Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Починаємо адаптацію

Україна задумалася про наслідки вступу до СОТ
2 грудня, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Національний інститут стратегічних досліджень підготував аналітичну доповідь «Вступ країни до СОТ та його наслідки для промислового комплексу міста Києва» та провів круглий стіл, присвячений цьому питанню.

Як зазначали експерти інституту, членство в СОТ перш за все впливатиме на умови зовнішньої торгівлі України і, зокрема, підприємств столиці. За абсолютними розмірами товарообороту зовнішньої торгівлі Київ торік посідав перше місце серед регіонів України і тим самим забезпечив 12,8% експорту та 36,7% імпорту товарів, відіграючи водночас провідну роль у формуванні негативного сальдо зовнішньої торгівлі. Автори доповіді відзначають, що обсяги експорту суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності Києва та їхня частка у загальному експорті країни не відповідають спеціалізації та виробничому потенціалу міста. Так, у товарній структурі експорту домінують сільськогосподарська сировина та продукція галузей харчової промисловості. Саме ці взаємопов’язані галузі матимуть певні труднощі при вступі України до СОТ. Вітчизняна харчова промисловість, аби витримати конкуренцію, буде змушена зменшити ціни на продукти, але і це, як прогнозують експерти, не вбереже її від спаду внутрішнього попиту. Ці негаразди автоматично перекинуться і на сільськогосподарську галузь.

Натомість частка продукції машинобудування в експорті Києва постійно зменшується. На цей негативний факт вказав експерт Центру антикризових досліджень Станіслав Романенко. На його думку, «Київ попросту витісняється з світового конкурентного ринку». І це вже зараз, а після вступу до СОТ цей процес може прискоритися. Хоча існують й інші варіанти. Як зазначив президент Центру антикризових досліджень і один із авторів аналітичної доповіді ярослав Жаліло, вступ до СОТу спричинить «або удар по економіці, або суттєвий поштовх до розвитку» промисловості України. Турбують можливі короткострокові наслідки вступу до СОТ і голову ради директорів, установ і організацій м.Києва Олександра Осадчого, який зазначив, що «машинобудування потрапить під удар у першу чергу». Проте вступ, на його думку, неминучий, і ходу назад немає. «Вступати потрібно, а всі негативні моменти можна і треба подолати». Голова правління ВГО «Нова формація» В’ячеслав Кредісов відкидає всі побоювання щодо приходу «іноземців»: «Західний капітал — це не стільки конкурент, скільки новий інвестор».

Більшість експертів вбачає у вступі до СОТ швидше перваги, ніж недоліки. І це підтверджувалося також думкою авторів проекту, що на сьогодні Київ є осередком сучасних конкурентоспроможних підприємств, які вже зараз мають тісну співпрацю з провідними транснаціональними корпораціями через інвестиції чи різного роду довгострокові угоди. Більшість з них уже досягли відповідного рівня конкурентоспроможності та відчули можливості для адаптації у конкурентному середовищі. Саме тому вони навряд чи відчують негативні наслідки конкурентного тиску, який, безперечно, буде. Один iз учасників круглого столу відзначив, що сьогодні ситуація України і СОТу така —«ми маємо обовязки членів СОТ, але не маємо їхніх прав». Тобто є над чим працювати. Автори доповіді також підкреслюють: щоб скористатися позитивними наслідками вступу до СОТ, слід здійснити активізацію експортної діяльності промислових підприємств. Сумарний ефект вступу до СОТ для економіки столиці, зокрема — для бюджету столиці, буде позитивним, вважають експерти НІСД. А труднощі, з якими теоретично зустрінеться промисловість, можна буде подолати, використавши для компенсації відповідні надходження. Проте можливі проблеми також не варто скидати з рахунку, а вже зараз, напередодні вступу, розробляти певні національні програми адаптації відчизняного підприємництва і промисловості до нових СОТівських стандартів.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: