У нашій країні відбувається щось тривожне. Суд за судом. А тепер ось уже і слово «зрада» прозвучало. Так охарактеризував Президент Віктор Ющенко стан справ на митницях. Незадоволення викликала кадрова політика, відсутність професіоналізму та державних принципів у частини співробітників відомства. І Президент заявив, що керівників митниць треба змінювати. Тож можемо заспокоїтися — їх не стрілятимуть, хоча чистка на всіх поверхах цього відомства посилиться та поглибиться.
Перші «голови» вже «полетіли». За всю Держмитницю, щоправда, довелося відбуватися не її голові, а першому заступнику Володимира Скомаровського Миколі Салагору. Звільнені також начальники Львівської митниці Зіновій Буричко і Рави-Руської — Юрій Подільчак. У їхніх відомствах виявлений найбільший рівень корупції. Крім того, Президент дав місячний термін для виправлення начальникам Одеської та Яворівської митниць. А всього відтоді, як український кордон «осідлав» Скомаровський, із митних органів пішли 460 співробітників.
«Чистка» в такій службі — це, звісно, добре і навіть правильно. Але де їй взяти нових професіоналів? І Скомаровський приймає нестандартне рішення: тепер регіональні митниці в Україні очолюватимуть непрофесіонали. Усі 50 керівників регіональних митниць написали заяви про звільнення та про зарахування їх на посади перших заступників керівників регіональних митниць. Схоже, до професіоналів просто посадили політичних комісарів.
Виникає запитання: як зробити так, щоб нові співробітники швидко стали професіоналами та не розгубили «чесних правил»? Успіх цієї справи, схоже, викликає сумніви навіть у самого Скомаровського, недаремно він заявив, що міліціонерам дадуть відкоша: у них митниця не вірить.
Проте тотальне хабарництво як було, так і залишається проблемою №1 для митниці. Із поставленим наприкінці березня завданням Президента — викоренити за два місяці корупцію — Скомаровському справитися не вдалося. За його словами, зробити це було нереально і треба дякувати Богу, що хоч би вдалося знизити рівень... За його даними, проведені на 25- ти українських митницях соціологічні опитування засвідчили, що на семи з них рівень корупції перевищує 13%, на решті — менше. А на початку року корупція була практично стовідсотковою. Мало віриться, щоправда, що опитані громадяни були абсолютно щирі: адже не кожен наважиться признатися в дачі хабара, що також є кримінальним злочином.
Скомаровський не вважає, що впоратися з корупцією можна лише силами митниці. У поганій співпраці з митними органами з виявлення корупціонерів він закидав міліції та прокуратурі. Крім того, голова Держмитниці нагадав співгромадянам про існування телефону довіри, що працює в митній службі. «Чому ви повинні давати хабар митнику?», — запитав Скомаровський, додавши, що за кожен випадок хабарництва людина, підозрювана в цьому, буде звільнена. Щоб митники змогли чесно прожити на одну зарплату, її їм піднімуть — у середньому вона становитиме близько трьох тисяч гривень. Але раніше вартових митної території ретельно переатестують. І кращим із них доручать бути наставниками. Не виключено, що колишній начальник стане при цьому патронувати та навчати свого нинішнього непрофесійного шефа та комісара. І всіх їх повинна втримувати від хабарів й іншої корупції загроза звільнення. Чи надовго? А ось знову приїде Президент і все скаже.