації збільшилися з початку року на 8 мільярдів 612 мільйони доларів.

Занепокоєння викликає різкий приток депозитних коштів від нерезидентів. Відбулося двократне уповільнення руху від’ємного сальдо показника «Інший капітал» у структурі фінансового рахунку платіжного балансу. В липні воно зросло втричі повільніше, ніж у червні. А з початку року — вдвічі меншим темпом (3,2 мільярда доларів проти 6,3 мільярда доларів).

Значною мірою згадане явище пояснюється незадіяністю відомої Постанови Нацбанку №171, що визначає підвищені резервні вимоги до короткострокового капіталу нерезидентів (що через депозити здебільшого спрямовується на цілі споживчого кредитування).

Друга. Після червневого гальмування знову почав наростаючим темпом збільшуватися дефіцит торговельного балансу. Якщо травневий показник (1,3 мільярда доларів) в останньому місяці першого півріччя знизився до 882 мільйонів доларів, то у липні від’ємне сальдо балансу товарів знову перетнуло позначку 1 мільярд доларів.

Третя. У липні послабилася капіталізація доходів іноземних інвесторів у бізнес на теренах України. Різко зросла репатріація отриманих доходів з інвестицій минулих років. Якщо у липні 2007 року від’ємний баланс за статтею «Доходи» поточного рахунку становив 18 мільйонів доларів, то у липні цього року він був на порядок вищим — 228 мільйонів доларів.

У січні-липні дефіцит поточного рахунку зріс у три рази, але і профіцит фінансового рахунку — у 1,8 разу. Оскільки останній за своїм абсолютним обсягом є більшим, то загальне позитивне сальдо платіжного балансу зафіксоване на рівні минулого року (4 мільярди 885 мільйонів доларів проти 4 мільярдів 939 мільйонів доларів).

А липневий показник профіциту зведеного платіжного балансу був удвічі більшим, ніж відповідний минулорічний (2 мільярди 605 мільйонів доларів проти 1 мільярда 282 мільйонів доларів). Він є історичним максимумом поповнення валютних резервів і одним із найвищих помісячних показників.

У ІІ кварталі сума дефіциту поточного рахунку і профіциту фінансового, що становить офіційний баланс резервів для операцій, поступалася минулорічному відповідному показнику на 0,5 мільярда доларів (2 мільярди 925 мільйонів доларів проти 2 мільярдів 414 мільйонів доларів). А вже за сім місяців згадані показники майже зрівнялися (4 мільярди 885 мільйонів доларів та 4 мільярди 939 мільйонів доларів). У серпні, ймовірно, минулорічний показник буде перекрито. Сальдо інтервенцій НБУ (нетто-купівля) з початку року сягнуло 6 мільярдів 364 мільйонів доларів. Настільки зросли і валютні резерви Нацбанку.

Відомо, що платіжні відносини України містять диспропорції. Баланс їхній зводиться з надмірним залученням зовнішніх запозичень. Ще недостатнім є входження прямих інвестицій.

Експортна виручка за своїми обсягами поки що не дозволяє без капіталізації згаданих заощаджень інших країн фінансувати потреби вітчизняного імпорту. Надмірними є потреби в імпорті. Триває споживчий бум. Він не забезпечується достатньою мірою власним виробництвом. ВВП зростає повільніше за сукупний агрегований попит. Деяке послаблення інвестиційної динаміки перекрите більш високим за торішній темпом збільшення номінальних доходів.

Чистий відток валюти за поточними операціями і чистий приток за фінансовими не співпадають. Профіцит останнього перевищив дефіцит першого, і різниця вимушено викуповується Нацбанком у резервний фонд.

Це звужує простір для продуктивної емісії, і вона переважно спрямовується на поповнення українських валютних авуарів. Відповідно зростають боргові зобов’язання іншим країнам. Звужуються можливості проведення більш активної процентної політики. Позитивний надлишок зведеного балансу, який різко зріс у липні, став ресурсом збільшення валютних резервів країн. Але він був продуктом не стільки прямих інвестицій, скільки негарантованих запозичень. Ці запозичення можуть сприяти економічному зростанню. Але їх треба повертати. Вони є внеском у такий зовнішній борг корпоративного сектору, який за своїми масштабами вже наближається до небезпечного.

Скромніша за минулорічну сила економічного підйому означає, що ефективність використання запозичувального ресурсу і прямих інвестицій відносно зменшилася. Значною мірою це пояснюється тим, що в структурі запозичень змістилися акценти. Якщо минулого року домінувала інвестиційна, то цього року — споживча їхня спрямованість.

З урахуванням наведених узагальнень доцільно: широко відкрити двері зерновому експорту; реалізувати плани сприяння металургам; інтенсифікувати перемовини щодо збільшення квот на експорт продукції хімії до Європи; задіяти резерви додаткового експорту електроенергії; відновити у повному обсязі роботу вітчизняних нафтопереробних підприємств; запобігти новій блокаді молочно-сирового експорту до Росії; продовжити орієнтацію банківської системи на створення умов збільшення притоку валютних коштів населення у банківську систему й обмежити вихід уряду і регіонів на ринки зовнішніх запозичень...

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ, керівник групи радників голови НБУ
Газета: 
Рубрика: