Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політика «двох стільців»

Але європейський ринок відкриється для тих, хто грає за європейськими правилами
12 січня, 2012 - 00:00

Німецька газета Die Welt днями звинуватила Президента України Віктора Януковича в тому, що він «веде подвійну гру: стверджує, що його цікавить європейська перспектива, залишаючи при цьому двері до Росії відчиненими». «Сусідня держава хоче залучити Україну до спільного з Казахстаном та Білоруссю Митного союзу, — зазначає газета. — Принада Москви — дешевий газ». Якби Брюссель, припускає автор публікації, підписав Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з Києвом до виборів, то для Януковича це стало б великим успіхом. 52% українців, згідно з опитуванням, підтримують перспективу вступу країни до Євросоюзу, а Брюссель зволікає з підписанням угоди, киваючи на дефіцит демократії в країні, — й конкретно на процес над Юлією Тимошенко.

Щоб розпізнати мотиви цієї публікації, не потрібен не лише бінокль, а й звичайні окуляри. У той же час важко не погодитися з наведеним у ній аналізом: Україна продовжує політику «двох стільців». У передріздвяні дні цей висновок був підтверджений (щоправда, з різних позицій) відразу двома високопоставленими українськими чиновниками.

Валерій Мунтіян, урядовий уповноважений з питань співпраці з Росією, державами-учасницями СНД, Євразійського економічного співробітництва й іншими регіональними об’єднаннями, звісно, захоплювався зростанням торговельного товарообігу через «російські двері». «Було поставлено завдання Президентом вийти на 50 мільярдів доларів, тоді як докризовий рівень був 39,9 мільярда, — повідомляв він у радіоефірі. — За підсумками року, товарообіг з Росією становитиме 54,9 мільярда доларів, або 33 відсотки від загального товарообігу». Відштовхнувшись від цих цифр, Мунтіян висловлювався на користь ратифікації договору про вільну торгівлю з країнами СНД і входження України до Митного союзу, зазначивши також, що товарообіг України з країнами СНД, за підсумками 2011 року, оцінюється в 70 мільярдів доларів, або 42,3% від загального товарообігу країни. Ратифікація і запуск зони вільної торгівлі з СНД, за словами Мунтіяна, обіцяють ще більш райдужні перспективи і дозволять збільшити товарообіг на 35%. Але чому при цьому залишилися в тіні інші цифри, які свідчать про те, що зростання товарообігу багато в чому викликане непомірним зростанням ціни на російський газ, і саме через це Україна має величезне негативне сальдо зовнішньої торгівлі? За 10 місяців 2011 року дефіцит торгівлі товарами України збільшився до 11,372 млрд дол. з 6,878 млрд дол. за аналогічний період 2010 року. Експерти зазначають, що це ставить під питання фінансову стабільність в країні.

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції України Валерій П’ятницький ратує за інший, європейський вектор руху України. «На сьогодні ми вступили у фазу, коли й однією, й іншою стороною виконуються певні процедури підготовки до підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом», — сказав він наприкінці минулого тижня журналістам. 22 грудня в Брюсселі, нагадав П’ятницький, представники України та голова Генерального директорату торгівлі Євросоюзу — Руперт Шлігельміхт, — який очолював європейську делегацію з питань вільної торгівлі, підписали протокол про технічне завершення всіх переговорів щодо цього питання. «Я не хочу робити прогнозів, коли цю угоду підпишуть, — говорить П’ятницький. — Є деякі чинники, які так або інакше впливають на цей процес. Я можу сказати, що в будь-якому разі в найближчі тижні угода буде цілком готова для підписання, з погляду всіх потрібних технічних моментів, перевірки коректності тих або тих елементів документа».

«Серцем цієї угоди, — зазначає урядовий уповноважений, — є саме ті положення, які стосуються адаптації законодавства». Бути присутнім на європейському ринку, пояснює П’ятницький, можна лише тоді, коли граєш за європейськими правилами. «Що ми робимо на сьогодні, щоб ця угода не була просто аркушами паперу? — говорить П’ятницький. — Ми фактично працюємо над її реалізацією. Усім зрозуміло, що треба робити, як потрібно робити, які норми потрібно застосовувати. Йде напрацювання різних змін до законодавства». Урядовий уповноважений припускає, що ЄС ще до ратифікації Угоди про ЗВТ може здійснити процедуру «тимчасового застосування» в тій частині угоди про Асоціацію, яка стосується торгівлі. На його думку, це «переміщення товарів через кордон і пов’язані з цим мита, санітарне регулювання, ветеринарний контроль, технічне регулювання, захист інтелектуальної власності та конкуренції». П’ятницький ухилився від прямої відповіді на запитання «Дня» про вплив «справи» Тимошенко на підписання угоди. Натомість він сказав «Дню», що не проти ЗВТ з країнами СНД, але вважає, що угода з Євросоюзом не випадково і цілком закономірно названа поглибленою й всеосяжною. На його думку, документ про ЗВТ з СНД, який днями може надійти до Верховної Ради для ратифікації, такими якостями не володіє, а тим більше — Митний союз, який наразі не продемонстрував жодного прикладу успішних переговорів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: