Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Покупець матиме дороге вино... поганої якості»

Експерти застерігають: Після запровадження мита на імпортний алкоголь в Україні різко зростуть ціни й на вітчизняний
12 червня, 2013 - 11:45
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Депутати пропонують підвищити мито на імпорт алкоголю в Україну. Про це йдеться в законопроекті № 2256 депутата Андрія Сенченка (фракція БЮТ) і Катерини Ващук (фракція Партії регіонів) від 6 червня 2013 року. Документом пропонується внести зміни до Митного тарифу України щодо підвищення ставок ввізного мита на алкогольні напої.

У пояснювальній записці сказано, що законопроектом пропонується збільшити ставки імпортного мита на такі товари: інші вина; виноградне сусло, бродіння якого зупинене шляхом додавання спирту, — пільгову і повну ставки з 0,3 євро до 1 євро за 1 л; вермут та інше вино виноградне, з додаванням рослинних чи ароматичних екстрактів у посудинах місткістю 2 л чи менше — пільгову ставку з 0 до 1 євро за л; спиртні дистиляти і спиртні напої, отримані шляхом перегонки виноградного вина чи вичавок винограду в посудинах місткістю 2 л чи менше, — пільгову ставку з 0 до 3,5 євро за 1 л 100% спирту; віскі, в місткостях ємністю 2 л чи менше, — пільгову ставку з 0 до 3,5 євро за 1 л 100% спирту.

«Зростання імпорту продукції, зокрема вин, негативно впливає на платіжний баланс України. Так, за підсумками 2012 року сальдо зовнішньої торгівлі України становило —13,776 мільярда доларів, зокрема, сальдо із зовнішньої торгівлі винами становило —54,4 мільйона доларів», — йдеться в пояснювальній записці.

Автори документа зазначають, що головною метою проекту закону є підтримка вітчизняної виноробної галузі і виведення її зі стадії дворічної рецесії. А ось представники ринку застерігають: добрі наміри можуть обернутися далеко не райдужними перспективами як для пересічного споживача, так і для країни загалом.

Сергій МАЗУР, директор виноторговельної компанії VITIS GROUP:

— Нічого доброго з цього не вийде. По-перше, підвищення мита автоматично позначиться на ціні кінцевого продукту на прилавку магазинів, в даному разі йдеться не лише про імпортне вино та віскі, а й вітчизняне також.

По-друге, покупець отримає дорогий товар... поганої якості. Немає жодного економічного сенсу захищати тих українських виробників, які нібито виробляють вино. Адже депутат, внісши такий законопроект, передусім захищає не того підприємця, який працює з якісним виноматеріалом, у них продукт і сьогодні конкурентний і за ціною, і за якістю, а тих недобросовісних виробників, які роблять суміш спирту з ароматизатором, а потім на ринку продають її як вино.

Проводячи паралелі з ініціативою запровадження мита на ввезення в Україну імпортних «малолітражок», я б зазначив, що у нас, після запровадження такого законопроекту, скоротиться офіційний імпорт. Що більшою є різниця між офіційною і неофіційною ціною, то цікавішою стає контрабанда.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: