Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Полювання» на суддів

Реформа судової влади має йому запобігти
11 жовтня, 2005 - 00:00

Корупцією у судовій системі України сьогодні мало кого можна здивувати, так як і існуванням запровадженого ще за радянських часів телефонного права. Але в такій системі координат знайшла своє місце й заява першого заступника голови Вищого господарського суду Миколи Хандуріна про те, що екс-прем’єр- міністр Юлія Тимошенко за допомогою голови Верховного суду Василя Маляренка та голови Вищого господарського Суду (ВГСУ) Дмитра Притики намагається підпорядкувати собі судову гілку влади. І в майбутньому «шмагати» нею своїх політичних опонентів. Хандурін упевнений, що почне вона з Народного союзу «Наша Україна», його прихильників та ЗМІ. А щоб ніхто не зміг зупинити це свавілля, з керівництва судів «вичищають» непокірних та непідкупних суддів. За словами все ще першого заступника голови ВГСУ, 4 жовтня рада суддів господарських судів «за пропозицією Притики і під його тиском» дала згоду на звільнення Хандуріна з посади. При цьому, як упевнений Хандурін, закон грубо порушили, факти сфальсифікували.

Хто зацікавлений у його відставці? За словами Миколи Івановича, восени наступного року Маляренку та Притиці виповнюється по 65 років. І вони повинні залишити свої посади. «Притика в бесіді мені неодноразово говорив, що Тимошенко обіцяла йому місце у своєму списку на майбутніх виборах», — пригадує Хандурін і нагадує, що, згідно з законом, у цьому випадку виконувати обов’язки голови Вищого господарського суду повинен його перший заступник. «Але я непідкупний, не підтримую інтереси будь-якої партії, і мене не можна використати в політичних цілях під час виборів. Виходить, їм залишається одне — дискредитувати мене і прибрати», — додає він.

А ось у тому випадку, якщо голова пішов, а першого заступника звільнили, то всі обов’язки голови ВГСУ ляжуть на плечі одного із заступників, якого сам же Притика й визначить. «І у Тимошенко, яка прагне до влади, у Верховному господарському суді знову буде своя людина», — розповідав журналістам Хандурін. Сам же він на цю роль не підходить хоча б тому, що напередодні поламав плани Юлії Володимирівни під виглядом націоналізації передати НЗФ в управління групі «Приват». «Я намагався провести цю справу так само чисто, як методично чисто провів справу про скасування приватизації «Криворіжсталі», — заявив Хандурін.

До речі, рішення відправити суддю у відставку прийняли, коли той знаходився в лікарні (це факт — він і досі на лікарняному), а перевірку його діяльності проводили судді Верховного Суду, які не є членами Вищої ради юстиції. На це вони, за словами першого заступника ВГСУ, права не мали. У своїх висновках ці судді звинуватили його в грубому втручанні до розгляду справи про НЗФ. Ніби за його вказівкою суд виготовив «макет справи». Мені ставлять у провину виготовлення «макету справи НЗФ» тоді як я першим звернув увагу Київського апеляційного суду та громадськості на неприпустимість подібних дій та їх абсолютно позаправовий характер», — гарячкує Хандурін. Понад усе суддю зачепили слова екс-прем’єр-міністра Тимошенко, що він ніби взагалі украв оригінал справи з приміщення Київського апеляційного суду. «І хоч згодом навіть мої обвинувачі визнали цю інформацію помилковою, вона її не спростувала і продовжує наполягати на своєму», — підкреслює Хандурін.

Між тим Хандурін у співавторстві з народним депутатом Катеринчуком ще до виборів 2004 року написали «Кодекс судової влади», який у разі прийняття регулював би етичні принципи роботи судової системи. «Мораліста» тут же спробували звільнити, пригадує Хандурін, щоправда, безуспішно.

Сьогодні питання судової реформи залишається відкритим. І, можливо, Президент, підписавши або відкинувши рішення про звільнення Хандуріна, дасть сигнал про те, чи має намір він дати хід цьому процесу.

Марина БРИКИМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: