Із такою сенсаційною заявою в Антимонопольний комітет України днями звернулися вітчизняні юристи. Йдеться про прохання розібратися в ситуації з відрахуваннями на інформаційно-технічне забезпечення судових процесів в Україні. Такий збір, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1999 року № 610, зобов’язані оплачувати всі особи, які звертаються до українських судів із позовними заявами, скаргами тощо.
Але з 1999 року суди давно вже забезпечені комп’ютерами, копіювально-розмножувальною технікою, об’єднані в єдину мережу, обладнані сучасними системами фіксування судового процесу, створений веб-портал судової влади тощо. Крім того, з часу введення цього збору в країні корінним чином змінилися економічні умови. Але розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу, наприклад, у господарських судах, встановлений постановою Кабінету Міністрів України ще 2003 року, залишається незмінною величиною — 118 гривень.
«Мета нашого звернення до АМКУ — знизити розмір витрат або взагалі припинити цю хибну практику. Фізичні та юридичні особи безпідставно вимушені оплачувати витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу без права вибору, — приводяться слова старшого партнера юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Романа Марченка в повідомленні «Дню», — крім того, навряд чи сума цих витрат нині є економічно обгрунтованою».
За словами Марченка, фактично цей збір став деяким «податком на правосуддя», без сплати якого ніхто не може отримати доступу в український суд. Разом із тим заявники також оплачують передбачене на законодавчому рівні державне мито, яке повинне бути єдиним платежем під час звернення до суду!
Але й це ще не все! У заяві також підкреслюється, що до останнього часу цей збір перераховувався навіть не до бюджету, а переводився платниками на рахунок державного комерційного підприємства в приватному банку...
«Наша фірма за рік веде понад 500 судових справ. Тільки з нас і наших клієнтів збираються сотні тисяч гривень щорічно. А загалом в Україні, за інформацією Верховного Суду, 2007 року суди першої інстанції розглянули 8,7 мільйона справ, — коментують свою ініціативу в «Ілляшев та Партнери», — тобто минулого року було перераховано до одного мільярда гривень».