Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Податкова школа для бухгалтерів

Дніпровська інспекція займеться роз’ясненням поправок до законів
17 вересня, 2005 - 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Дніпровська податкова інспекція вирішила, що набагато простіше роз’яснити платникам податків усі перипетії податкового законодавства, ніж потім застосовувати штрафні санкції. Так заявив «Дню» начальник державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва Василь Лайтарнюк (на фото — в центрi), додавши, що інспектори роз’яснюватимуть усім підприємцям району, що, як і в яких розмірах вони повинні заплатити до бюджету і попереджатимуть їх про наслідки невиконання рекомендацій.

Насамперед район, піклуючись про свій бюджет, має намір працювати з бюджетонаповнюючими підприємствами. Таких у цій частині міста вистачає, причому деякі вносять на рахунок міста дуже солідні суми. Не називаючи конкретно, Лайтарнюк розповів, що одне з підприємств Дніпровського району заплатило за шість місяців до бюджету цілих 16 млн. грн. Ясна річ, такі великі бізнесмени справді зацікавлені в тому, щоб точно знати, де, куди, скільки, щоб не ризикувати своїм бізнесом, репутацією і становищем. Крім того, така роз’яснювальна робота допоможе боротися з мінімізацією податків, яка зараз справді є проблемою країни. Цю тему неодноразово піднімав голова ДПАУ Олександр Киреєв, закликаючи підприємців відмовитися від таких схем, та екс-прем’єр міністр, яка пробувала закликати до відповіді за такі дії навіть десятку найбільших банків країни. Звичайно, Дніпровський район не може бути винятком із загального правила, і, як зізнався начальник податкової інспекції, мінімізатори на його території зустрічаються. Семінари ж податкової повинні попередити підприємців про наслідки роботи за такими схемами і спрямувати їх до добровільної виплати податків.

Однак щоб такі семінари від податкової не стали для підприємців несподіваним сюрпризом і щоб дізнатися, що вони справді хочуть почути, інспекція вирішила заздалегідь провести круглий стіл, куди запросила багатьох великих платників податків району.

Результати перевершили всі очікування. Запрошені підприємці, з якими поспілкувався «День», розписували в райдужних тонах перспективи своєї співпраці з представниками головного «складальника» країни. Так, наприклад бухгалтер ПП «Агропромхімпостач» Олена Вангородська заявила, що бухгалтер завжди перебуває в нервовому напруженні, тому що зміни в податковому законодавстві відбуваються постійно і не завжди можна встигнути вслідкувати за новинками. Незнання ж закону не звільняє від відповідальності.

Дивно, довгий час усі нарікали, що постійні поправки та доповнення нового податкового законодавства не дають людям працювати. Самі ж бухгалтери зазначають, що так було завжди і теперішні часи не є винятком. Як розповіла «Дню» директор Київського територіального відділення Всеукраїнської асоціації платників податків, до них постійно звертаються і зверталися бухгалтери та керівники підприємств з проханням роз’яснити особливості виплати за різними законами. Тепер же проблему буде знято. До кожної контори, яка виявить бажання, прийде людина з податкової і проведе необхідний податковий лікнеп.

Як відзначив Василь Лайтарнюк, керівники підприємств скаржилися йому на те, що наше недосконале законодавство не завжди дає можливість зрозуміти, як треба платити. Більше за все нарікань викликає багатостраждальний ПДВ, його не звинуватив у кримінальності хіба що надто лінивий.

От і зараз Лайтарнюк відзначив, що абсолютно згоден, що ПДВ — недосконалий податок, який сприяє не розвитку підприємств, а вимиванню грошових обігових коштів підприємства. Однак відмовлятися від нього поки не варто, оскільки перш ніж щось прибирати, потрібно щось побудувати. А якщо ввести податок з обігу, проблеми можуть лише повторитися.

Однак погляд бізнесу на це дещо інший. Як розповів у бесіді з «Днем» голова правління ВАТ «Трест «Київпідземдорбуд-2» Василь Кочерга, ПДВ взагалі треба прибрати з податкового законодавства, оскільки це найкримінальніший податок, який лише дає можливість бажаючим створювати різноманітні тіньові схеми. З ним можна було б змиритися, якби його правильно нараховували і правильно платили, однак, схоже, бізнесмен у це не дуже вірить і пропонує зробити основним податком податок на заробітну плату працюючого. На його думку, цей податок ставить добробут держави у пряму залежність від добробуту громадян, і владі не залишається нічого іншого, як піклуватися про своїх громадян.

Однак це питання все одно вирішуватиметься на більш високому рівні, ніж районна інспекція, тому їм не залишається нічого іншого, як тільки консультувати і вислуховувати критику на свою адресу. А така, звичайно, також трапляється. Як розповів Лайтарнюк, керівники вже зараз розповіли їм, як не можна працювати. Хоча в інспекції і відкрите «єдине вікно», деякі довідки оформляються ще досить довго. Їм пообіцяли, що ситуація виправиться. Залишається лише сподіватися, що обіцянку буде виконано, а консультації податкової допоможуть бізнесу почуватися спокійно та захищено, чого так не вистачає підприємцям по всій країні.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: