Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Податкові сюрпризи чекають на акцизи та нерухомість

До кінця 2010 року з коньяку, сигар, дорогих іномарок та елітних квадратних метрів планують зібрати три мільярди гривень
14 квітня, 2010 - 00:00

Влада розглядає можливість збільшення податкових зборів до державної казни за рахунок підвищення акцизних ставок на коньяк, сигари, дорогі машини та запровадження податку на нерухомість. Про це наприкінці минулого тижня повідомила заступник міністра фінансів Тетяна Єфименко.

За її словами, такі ініціативи містяться в окремому законопроекті, який подаватиметься до парламенту разом із проектом бюджету на 2010 рік. За рік дії таких податкових новацій державна казна мала б отримати 5 мільярдів гривень. Однак, зважаючи на те, що законопроект подаватиметься фактично в середині року, то в разі його ухвалення, до кінця 2010 року очікується зібрати тільки близько трьох мільярдів гривень, уточнила «Дню» Тетяна Єфименко.

Як пояснила Єфименко, ставку акцизу на коньяк планується збільшити в 2010 році з 14 гривень за літр до 17 гривень за літр, а з 2011 року — адекватно оподаткуванню на горілку (до 34 гривень). Податок на нерухомість, за її словами, сплачуватиметься при будівництві чи купівлі житла площею більше 300 квадратних метрів (не менше 20 гривень за метр квадратний).

Акциз на імпортні автомобілі зростатиме, якщо вартість іномарки перевищуватиме 50 тисяч євро, розповіло джерело «Дня» в Мінфіні.

Такі податкові ініціативи учасники рикну сприймають неоднозначно.

Так, голова наглядової ради «Укрбудконтракт» Олексій Луганов вважає, що податок на нерухомість потрібний, але платниками повинні бути дійсно багаті, а не люди з низькими доходами. Крім того потрібно визначитися, як саме сплачуватиметься податок. «Якщо виходити з твердження, що податок сплачуватиметься тільки раз, то нагадаю, що в 2009 році побудовано всього шість мільйонів метрів квадратних житла, і 70% з нього має розміром менше 300 метрів. Тобто бюджетні надходження від такого разового податку не збільшиться», — говорить «Дню» Луганов. Тому, експерт припускає, що податок на нерухомість сплачуватиметься кожного року, а не один раз. Стосовно ж розміру самого податку Луганов вважає, що він має розраховуватися залежно від виробничих витрат та від ринкової вартості квадратного метра конкретного житла.

А генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко розповів «Дню», що збільшення акцизів на дорогі іномарки зменшить надходження до бюджету й збільшить обороти «сірих» імпортерів. «Ніякої боротьби з багатими не буде», — говорить він. Якщо ж влада дійсно хоче змусити багатіїв платити за розкіш, тоді варто передивитися базу Державної автоінспекції та виявити, скільки, наприклад, Майбахів (вартістю близько 600 тисяч доларів) Україною їздить — і обкласти їх податком, пропонує Назаренко.

Оцінити вплив від можливого підвищення акцизів на коньяк «День» попросив почесного президента Одеського коньячного заводу Роберта Гулієва. «Підвищення акцизу до 34 гривень приведе до того, що купівля продукту на певний час може просто зупинитися, бо ринок не готовий, ще триває криза й населення економить кошти», — говорить він. Зникнуть, за його словами, і малі та середні виробники цього напою, а разом із ними й працівники та винороби, які постачали сировину коньячним підприємствам. Гулієв пояснює, що виробники коньяку не проти підвищення акцизів на продукцію, але воно має бути поетапним та адекватним зростанню доходів населення.

ДО РЕЧI

Тим часом народні депутати від БЮТ Андрій Павловський і Антоніна Болюра пропонують впровадити податок на житлову нерухомість значних розмірів, літаки, вертольоти, яхти й інші плавальні засоби, які використовуються для дозвілля, а також збільшити податок, що стягується з власників автомобілів з великим об’ємом двигунів. %акріплено проектом закону «Про податок на окремі види майна» (№6285) від 9 квітня 2010 року. Зокрема, податок на житлову нерухомість пропонується стягувати з юридичних осіб при загальній площі нерухомості від 100 квадратних метрів, з фізичних осіб — від 300 квадратних метрів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: