Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Податкові постулати переглянуть...

Експерти «Дня» — про наслідки зменшення єдиного соціального внеску та розширення шкали прогресивного оподаткування доходів населення
21 лютого, 2013 - 13:07
УРЯД ГОТУЄ ЗНИЖЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ СТАВКИ ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ДО 10%... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Уряд планує чергові податкові новації... для полегшення життя бізнесу та громадян. Зокрема, як повідомив днями перший віце-прем’єр Сергій Арбузов у інтерв’ю «Бізнесу», Кабмін планує внести до парламенту два законопроекти: про зниження ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) до 15% та розширення шкали прогресивного податку на доходи фізичних осіб зі зниженням мінімальної ставки до 10%. «Із метою ліквідації умов для існування тіньового сектору економіки й перенесення податкового навантаження на більш платоспроможну категорію громадян планується зниження нарахувань на фонд оплати праці шляхом суттєвого зменшення ставки ЄСВ», — резюмував він у інтерв’ю. Оновлені податкові постулати Кабмін почав готувати ще торік. І зараз, за словами Арбузова, новий склад уряду разом із представниками бізнесу та громадських організацій їх активно допрацьовує.

Нагадаємо, що нині ставка ЄСВ, яку сплачує роботодавець, становить від 34,7% до 49,7% — залежно від класу професійного ризику виробництва, крім того, ще від 2,6% до 3,6% утримується безпосередньо з працівника. Інша складова податкових новацій, які готує бізнес, протягом останніх років зазнавала істотних змін в Україні. Так, тривалий час діяла п’ятиступінчата шкала прибуткового податку — від 10% до 40%, при цьому ставка в 40% застосовувалася до сум понад 1,7 тисячі гривень. Із 2004 року ввели єдину ставку податку: перші три роки вона була 13%, потім збільшилася до 15%. А Податковий кодекс із 2011 року підвищив для доходів, які перевищують 10 мінімальних зарплат (близько 11,5 тисячі гривень в місяць), ставку податку до 17%. При цьому доходи понад 17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (19,5 тисячі гривень) не обкладаються ЄСВ. В уряді, схоже, вважають, що таких податкових новацій не досить. Адже, на думку Арбузова, зараз доцільно збільшити кількість ступенів шкали прогресивного податку на доходи фізосіб, підвищивши ставку для найзаможніших громадян.

За словами першого віце-прем’єра, в джерелом компенсації недонадходжень від таких податкових новацій розглядається ревізія неефективних податкових пільг, здійснення більш щільного контролю над трансфертним ціноутворенням. «Посприяють «компенсації» й результати боротьби з тіньовим сектором економіки за допомогою впровадження спрощеної форми непрямого оподаткування», — переконував Арбузов.

Але чи справді все це зможе компенсувати зменшення надходжень? І чи не обернеться податкове спрощення для роботодавців фіскальним посиленням для робітників? Про це «День» запитав експертів.

«ПОСИЛЕННЯ ПОДАТКОВОГО ТИСКУ НА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС»

Олександр КЕНДЮХОВ, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів:

— Позитивно, що збираються знижувати єдиний соціальний внесок. Але за рахунок чого покриватимуться надходження в Пенсійний фонд? Мабуть, буде введено якісь інші податки, адже не з повітря надходитимуть ці гроші в Пенсійний фонд. Десь же мають бути передбачені фінансові компенсатори. Можливо, один із них — модернізований диференційований податок із доходів фізичних осіб, але все одно це — не вихід. Ми пропонували піти іншим шляхом — перейти від сплати податків на доходи до податків на витрати, тобто сплачувати за покупку, а не підприємницький податок. У такому разі багатий платить більше. Як вплине перегляд ставок податку на доходи фізичних осіб, зараз спрогнозувати складно. Адже головне питання — які будуть відсоткові ставки цього податку для середнього класу, — невідоме. Варіанти можуть бути різні. Якщо податкові ставки диференціюються, то в результаті можна отримати посилення податкового навантаження на середній бізнес. Ці ризики дуже високі, й вони в різні роки вже проявлялися. Із другого боку, всі розмови про захист бідних можуть обернутися тим, що населенню буде вигідно триматися статусу бідного, бо є державні субсидії та податкові преференції. А чесний бізнес буде тягнути на собі всіх цих псевдобідняків.

«ЗАПРОВАДЖЕННЯ ДРУГОГО РІВНЯ ПЕНСІЙНОГО СТРАХУВАННЯ»

Сергій ТЕРЬОХІН, народний депутат, екс-міністр економіки України:

— Не можна отак взяти й знизити до 15% єдиний соціальний внесок. Чому? Та тому, що сьогодні пенсіонерів стільки, скільки працюючих. Сьогодні, в середньому, із зарплати йде 37% на сплату всіх податків, а якщо знизимо єдиний соціальний внесок для роботодавця до 15%, то негайно виникне дефіцит Пенсійного фонду. Що тоді далі робити? Є два варіанти. Перший — втричі знизити пенсії, що навряд чи кому сподобається. Другий — збільшити з держбюджету дотації Пенсійному фондові (на цей рік йому передбачено дати 28 мільярдів гривень). Але не забуваймо, що державний бюджет — це гроші платників податків. Якщо ви погоджуєтеся, щоб третина сплачених вами податків пішла на підтримку «штанів» Пенсійного фонду, тоді це спрацює. Але навряд чи це можливо за нинішніх економічних умов. На мій погляд, єдиний спосіб зменшення єдиного соціального внеску без зменшення пенсій населенню — негайне запровадження другого рівня пенсійного страхування.

«АЛЬТЕРНАТИВА — ЄДИНА СТАВКА ПОДАТКУ З ДОХОДУ»

Олег УСТЕНКО, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:

— Коли кажуть про ці податки, треба розуміти український контекст. А в ньому існує декілька моментів. Перший — тіньовий рівень нашої економіки оцінюють від 18 до 50%. Це досить великий рівень «тіні». Виводить з цієї «тіні» підприємства зменшення податкового навантаження та підвищення якості бізнес-клімату. У даному випадку йдеться про спрощення податкового навантаження. Це, безумовно, сподобається бізнесу. Але ефект від таких дій економіка відчує через певний час — мінімум через рік. Для бюджету такий часовий лаг відкриває додаткові ризики в короткостроковій перспективі.

Щодо єдиного соціального внеску, то це також хороша ініціатива. Але які натомість будуть фінансові компенсатори? Я так розумію — за рахунок запровадження диверсифікованої шкали податку з доходів фізосіб. Скоріш за все, йдеться про розбивку на велику кількість груп таких платників, аніж є зараз. І ось тут виникає небезпека: зменшується рівень «тіні» шляхом стимулювання роботодавців, але я не впевнений, що стимулювання отримають робітники, навпаки, вони ризикують платити більше. Тож, начебто, вимальовується загально правильна концепція зниження ставки єдиного соціального внеску та уніфікації податків для роботодавців із одночасними змінами для працівників. Але вона дещо однобока. Адже одразу постає контраргумент: а чому б не ввести для всіх середньозважену ставку прибуткового податку? Світовий досвід показує, що єдина ставка податку з доходу працює краще й вимагає менших адміністративних витрат, аніж диференційні ставки. Може, слід прислухатися до цього досвіду? Крім того, уряд може піти далі: такий усереднений податок взагалі може не сплачуватися з певного мінімального доходу. У такому разі держава подбає про захист соціально вразливих груп населення.

«ЗБІЛЬШЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ У ОНОВЛЕННЯ ВИРОБНИЦТВА»

Сергій ПРОХОРОВ, перший віце-президент УСПП:

— Зниження навантаження на Фонд оплати праці — це шанс вивести його з «тіні». Зважаючи на велику зношеність промислового виробництва, це паралельно допоможе збільшувати інвестиції в інноваційний розвиток та оновлення виробничих технологій. Крім того, робітники отримають невелику, але реальну надбавку до зарплати. Це пожвавить внутрішній попит та розвиток внутрішньої інфраструктури торгівлі. Скільки бізнесу вийде з «тіні» — складно підрахувати. Вийдуть із «тіні» тільки ті, хто сьогодні працює на нульовій рентабельності й думає, чи краще працювати по одну, чи іншу сторону. Але тільки таких кроків не досить для «відбілення» ринку. Потрібен комплексний підхід. Зокрема, бізнес потребує доступу до дешевих кредитних ресурсів, щоб не тільки банки могли заробляти, а й реальний сектор вільно дихав, отримуючи кредити під 10 — 12% річних.

ДО РЕЧI

У світі також знижують прибуткові податки. Зокрема, в Латвії з 1 січня 2013 року прибутковий податок з населення знижено з 25% до 24%, а до 2015 року він зменшиться до 20%. Уряд також має намір з 1 липня цього року на 10 латів (151 грн) збільшити податкові пільги за дітей-утриманців. Мінімальну ставку податку на доходи фізичних осіб знижено в Азербайджані (до п’яти мінімальних зарплат) — з 9% до 8%. При цьому буде збережено середню (від 5 до 10 мінімальних зарплат) і максимальну (понад 10) ставки податку на доходи фізичних осіб — на рівні 16% і 22% відповідно. У Туреччині також наближається податкова реформа. Її суть полягає в тому, що уряд стягуватиме більше податків з багатих людей і менше — з тих, чиї доходи й так невеликі. У Греції затверджено нові нормативи оподаткування, які стануть більш диференційованими. Так, менше податку платитимуть ті громадяни, які отримують менше, ніж 25 тисяч євро на рік. А от президент США Барак Обама планує провести політику подальшого скорочення податкових пільг для багатих і одночасно вжити заходів, спрямованих на поліпшення становища середнього класу: зокрема йдеться про збільшення мінімальної зарплати в США до $ 9 на годину.

Олена Шкрабтак

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: